AB’den Türkiye’ye hububat anlaşması teşekkürü

Avrupa Birliği (AB) Aut İlişkiler ve Düzenlilik Politikası Efdal Temsilcisi Josep Borrell, Ukrayna tahılı ile ilişkin Türkiye’nin arabuluculuğunda İstanbul’bile gerçekleştirilen hububat anlaşması amacıyla Türkiye ve Konfedere Milletler’e (BM) teşekkür etti. Borrell antrparantez, AB ülkelerinin Ukrayna üzere Askeri Eğitim Misyonu kurmak için anlaştığını açıkladı.

SUTAŞ Defans Bakanları, Çekya’nın başkenti Prag’ta tıpkısı araya geldi. Planlı diğer resmi toplantısı sonrasında konuşan KEZ Aut İlişkiler ve Güvenlik Politikası Faziletkâr Temsilcisi Josep Borrell, KEZ ülkelerinin, Ukrayna üzere Askeri Eğitim Misyonu bina etmek üzere anlaştığını açıkladı.

“Sahadaki genişlik çokça acı olmaya bitmeme ediyor”

Borrell, “Sahadaki durum haddinden fazla çığlık olmaya devam ediyor. Zalim saldırganlığına karşı Ukrayna’nın desteğimize ihtiyacı var ve biz dahi bindi sağlamaya devam edeceğiz. Genel tıpkısı politik inikat üstünde bugün anlaşmamız gerekiyordu. Askeri Eğitim Bilimi Misyonu inşa etmek üzere anlaştık. Bu güruh maada resmi aynı güruh olduğu üzere resmi tıpkısı değişmeyen alamadık amma sunma gelişmemiş zamanda bu kararı resmileştireceğiz. Acul ve kararlı olmalıyız. Ayrıca Ukrayna ordusunun mevcut durumunu özelliklerini bile göz ardı etmemeli ve ona göre davranmalıyız” dedi.

SU’den Türkiye’ye teşekkürname

Toplantıda Rusya’nın Mali ve Mutedil Afrika Cumhuriyeti’ndeki askerleri ve Ukrayna tahılı ile ilgilendiren Türkiye’nin arabuluculuğunda İstanbul’birlikte gerçekleştirilen tahıl anlaşmasının de görüşüldüğünü tabir fail Borrell, Türkiye’ye teşekkür etti. Borrell, “Günümüzde hoppadak AB değil, tam acun erdemli para şişkinliği ve düyun nedeniyle oluşan finansal yüklerden dolayı mesail yaşıyor. Bilcümle bunlar yaşanırken tahıl anlaşmasının imzalanmış olması ve bu anlaşmanın uygulandığını görmekten çevre mutluyuz. Mürekkep Milletler’e ve Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” dedi. – PRAG

Share: