6. Arsıulusal Anadolu Tarım, Azık, Yer ve Biyoloji Kongresi başladı

Kütahya’birlikte, 6. Uluslararası Anadolu Tarım, Gıda, Kasaba ve Biyoloji Kongresi başladı.

Tarım ve Orman Icra Vekili Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Kütahya Belediyesinde planlı kongrede yaptığı konuşmada dünyadaki gelişmeler zımnında tarımın öneminin daha dahi arttığını söyledi.

Aşırı değişken iklim olaylarının kaynakların sınırlanmasına illet olduğunu rapor fail Yumaklı, “Yani sizin kaynaklarınızın gittikçe sınırlanmasına ve çerçevesinin daralmasına faktör olacak abuhava olayları var. Bunlar üretim faaliyetleri açısından zorba unsurlar.” dedi.

Akademik camianın sorunların çözümü için icraat yapması gerektiğinin altını çizen Yumaklı suyun seçme damlasını, toprağın her bir mineralini daha yarar sağlayacak hale vermek amacıyla faaliyet yapacaklarını vurguladı.

Tarımın ayrımsız zamanda aynı ticari faaliyetin esas unsuru olduğuna meni fail Yumaklı, şunları kaydetti:

“Bizim iş insanları tarımsal üretimin elden ülkemiz kaynaklarından değil, ayrımsız zamanda elverişsiz dışından ithal yazar burada işleyip yeniden ihtiyacı olanlara çevirme şeklinde da çokça güç tıpkısı başarıya ve beceriye sahabe. Bu devir 25 milyar dolar ile Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırdı.

Dolayısıyla değme ithal edilenin ülkemizdeki yokluktan kaynaklandığını söylememek gerekir. Tığ önemli ürünlerde zat kendimize yeteriz. Tabiatıyla kim beş altı tanesinde vardır, sizin coğrafyanız buna cevaz etmiyordur. Onun da lazım önlemini almak tabii kim bizlerin vazifesi.”

Ilbay Uca Polat dahi kongrenin tarımın gelişmesine iri katkı sağlayacağını söyledi.

Bilim insanlarının akıllıcasına tarıma yön vereceğini tamlayan Çelik, “Kongrelerde ihtimal o içimizdeki değişim arayışının, ilerleme arayışının belki nereye akla yatkın yönlendiğimizi durup oranlamak amacıyla bir fırsattır.” dedi.

Kütahya Şehremini Alim Işık dahi tarımın gelişmesine yardım sağlayacak aynı kongreye sülale sahipliği yapmaktan bahtiyarlık duyduğunu dile getirdi.

Çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin katıldığı kurultay, veriş haset sona erecek.

Share: