1 milyon arsa ve 10 bin hareket yeri için TOKİ’ye referans zamanı! İşte müfredat…

Icar fiyatları ve ev fiyatlarındaki artışın ardından Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yoluyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların sonunda huzursuz fiyata bölük, yer ve hisse senedi yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin genişlik şişman içtimai hane projesi 362 bilyon liralık yatırımla hayata geçirilecek TOKİ yoluyla nesir edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yeryüzü az 1 sene tevakkuf fail yahut proje yer nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne mutluluk sınırları içre tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, elan evvel TOKİ tarafından ocak satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları müracaat yapabilecek. Içtimai konutlar üzere benzeri haneden biricik müracaat alınabilecek. Gelişigüzel haneden ayrımsız hayat evet konuta ya arsaya müracaat yapabilecek.

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLIYOR

81 ilde evi olmayan vatandaşın icar öder gibi aile sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında yer düzlük arsalar amacıyla müracaat süreci zaman başladı. Türkiye’nin muhtelif illerinde 1 milyon göz imarlı arsa ve 28 ilde 10 bin işyeri olan uran tesisi vadi alıyor. Başvuru süresi 7 Kasım’a kadar bitmeme edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen bunaltıcı bağlam sonrası yer sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki tuhaf yer yer alıyor. Hür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare ortada değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Bağımsız arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci dalgalı ise paydaşlı parseller olacak. Ev büyüklüğü 150 metrekare olacak. Hisseli arsalar 112 bin 500’den başlayan bedel ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Meydan fiyatının altında, yüzdelik 30 indirimle satılacak arsalar, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, hayatiyet, su altyapıları bitmiş, mamure planı işlenmiş ve inşaat yapmaya amade şekilde vatandaşa teslim edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Meydan fiyatı üzerinden yüzdelik 40 indirim yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan kıymet ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Sunu balaban işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 liralık taksit taksit ödeme imkânı sağlanacak. Bedelin yüzde 10’u evvelden alınacak. Artan namus borcu, 120 ay vade ile ödenecek. 6 mahiye dönemlerde vazifeli maaşı artım oranında artım uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk kez uygulayacağı, oldukça ve ılımlı ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde düzlük algı. 10 bin sayı işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare koyulmak için 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin nefer ve ihtiyacına göre ayrımlı sayılarda nesir edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Sazak, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalaba, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 skor nesir edilecek.

İŞYERİ İÇİN MÜRACAAT ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı kalkmak.Projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı başlamak yahut o mülk sınırlarında faaliyette bulunuyor başlamak.18 yaşını doldurmuş atılmak.Ustalık belgesi, işyeri küşat belgesi, ilgilendiren delik taşıt belgesi yahut vergi mükellefi doğmak, e-tecim yapıldığına dair nace kodu kadar bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından aşağı çocukları mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması.Müracaat bedeli 2 bin TL olup, algın işyeri çıkmaması yerinde bu bedel kafasız iadeli edilecek.

ARSA BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı girmek.O şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet buyurmak.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir format ilçelerden rastgele birisinde ise şekil ilçelerden rastgele birisi sınırı zarfında ikâmet gelmek. Sair belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen belediye sınırları içerisinde ikâmet gitmek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin yahut olmuş sıfır çocuğunun her şehremaneti sınırı içinde familya yapmaya ergonomik arsaya yahut temas yerde aynı aile yahut apartmanın ayrı tıpkısı dairesine bedel olan yer payına sahip olmaması.Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri gereğince mamul olan uygulamalardan henüz evvel faydalanmamış tevessül etmek.Referans bedeli kendisine 500 TL yatırılması.

Share: