8 İlde 11 Kesim ‘Kesin Korunacak Alıngan Alan’ İlan Edildi, 4 İlde Çabuk Devletleştirme Kararı Alındı

Cumhurbaşkanı kararıyla Adana, Antalya, Bitlis, Muş, İstanbul, İzmir, Van ve Dert il sınırları süresince kâin 11 bölgedeki natürel sit alanları, ‘stabil korunacak hassas alan’ zar edildi. Ankara, Bartın, Giresun ve Gaziantep’te kâh taşınmazların acele kamulaştırılması kararı alınırken Sinop’un Akışmaz ilçesinde bile kâh alanların orman sınırları dışına çıkartılması kararlaştırıldı.

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’bile zaman yayınlanan kararlarla 8 mülk sınırında düz kayran 11 bölgedeki ayrışık bölgeler, ‘kesme korunacak hassas düzlük’ zar edildi. 4 şehirde ise türlü alanlar üzere acele kamulaştırma kararı alındı.

Bugün yürürlüğe giren Reisicumhur kararları şöyle:

‘KESİN KORUNACAK KIRILAN ALAN’ KENDISINE İLAN EDİLEN BÖLGELER

“Adana ili, Karaisalı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Kapıkaya Kanyonu gizil saf sit alanının esirgeme statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak alıngan düzlük yerine tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir.

Antalya ili, Akseki ve Gündoğmuş ilçeleri sınırları içerisinde mevcut Akseki-Gündoğmuş arası potansiyel tabii sit alanının esirgeme statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak hassas alan yerine tescil ve car edilmesine karar verilmiştir.

Antalya ili, Döşemealtı ilçesi sınırları içerisinde kâin Kırkgöz Su Kaynakları Katıksız Sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak hassas düz namina tescil ve zar edilmesine karar verilmiştir.

Bitlis ili, Güroymak ilçesi ile Muş ili, Hasköy ilçesi sınırları içerisinde kâin İron Sazlıkları potansiyel saf sit alanının himaye statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesme korunacak hassas kayran kendisine tescil ve ilan edilmesine değişmeyen verilmiştir.

İstanbul ili, Beykoz ilçesi sınırları içerisinde Bulunan Riva Deresi Batısı Saf Sit Alanı’nın koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak hassas düz olarak tescil ve car edilmesine değişmeyen verilmiştir.

İstanbul ili, Merzengûş ilçesi sınırları içerisinde mevcut Ağva Saf Sit Alanı’nın himaye statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesme korunacak kırılan alan kendisine tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir.

İzmir ili, Dikili içesi sınırları içerisinde kâin Nebiler Şelalesi ve Mağaraları potansiyel doğal sit alanının koruma statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, kesin korunacak alıngan düz yerine tescil ve zar edilmesine değişmeyen verilmiştir.

Van ili, Çaldıran ilçesi ile Dert ili, Doğubayazıt ilçesi sınırları içerisinde mevcut Tendürek Dağı Püskürtü Taşları gizil katıksız sit alanının esirgeme statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak alıngan kayran adina tescil ve car edilmesine karar verilmiştir.

Van ili, Muradiye ve Çaldıran ilçeleri sınırları içerisinde kâin Pirreşit Dağı ve Süphan Gölü gizil saf sit alanının himaye statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, değişmez korunacak hassas düzlük kendisine tescil ve ilan edilmesine karar verilmiştir.

Van ili, Muradiye ilçesi sınırları içerisinde kâin Bendimahi Sazlıkları potansiyel natürel sit alanının himaye statüsünün değerlendirilmesi sonucunda, stabil korunacak kırılan kayran yerine tescil ve car edilmesine karar verilmiştir.

ACELE KAMULAŞTIRMA KARARI VERİLEN BÖLGELER

Ankara ili, Mamak ilçesi, Bahtiyar Mahallesi sınırları içerisinde kâin 51045 cezire 1 parsel, 51048 ada 1 parsel, 51106 ada 1 parsel numaralı, 6306 sayılı Kıyamet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Için Yasa kapsamına giren özel mülkiyete konu taşınmazların, üzerlerindeki yapılarla alay malay, proje alanındaki bayındırlık mevzuatına yeraltı, ruhsatsız, iskansız ve kıran riski taşıyan, genel güvenlik ve güvenlik yönünden kazalı yapıların arıtma edilerek ulaşım ve altyapısı ile alay malay haber ve konferans kurallarına uygun, metin ve emin yaşam alanlarının oluşturulması amacıyla Mamak Belediye Başkanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.

Bartın ili, Eşkal ilçesi, Dallıca köyü sınırları içerisinde bulunan ve fena harita ile listede çizgi ve koordinatları gösterilen alanda saha düzlük hususi mülkiyete laf taşınmazların, bölgede Toplu Konut İdaresi Başkanlığı eliyle yürütülen konut projesine ait imar yolunun açılması üzere anılan Riyaset marifetiyle çabuk kamulaştırılmasına, 2942 sınırlanmış Kamulaştırılma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.

Giresun-Çaldağı- İnişdibi (Dokap) Yolu projesi kapsamında ara sıra taşınmazların Karayolları Genel Müdürlüğü vasıtasıyla tez kamulaştırılmasına ilişkin bitik kararın yürürlüğe konmasına, 2942 sınırlanmış Devletleştirme Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği karar verilmiştir.

Ekli listede bulundukları düz ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların, İslahiye Birleştirme Uran Bölgesi sınırlarının genişletilmesi için İslahiye Şehremaneti Başkanlığı marifetiyle çabuk kamulaştırılmasına 2942 az Devletleştirme Kanunu’nun 27’nci maddesi gereği değişmeyen verilmiştir.”

SİNOP’UN DURAĞAN İLÇESİNDE BAZI ALANLAR ORMAN SINIRLARI DIŞINA ÇIKARTILDI

Öte yandan, Sinop’ta gâh alanlar orman sınırları dışına çıkarıldı. 6831 dar Orman Kanunu’nun munzam 16’ncı maddesi göre alınan karara göre, orman sınırları dışına çıkarılan alanlar, Durağan ilçesine sınırlanmış Yeniköy Mahallesi’nde bulunuyor.

Share: