AB Ruslara gezi yasağı koyabilecek mi?

Ruslara ara sınav yasağı konulacak mı yoksa Ukrayna’ya alın yürüttüğü savaşa rağmen Moskof vatandaşları seyahate devam edebilecek mi? DENIZ dışişleri bakanları bu konuda ortak tıpkı çizgi arayışında.Ukrayna Çap Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin Avrupa Birliği’hangi (KEZ), Zalim vatandaşlarının Avrupa’ya seyahatini yasaklamaları çağrısı kırıcı tartışmalara sebep oldu. Komşu ülkeye çekişme açan bire bir devletin vatandaşları hiçbir öz tor üzere SUTAŞ’ye gezi etmeye devam edebilir mi?

Finlandiya, Polonya, Çekya ve Baltık ülkelerinin bu soruya cevabı müfit. Rusların hiçbir öz incelmemiş kabil AKARSU’ye yolculuk etmesini reddeden bu ülkeler, Moskof vatandaşlarına güdük kesiksiz ara sınav vermeyi da durdurdular.

Almanya, Avusturya, Yunanistan, Cenup Kıbrıs ve Avrupa Birliği ise Ruslara yolculuk yasağı konmasına şüpheyle yaklaşıyor ve tamamen haram uygulamasını reddediyorlar. Almanya Başbakanı Olaf Scholz birlikte güzeşte hafta yaptığı açıklamada Ukrayna’ya cebin ölçülü savaşı Rusya lideri Vladimir Putin’in savaşı diye niteleyerek nitelemiş ve umulur tıpkı seyahat yasağının masum insanları birlikte mağdur edeceğine işaret ederek genel tıpkısı vize yasağı uygulamasına yunak bakmadığını vurgulamıştı.

AB dolaşma başkanlığını örümcek Çekya, Ruslara vize meselesini Salı haset (30.08.22) Prag’de düzenlenecek DENIZ dışişleri bakanları başka resmi toplantısının gündemine aldı.

Toplantıda, SUTAŞ’ye unsur tüm ülkelerin onayıyla alınması müstelzim kuma tıpkı müeyyide kararı beklenmiyor. DENIZ temsilcileri, tıpkısı uzlaşma sağlanabileceğini ve sunulan ara sınav sayısının azaltılabileceğini belirtiyor. Uzuv ülkelerin bir tane başına cereyan etmesinin getirisi olmayacağını kaydeden DENIZ temsilcileri, kısa devamlı seyahatler amacıyla sunulan vizenin nihayetinde Schengen üyesi 26 talih için makbul olduğuna ve sınırlarda kontrol yapılmadığına özen çekiyor.

SUTAŞ Komisyonu’nun tutumu nasıl? SUTAŞ Aut İlişkiler ve Güvenlik Politikası Erdemli Temsilcisi Josep Borrell bile Rus vatandaşlarına ağız ağıza gezi yasağı konması teklifinin mebzul benzeri fikir olmadığı görüşünde. Borrell, Muamele akşamı ORF televizyonuna yaptığı açıklamada, tamamen seyahat yasağı uygulanmasının Rusya’daki sivil cemiyet ile ilişkilerin kopmasına neden olabileceğini ve menfi sonuçlara defa açabileceğini anlatım etti.

Financial Times gazetesi ise KEZ diplomatlarına dayandırdığı haberinde, toplantıda Rusya ile 2007 yılında yapılan ve ara sınav verilmesinde kolaylıklar öngören anlaşmanın askıya alınabileceğini öne sürdü.

Kaç Rus vatandaşı gezi etti?

DENIZ Eksen Siper Ajansı Frontex’in verilerine göre, Rusya’nın Ukrayna’ya cenk açtığı 24 Şubat’tan bu yana kestirmece 1 milyon Acımasız vatandaşı SUTAŞ ülkelerine vizeyle methal yaptı. Finlandiya üzerinden DENIZ’ye yapılan girişlerin sayısı tahminî 330 bin olarak kaydedildi. Bunu 234 bin ile Estonya ve 132 bin ile Litvanya izledi. Gelenlerin nazik kısmının gelişmemiş süreliğine mevrut Moskof turistler olduğu belirtiliyor. Pandemiden evvel temas yıl Ruslara yaklaşık 500 bin Schengen vizesi verildiği hatırlatılıyor.

Ruslar ne ülkelere gezi ediyor?

Ruslar genelde AKARSU’nin doğusundaki bitişik ülkeler üzerinden esmer marifetiyle antre yapıyor. Savaşın başlamasından bu yana Rusya ile AKARSU beyninde aracısız uçuşlar yapılmıyor. Bu nedenle Rusların söz gelişi Almanya ve Fransa üzere ülkelere ulaşmaları az çok kırıcı. Almanya Dışişleri Bakanlığı, Rusya’daki konsolosluklarda çekişme başlamasından bu yana sunulan vize sayısının toplamda 14 bin olduğunu ve bunların gelişmemiş devamlı seyahat vizeleri olduğunu belirtiyor. Pandemiden ve savaştan önce yani 2019’un aynı döneminde bu sayının 10 tekmil henüz çok olduğuna ilgi çekiliyor.

Verilen vizelerdeki azalmanın Fransa özelinde dahi bahis konusu olduğu tahmin ediliyor. Rus vatandaşlarının gayrı AB ülkeleri üzerinden Fransa girmesi olanaklı değil, ancak üçüncü ülkelerden methal yapabiliyorlar. Bu dahi Paris’e seyahatin örneğin Rusya’dan değil İstanbul üzerinden yapılabilmesi almak. Helsinki üzerinden ise Paris’e uçuş yapılamıyor. Rusya’dan bildirme çokça turist kayran DENIZ ülkeleri ise Yunanistan ve Güney Kıbrıs. Kıbrıs’a giden turistlerin dörtte biri Rusya’dan. Ada’üstelik 50 bin Zalim dahi daima kendisine durma ediyor. Yunanistan’ın kuzeyi dahi yine Rusların sunma sevdiği destinasyonlardan. Bu bölgeye da alelumum Türkiye ve Sırbistan üzerinden geçiş yapılabiliyor. Daha geçmiş Rusların yeğleme ettiği yerlerden olan Karadağ ise bu sene bağıl beş altı turist aldı. Bu ülkeye gidenlerin nazik kısmı bu yıl Karadağ hesabına Türkiye’ye gitmeyi yeğleme etti. Türkiye NATO üyesi olmasına karşın Rusya’ya yönelik yaptırımlara katılmıyor ve Moskof vatandaşlarının vizesiz seyahatine izin ediyor. Firez ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı serencam verilere bakarak bu yılın Karı-Orak Ayı döneminde Türkiye’yi 2 milyon 197 bin 331 Rus turist musahabe etti. Rusya Almanya’dan sonraları yeryüzü çokça turistin geldiği ülke oldu.

Ruslara ara sınav verilmesi kısıtlanabilir mi?

AB Komisyonu’na göre Moskof vatandaşlarına bilcümle ayrımsız ara sınav yasağı uluslararası anlaşmalar dikkate alındığında ailevi ve insanca sebeplerden benzer değil. Ancak genelde turistik amaçlı olan güdük mütemadi vize verilmesinde sınırlamalara gidilmesi tür. Gelişigüzel SU üyesi devlet, ara sınav başvurularını değerlendirirken galiba ayrımsız ölçüm yetkisine topluluk. Ülkeler, daha evvel verdiği vizeleri asılsız dahi kılabiliyor. Estonya vizeleri çürük saymaya başladı. Fakat organ ülkeler Schengen vizesini köylü çeviremiyor, dolayısıyla dahi Estonya örneğin Almanya yahut İsviçre’nin vermiş olduğu vizeyi kabul etmekle görevli. Schengen bölgesinde çizik kontrolleri yapılmadığı için seyahatlerin engellenmesi de imkansız. Schengen vizesi yönetmeliğine göre prensipte vizenin alındığı ülkede kalınması sınırlaması söz konusu. Siyasi format ile güvenliğe dair koşulların değişmesi halinde ise vizenin reddedilmesi gibi olabiliyor.

Hangi kısıtlamalar uygulanıyor?

Rus vatandaşlarının seyahatini Estonya, Litvanya, Letonya, Finlandiya, Polonya ve Çekya kısıtlıyor. Bu ülkelere Danimarka bile katılmayı planlıyor. Ara Sınav hizmeti veren aracı iştirak Fragomen’in verdiği bilgiye göre Hollanda, Belçika, İspanya ve Romanya dahi vize verme konusunda kısıtlamaya gitti.

Pek çokça ülkenin Rusya’daki temsilciliklerinde etkin personel sayısı dahi nazik ölçüde azaltıldığından vize için ahbaplık etmek için randevu ahzetmek dahi epey zorlaştı. Moskof diplomatlar, memurlar ve aksiyon insanları üzere ara sınav uygulaması resmi adına bibi yürürlükte fakat söz konusu kişilere vize verilmiyor. SU ile Rusya beyninde 2007’üstelik varılan vize anlaşmasının tağyir edilmesi halinde ise Moskof vatandaşlarının vize almak için müracaat yapabilmesi az çok tekaüt ve birlikte fiyatlı ağıl ati. Moskof vatandaşları Batı ülkelerine ilişkin yüreklilik kartlarını yahut bu ülkelerdeki hesapları bundan sonra kullanamadığı amacıyla vize için yeterli finansman sağlayamayacağı gerekçesiyle vize başvurularının reddi türlü olabilir.

Ulusal vize nedir, Ruslar millî ara sınav alabilir mi?

SUTAŞ ülkeleri, Schengen vizesi olmasa dahi Rus vatandaşlarına sadece kişi talih sınırlarında ikametleri amacıyla ulusal ara sınav verebilir. Bu ara sınav, o ülkede işlemek, ihata etmek yahut araştırma etme imkanı sağlayabilir, ancak 26 Schengen ülkesine antre yokuş yapma hakkını tanımaz. Ülkelerini terk etmek isteyen Moskof muhalifler millî vize üzere başvuruda bulunabilir. Örneğin Almanya bu yılın önce altı ayında kestirmece 10 bin Rus’a millî ara sınav verdi. AP vekilleri ne istek ediyor?

Avrupa Parlamentosu (AP) milletvekilleri, SUTAŞ Aut İlişkiler ve Asayiş Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’e yazdıkları münhal mektupla Moskof vatandaşlarına vizede bunama arzu ettiklerini duyurdular. Ayrıca Rusya’nın önde gelen seçkin arka düzem yöneticilerine birlikte tamamen yolculuk yasağı uygulanmasını savundular. AP’deki arz nazik gruba cemaat Avrupa El Partileri Grubu Başkanı Alman Isevi Demokrat Manfred Weber, “Ukrayna’ya açılan cenk sürerken Rusların Almanya’nın gözde ve pahalı destinasyonlarından Sylt’te tatil yapmalarının ve orada Ukraynalı garsonlar marifetiyle bakım edilmelerinin boş olduğunu” söyledi. ARD televizyonuna mütekellim Weber, ayrımsız yandan Ukraynalı mülteciler gerçeği varken, öte yandan Rusların dahi Almanya’üstelik hayatın tadını çıkarmasının kendisi üzere anlaşılamaz olduğunu belirtti.

Schengen dışında nitelik bittabi?

Amerika Bir Devletleri (ABD), Ruslara güdük kesiksiz seyahatler amacıyla vize vermeyi durdurdu. Fakat Polonya’nın başkenti Varşova’daki MEMLUK temsilciliğine ulaşmayı başaranlar vize başvurusu yapabiliyor, ancak buraya ulaşmayı başaranların sayısı az çok birkaç. KUL Başkanı Demokrat Partili Joe Biden, Zalim selen ve gelişim insanlarına, hukuksal kişilerine Ukrayna’ya cebin cidal yürüteç ülkelerini terk etmeleri çağrısında bulunmuştu. söz konusu karın göçünün dahi teferruatlı vadeli durma haklarının aceleten verilmesiyle desteklenmesi gerektiğini kaydetmişti.

İngiltere Defans Bakanı Ben Wallace birlikte, Acımasız vatandaşlarına genel tıpkısı seyahat yasağı uygulamayı düşünmediklerini duyurmuştu. Wallace, öte yandan sunulan vize sayısında berenarı şişman kısıtlamaya gidileceğini dahi sözlerine eklemişti.

Share: