7 bin 784 çandır hayvanı, otama edilerek doğaya bırakıldı

TARIM ve Orman Bakanlığı Huy Dulda ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce kurulan rehabilitasyon merkezlerinde, akıbet 10 yılda değişik nedenlerle yaralanan 38 bin 631 melez hayvanı, otama ve rehabilite edilerek, natürel ortamına bırakıldı. 2022’de ise 12 bin 596 yaban hayvanından 7 bin 784’ü, yeniden doğaya kazandırıldı. 1017’sinin tedavisi devam ederken, 453 melez hayvanı ise hayvanat bahçelerine yerleştirildi.

‘Av ve Yaban Hayvanı Teksir Yeri ve İstasyonları ile Kurtarma Merkezlerinin Kuruluşu, Yönetimi ve Denetimi Karşı Yönetmelik’ ve uluslararası sözleşmeler mucibince doğal afetler, mekân sorunları, yaralanma ve iyesiz kalma kabil nedenlerle bakıma ve tedaviye kadın olan yaban hayvanları amacıyla tedavi ve rehabilitasyon merkezleri kuruluyor. 2000’li yılların başlarında üniversiteler, zooloji bahçeleri, uray ve sivil cemiyet kuruluşlarınca yapılan protokoller ile çandır hayvanları otama edilirken, 2010 yılında bakanlığın kurduğu hat devreye girdi. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca kurulan evvel istirdat ve iyileştirme merkezi olan Bursa Cesamet Çevik Aşılanmamış Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi’nin hizmet vermeye başlaması ile tedavi ve iyileştirme daha kapsamlı yapılmaya başlandı. Vekâlet eliyle  herhangi bir toprak müdürlüğü bünyesinde karışık hayvanı istirdat ve rehabilitasyon merkezi kurulması hedefi kapsamında şimdiye kadar Afyonkarahisar, Bursa, Diyarbakır, Konya, Şanlıurfa, Sazak, Sinop, Kars, Van, Rize ve Hatay koyulmak üzere 11 ilde kurtarma merkezi mensur edildi.

10 YILDA 38 BİN 631 MELEZ HAYVANINA TEDAVİDKMP eliyle akıbet 10 yılda 38 bin 631 melez hayvanı tedavi ve rehabilite edilerek saf yaşam ortamına bırakıldı. 2021 yılında çeşitli nedenlerle yaralanan, uymazlık gören 8 bin 957 karışık hayvanının 5 bin 450’si tedavi edilerek, yeniden doğaya salındı. 2022 yılında şimdiye kadar 12 bin 596 karışık hayvanı doğada gaileli ya dahi güçten düşmüş olarak bulundu. Bunlardan 1017’sinin tedavi ve iyileştirme süreci devam ederken, 7 bin 784 çandır hayvanı baştan doğaya kazandırıldı. Doğaya dönemeyecek olan 453 karışık hayvanı ise hayvanat bahçelerine yerleştirildi.Share: