10 metrekarelik dükkanında umum dikimi ayakkabı imalatını ilk günkü heyecanla yapıyor

Diyarbakır’ın Talih ilçesinde 72 yaşındaki Mehmet Emniyetli İpek, teknolojinin gelişmesiyle 10 metrekarelik dükkanında halk dikimi ayakkabı imalatının serencam temsilciliğini yapıyor.

Talih ilçesinde hararetli ve kentin sunma bozuk halk dikimi başmak imalatı ve tamirciliğini eden İpek, 10 yaşında mesleğe şakirt olarak başladı. Meslekte kendini geliştiren İpek, henüz bilahare Celil Camii arkasında dükkanını açarak, özlük imalatını yapmaya başladı.

Halk içerisinde sanatı ve ahlakıyla müstehap benzeri kişiliğe cemaat olduğunu söyleyen İpek, işini yaptığından beri müşterilerden on paralık reaksiyon almadığını, daima yakarış ve teşekkür aldığını belirtti. Mesleğini severek yaptığını aktaran İpek, “Başmak imalatı ve tamiratı yapıyorum. İşimi yaparken üslubuma ve sanatıma dikkat ediyorum. Çocukluğumda ustalarımdan hakeza öğrendim” dedi.

İpek, oldukça yaşlarda mesleği ustalarından öğrendiğini anlatım ederek, “Ustam derdi; ‘Herkes sanatkar tür, amma esnaf olamaz.’ Gelen müşterilere karşı duygun, kalabalık ve güler yüzlüyüm. Sanatı ustalarımdan öğrendim. Onların şöhretli tıpkı kişilikleri vardı. 10 yaşında berberlikten kunduracılığa alıntı oldum. 1960’tan bu yana mesleğimi sürdürüyorum. Sanatımdan hiç şikayetçi olmadım. Bunun yanında sanatta kanaatkarım. 5-10 kuruşa bakmadan işimi yaparım” diyerek konuştu.

Şimdiki müşterilerinin 30-35 yaşının üzerinde olduğuna dikkat çekici İpek, “Gençlerin istediği modeller az buçuk elan değişiktir. Eski çoluk çocuk bizim yaptığımız ayakkabıları giyiyorlardı, amma demincek anca değil. Gençlerin çoğunluğu şu an spora endeksli” şeklinde konuştu.

Mesleğin kentte akıbet temsilcisi olduğunu söyleyen İpek, “Vaktiyle benim kabilinden kundura tamiri ve imalatını yapan çoktu. Ama şimdi sevgili kişilerden olmuşuz. Böyle imalat ve tamirat yapan esnafların serencam kuşağıyız diyebilirim. Son kuşağa girdiğimiz için imalat bitiyor. Bundan Sonra fabrika ve mağaza devreye giriyor” ifadelerinde bulundu. – DİYARBAKIR

Share: