29. Arsıulusal Aspendos Opera ve Bale Festivali, 10 Eylül’de başlayacak

Hars ve Turizm Bakanlığınca planlı 29. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali, 10 Eylül’de “Aida” operasının sahnelenmesiyle başlayacak.

Mehabet Opera ve Balesi Umumi Müdürlüğünün açıklamasına göre, 10-25 Eylül tarihleri ortada sanatseverlerle buluşacak festivale Aspendos Antik Tiyatrosu ocak sahipliği yapacak.

Festivalde bu yıl iki opera, bire bir bale, ayrımsız hayal kantatı ile Mehabet Opera ve Balesi Müdürlüklerinin solist sanatçılarının seslendireceği tıpkı dinleti gelmek üzere 5 etkinlik yer alacak.

Festival, Ankara ile Antalya Azamet Opera ve Balesi Müdürlükleri vasıtasıyla sahnelenecek “Aida” operasıyla başlayacak. Giuseppe Verdi’nin Romalı Komutan Radames ile köle Etiyopyalı Prensesi Aida’nın imkansız aşkını anlatan opera, 10 Eylül Cumartesi saat 21.00’de sahnelenecek.

Tarih araştırmalarını Ravivaddhana Monipong Sisowath’ın yaptığı operanın, rejisörlüğünü Vincenzo Grisostomi Travaglini üstlendi.

Orkestra şefi Raoul Gürineis ve koro şefi Ateş Parçası Nadir yönetimindeki Antalya Kerem Opera ve Balesi Orkestrası ile Antalya ve Ankara Fehamet Opera Balesi korolarının eşlik edeceği eserde, dekor tasarımı Bağımsız Uz, kostüm tasarımı Gürcan Kubilay, koreografi Sergei Terechenko ve kandil tasarımı Giovanni Pirandello imzası taşıyor.

“La Traviata” operası sunulacak

Festivalde, 14 Eylül’de İzmir Oran Opera ve Balesi marifetiyle “La Traviata” operası sahnelenecek.

Bestesi Giuseppe Verdi’ye, librettosu Francesco Maria Piave’ye ilişkin olan operayı, Carlos Vilan sahneye koyuyor.

Orkestra şefi Vladimir Lungu yönetimindeki Antalya Şevket Opera ve Balesi Orkestrası ile Antalya Çap Opera ve Balesi Korosu eşliğinde solist sanatçılar, Alfredo Germont ve Violetta’nın aşklarını aktaracak.

Dekor tasarımı Kaan Pehlivan, kostüm tasarımı Gülay Korkut Etkili ve çırağ tasarımı Yararlı Özbek imzası haiz eserde, koro şefliğini Orhan Öner Özcan ve Dirayetli Turfa üstlenecek.

“Tuman Kişot” bu defa Antalya’üstelik sahnelenecek

İstanbul Büyüklük Opera ve Balesi, 17 Eylül’de Ayşem Sunal Savaşkurt marifetiyle uyarlanan, koreografisi Marius Petipa ve müzikleri Ludwig Minkus’a ilişkin “Tuman Quixote” balesini sahneye taşıyacak.

Don Kişot ile yaveri Sancho Panza’nın seyahatlerinden birinde iyice Kitri ile erkek berberi sevgilisi Basil’in amor öykülerine şehadet etmelerinin bahis edildiği esere, orkestra şefi Roberto Gianola yönetimindeki Antalya Büyüklük Opera ve Balesi Orkestrası zevcelik edecek.

“Carmina Burana” ünlü sahne kantatı seyirciyle buluşacak

Festival kapsamında, 21 Eylül’de Antalya Cesamet Opera ve Balesi sanatçıları “Carmina Burana” adlı sahne kantatını seslendirilecek.

Alman bestekâr Carl Orff vasıtasıyla oluşturulan eserde, orkestra şefi Hakan Koruyucu ve koro şefi Mahirane Turfa yönetiminde Antalya Büyüklük Opera ve Balesi Orkestrası ile Antalya Ululuk Opera ve Balesi Korosu solocu sanatçıları sanatseverlerin karşısında olacak.

Festival, 25 Eylül’de orkestra şefi Andreas Solinas yönetimindeki Antalya Azamet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Azamet Opera ve Balesi solocu sanatçılarının seslendireceği “Ön Gösterim Dinleti” ile kapanış yapacak.

Konserde, soprano Feryal Türkoğlu, mezzosoprano Erte Yetişer, tenor Bülent Bezdüz ve bas Tuncay Kurtoğlu, dünyaca ünlü opera bestecilerinin seçkin eserlerinden parçalarla seyirciyle buluşacak.

Festival biletleri www.biletinial.com adresinden evet dahi Celal Opera ve Balesi bilet satış noktalarından gerçekleştirme edilebilecek.

Share: