10 yaşındaki çocuk yerde bulduğu 50 bin TL’lik altını sahibine tasdik etti

Bitlis’in Tatvan ilçesinde cıvıl cıvıl 10 yaşındaki Mustafa Kumarhane, yolda bulduğu kısaca 50 bin TL değerindeki altını sahibine teyit etti.

Tatvan’da canlı 10 yaşındaki Mustafa Bitirim, spor antrenmanından döndüğü tam Firez Mahallesinde yolda altın kolye gördü. Altını bulduğu noktada saatlerce sahibini bekleyen yavru elan sonraları sahibi ortaya çıkmayınca kızıl kolyeyi evine götürerek ana ve babasına gösterdi. Peşi Sıra ata Mehmet Yaman altını antlaşma kaybetmeden Tatvan Belediyesi Polis Müdürlüğüne götürdü. Polis Müdürlüğüne B.Ü ünlü canlı kadının tıpkısı özellikte aynı kolye kaybettiğine dair başvurma ettiğini öğrenen Zeki, iri tıpkısı şenlik yaşadı. Yapılan incelemenin peşi sıra kestirmece 50 bin TL değerindeki altın kolye sahibine teslim edilirken 10 yaşındaki çocuğun ise duygun davranışı herkese örnek oldu.

“Yasak olan benzeri şeyi harcamayız”

Yolda bulduğu kızıl kolyeyi sahibine tasdik ettiği üzere çokça bahtiyar olduğunu söyleyen duygulu bala Mustafa Bitirim, “Ben 10 yaşındayım. Spordan gelirken yolda değerli gördüm. Baktım evvel ilkin altın olduğunu anlamadım. Koşarak eve getirdim ve anneme gösterdim. Annem de babama söyledi. Tezelden polis ekiplerine görürdük. Daha sonra polis ekipleri altının sahibini bulduk diyerek bize söyledi. Altını getirdik sahibine doğrulama ettik. Yaşıtlarıma yerde bulursanız kimseye ben göstermeyin ve annenizi babanıza gösterin. Ego tutuşturmak istemedim. Haram olan tıpkı şeyi biz harcamayız. Sahibine doğrulama ettiğim üzere çokça mutluyum” şeklinde konuştu.

“Altınları harcasaydım eğer çocuklarımın yüzüne bakamazdım”

Kestirmece 50 bin TL değerindeki altını sahibine doğrulama ettiklerini söyleyen baba Mehmet Bitirim, “Mustafa akşam ezanı zer bulup annesine tasdik etmişti. Bilahare eşim beni aradı. Ego dahi çarşıdaydım. İşte böyle bir zer bulmuş. Ben de dedim bunu kaybeden herif şu zaman ne kadar üzülmüştür. Ne pres şartlarda bunu aldı. Bu gece pekâlâ yatar diye hemencek polis müdürlüğüne geldim. Onlar bile ilişki numaramı aldılar. Henüz sonradan tıpkısı vatandaş başvuruda bulunmuş ve bilgiler doğruydu. Sahibine sağ salim doğrulama ettik. Tahminî 50 bin TL’lik benzeri değeri var. Yasak mülk bize hızlı. Kimseye da haylaz. Zira o âdem çalışmış, biriktirmiş senelerce belki on yıldır çalışıyor. Fakat onu yapmıştır yahut biriktirmişti. Ego onu götürüp harcasaydım gönlüm rahat olmazdı. Çocuklarımın yüzüne bakamazdım. Yer iyisi sahibine doğrulama etmekti ve çok şükür teslim ettik gönlümüz abat” diye konuştu.

“Çokça temiz ve duyar aynı evlat yetiştirmiş”

Ağababa ve çocuğa duygulu davranışından ortalık teşekkür eden Zabıta Amiri Asillik Işıkgör bile, “Geri 18.00 sıralarında Mehmet Bitirim arkadaşımız bize geldi. İrtibat numarasını bıraktı. Ziynet eşyasını bulduğunu beyan etti. Bizim bezek eşyası ne olduğunu bilmediğimiz amacıyla kendisinin birlik numarasını aldık. Sabah ayrımsız vatandaşımız geldi. Ego bezgi eşyasını kaybetmiş eşim dedi. Tığ da o kontak numarasından Mehmet Satma’i aradık. Mehmet Mir iyi olsun duyarlı davrandı. Süs eşyasının tarihini ve yılını sordu. Kıytırık akla yatkın olduğu üzere akşamüzeri, eşi geldi. Kimliğinin fotokopisi alarak tutanakla eşine doğrulama edildi. bu arada Mehmet Koca’e çokça teşekkür ederim çokça akman ve duyarlı tıpkısı yavru yetiştirmiş. Kendisine ve evladına teşekkürname ediyoruz” dedi. – BİTLİS

Share: