30 kamu binasında yüzde 50 enerji tasarrufu

YER, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’de Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’de uçman namına hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda sayı farkı yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretimin civar planda tutulduğu amme binalarında, enerji tasarrufunun birlikte binaların çatılarına kurulan devir enerjisi santralleriyle da 3 bin 50 kilovat kurulu yoğun cıvıltı üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı vasıtasıyla Dünya Bankası kredisiyle Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanlığı desteği ile planlı, ‘Kamu Binalarında Enerji Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’birlikte hayata geçirildi. Amme binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje ilk kendisine uçman iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 kamu binasında uygulandı. Proje kapsamında yapı dış cephe iyileştirmesiyle; dış cephe, bina yalıtımları, içki ve başlık değişimleri yapılırken ısıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek ruz enerjisi ile hamam su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tenvirat ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir enerji uygulamalarından olan zaman panelleri, gündüz enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları da dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA BIRLIKTE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 amme binasında 2 yılda ortalama yüzde 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretiminin ön planda tutulduğu amme binalarında, erke tasarrufunun birlikte binaların çatılarına kurulan devir enerjisi santralleriyle bile 3 bin 50 kilovat oturmuş ciddi neşelilik üretimi gerçekleşti. Kamuda önceki enerji performans sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Rum Lisesinde yüzdelik 70 enerji tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında makbul hareketlilik enerjisinin tıpkısı kısmı binadan karşılandı. Antrparantez celi park yeri üzerine kurulan çağ enerjisi santrali sebebiyle 400 kilovat ruh üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekillik, bu süreçte meslek, şifahane, yönetimsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında erke etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini belirleme etti. 2022 yılı içre erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de düz düz üniversite kampüsü, sayrılarevi, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan bütün 120 kamu binasının enerji verimliliği yenilemelerine yönelik yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’bile hep 84 binanın ise erke istikşaf ve proje tenkis çalışmaları 2022 yılı sonunda tamamlanacak ve yapım münakasa ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında enerji tasarrufuna ait 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’da yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile amme binalarında 2023 sonuna kadar minimum yüzde 15 enerji tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak kamu binalarında minimal yüzde 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Amme binalarında yapılacak erke verimliliği uygulamalarıyla yıllık enerji tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanma ömrü süresince hedeflenen enerji ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü süresince erke tasarrufları neticesinde ise hedeflenen çıkarma azalımının 4,5 milyon titrem/yıl karbondioksit olabileceği civar görülüyor.

Share: