50 titrem kavılca tohumu ile 390 öz kovanı dağıtıldı

Ardahan’üstelik, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile Valilik yoluyla, tarım ve arıcılığı yükseltmek için meri “Coğrafi İşaretli Ardahan Çiçek Balı ve Kafkas Arısı Benim Umudum” ve “Ardahan İli Ağababa Tohumu Kavılca Üretiminin Yaygınlaştırılması” projeleri kapsamında 50 ton kavılca tohumu ile 390 münezzeh kovanı dağıtımı yapıldı.

Vali Hüseyin Öner, Kafkas Arısı Istihsal, Terbiye ve Jen Merkezi Müdürlüğündeki programda, alelhusus karı üreticilerine ehemmiyet verdiklerini ve kendilerine güvendiklerini belirterek, bu desteklerin kadınların üretimde teşviki için sonuç derece şanlı olduğunu anlattı.

Ardahan’birlikte arıcılık ve tarımın geliştirilmesi üzere projelerin hayata geçirildiğini dile getiren Öner, şunları kaydetti:

“Zaman burada 100 çiftçimize 50 titrem kavılca tohumu dağıttık. Bu bindi kavılcadaki üretimimizi artırmış olacak. Ayrıca 54 avrat arıcımıza 312’si arılı, 78’i üstelik boş tevessül etmek amacıyla 390 kapçık desteğimiz oldu. bahis konusu arıcılarımızı elan önce da bu alanda eğitime almıştık. Bu desteklerimiz ve projelerimiz sürecek. Bizim isteğimiz çiftçimiz üretsin. Onlar ürettikçe bizler izzet olarak herhangi bir antlaşma onlara desteğimizi sürdüreceğiz.”

Sili kovanı desteği kayran Gül Zehra Afşar üstelik destekten hava mutlu olduğunu belirterek, “Biz bunu bekliyorduk fakat bu büyüklüğünde gücük sürede verileceğini beklemiyorduk. Çok mutlu olduk. Bu şekilde bizler ve gençlerin desteklenmesi istihsal açısından yüce.” diyerek konuştu.

Arıcı Birgül Şimşek üstelik eskimemiş girişimci olduğunu anlatarak, bu destekte emeği geçenlere teşekkür etti.

Share: