18. Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Okuma Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı marifetiyle 18. Erkek Din Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Pir Okuma Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Kıraat Yerleşmiş Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Çağlar Camiinde planlı Kur’an-ı Kerim’i Iyice Okuma Yarışmasına 10 bölgeden 9 koca diyanet görevlisi katıldı. seçici kurul jüriliğini Mushafları İnceleme ve Kıraat Müesses Örgen Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kayaç, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Demir ve Salih Akyüz’den oluştu. Jüri ve dinleyiciler karşısında birbirinden iyice sesleri yarıştıran kült görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle takdir topladı. Konkur böylecene seçici kurul tarafından belirlenen puanlamaya bakarak 1. Erzurum’dan Hisse Senedi Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Saka, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Konkur, dereceye giren ilmek görevlilerine ödül takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın peşi sıra gazetecilere açıklamalarda bulunan Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Kült İşleri Başkanlığı’nın Din Görevlileri Haftası münasebetiyle, kült görevlileri ortada Kur’an-ı Kerim’i Adamakıllı Okuma Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların balaban bire bir teveccüh gösterdiğini kaydeden Çipo, “Camimiz tamamen doldu. Çok coşkulu oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz birlikte 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini bugün Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi bile Muş ilimizden benzeri diyanet görevlimizdi. Öncelikle katılımcı kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Seçme birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada birlikte Türkiye finali yaptık. Kült İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Kıraat Yerleşmiş Başkanımız kendinden ilimize geldiler. Hakem Heyeti üyemizin hacısı hocası Mushaflar ve Kıraat Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Haddinden Fazla sunturlu tıpkı yarış neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Iyicene Kıraat yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi aynı şölen verildi. Biz temas birisini kutlama ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak amacıyla kendimi baskı tuttum”

Hediyesini Muş Vali Vekili Hasan Taş’ın elinden düzlük yarışma birincisi Belgit Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Ilmek İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Iyice Okuma Yarışmasına katıldım. İlk evvel Erzurum’birlikte kişi şehrimizde seçildikten bilahare, daha sonra Gümüşhane’de toprak yarışmasına girdik. Zaman burada Türkiye finaline katıldık. Burada birlikte birincilik kader oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca çok duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak için kendimi print tuttum. Epey çokça fena hâlde aynı duygu. Eke olan gelip burada fehmetmek” diye niteleyerek konuştu. – MUŞ

Share: