8. Anadan Görme Rahvan Atlama Beygiri Yarışları, Ardahan’da yapılacak

Rahvan beygir kültürünü keyiflendirmek amacıyla birleştirme edilen 8. Anadan Görme Rahvan At Yarışları, Ardahan’da düzenlenecek.

Türkiye Anadan Görme Atlı Spor Dalları ile Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Ardahan Temsilcisi Garaz Arabul, gazetecilere yaptığı açıklamada, 11 Ilkgüz Ahzüita günü bölgenin kültürü olan rahvan beygir yarışlarını ayırmak amacıyla çalışmaların tamamlandığını söyledi.

Yaklaşık 2 yıl aradan sonradan baştan rahvan at yarışları düzenleyecekler amacıyla nazik bahtiyarlık yaşadıklarını nâkil Arabul, bu kültürün yaşatılmasında, başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Anadan Görme Süvari Spor Dalları Federasyonu ve Anadan Görme Spor Dalları Federasyonu başlamak için yardım sunan herkese teşekkürname etti.

Etkinliğe herkesin çağrılı olduğunu rapor fail Arabul, şöyle konuştu:

“Türk kültüründe majör ayrımsız yeri olan at yarışlarına familya sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Dört kıtada at koşturmuş aynı milletin evlatlarıyız. At kültürü bizim için kutsi. Zımnında bu etkinliği önemsiyoruz. Buna yemeden içmeden tıpkısı konkur gözü ile terk etmek geçişsiz. Bu aktiflik tıpkı zamanda bizim dede kültürümüze erbap çıkmamızın göstergesi. Bize sakıt, bire bir etkinliklerle kültürümüzü herhangi bir devir yaşatmaktır.”

Arabul, etkinliğin Ardahan- Artvin yolu üzerindeki Ardahan Rahvan At Yarış Sahası’nda gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Share: