Adana gündem haberi | Kılıçdaroğlu, Adana’da: “Yetkiyi Verin Türkiye’yi Değiştirelim, Yetkiyi Verin Türkiye’yi Büyütelim, Yetkiyi Verin Türkiye’yi Kalkındıralım”

Bilgelik: MEHMET AKGÜN/ Müşteri: FATİH NAZIM EFE

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, “Yetkiyi verin Türkiye’yi değiştirelim, yetkiyi verin Türkiye’yi büyütelim, yetkiyi verin Türkiye’yi kalkındıralım. Yetkiyi verin çiftçinin, esnafın, sanayicinin yüzü gülsün. Yetkiyi verin gençlerin yüzü gülsün ve gençler umutlarını yurtdışında değil kişi topraklarında yeşertsinler” diyerek konuştu.  Kılıçdaroğlu, “Dünyanın, Türkiye’nin bu kadar sorunu varken, insanları kamplaştırmak, birbirine antagonist emreylemek katiyen ve asla siyasetin gündeminde olmamalıdır. Tabanlarını anca tutuyorlar amma o tabalarında üstelik ciddi aynı hal var. Onlar da Türkiye’nin gerçeğini görüyorlar. Onlar birlikte Türkiye’de olan ve biteni görüyorlar” dedi.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Adana Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği toplu açım ve ana atma törenine katıldı. Kılıçdaroğlu, törene katılan yurttaşlara şu sözlerle seslendi:

“ZEYDAN BAŞKANI BIRLIKTE ILGIYLE KUTLUYORUM”

“Hepinize yürekten teşekkürname ederim. Hepinizin huzurunda Adana kadar adam diye niteleyerek nitelendirdiğiniz, sizin için müteharrik ve size hesap vermeyi kibirli benzeri görev akseptans fail Zeydan başkanı bile ilgiyle kutluyorum. Adana’nın hangi kadar fazlalaşan bir site olduğunu biliyorum. Yazarıyla, çizeriyle, sanatçısıyla, karşı teri döken emekçisiyle, bacaları tüten fabrikalarıyla Türkiye’nin ekonomisine bati yardım eden kentlerden birisi. O nedenle bu kente hizmet etmek, büyükşehir belediye başkanlığı ayırmak serencam derece sunturlu ve sevinçli ayrımsız fenomen.

“YILLARDIR SİZLER ASBESTLİ BORULARDAN AKARSU İÇTİNİZ”

Belediye başkanımız yaptığı temas harcamanın hesabını vererek, elbet tıpkısı dengelem devraldı, bugün Büyükşehir Belediyesi ne pozisyonda onu da size anlattı. Olur yurtlar, kreşler, yollar yapıyor, altyapıyı değiştiriyor, asbestli boruları değiştiriyor sizin sağlınızı amacıyla. Yıllardır sizler asbestli borulardan akarsu içtiniz. Yemeden Içmeden Adana bunu yapmıyor Mersin dahi bunu yapıyor, bizim bütün büyükşehir belediyelerimiz aynı çabayı gösteriyorlar, bire bir şeyleri yapıyorlar ve birbirlerine danışıyorlar. Kentin sorunu varsa o soruna kilitleniyorlar. Arkadaşlarıma şunu söyledim; zinhar ola ki şikayet etmeyin siz bütün şikayetleri, engelleri aşacaksınız ve bölüt hizmet edeceksiniz, asıl esas maksat bölüt bakım etmektir, halka işlemek hakka hizmet etmektir. Bunu bilin, dedim.

“KARNELERİ SEÇİM SIRASINDA ÖNÜNÜZE GELECEK, NOTLARI SİZ VERECEKSİNİZ, İKTİDARI SİZ DEĞİŞTİRECEKSİNİZ”

20 yıldır dar sorununu çözemediler. Cenabıhak nasip haysiyet, budun ittifakı yerine iktidara geldiğimizde 20 yılda değil, 10 yılda değil 1 yılda ancak sorununu çözeceğiz. Gelişigüzel asıl, baba evladını ferah ferah yurtlara gönderecek, gözü arkada kalmayacak. Biz bölüt bakım etmeyi esas umde meram edindik. Halka hizmet ederken birilerinin yaptığı kabilinden ‘malı götürme’ kültürümüz yok bizim. Biz, bu ülkeye hizmet etmeye ve bu ülkede bakım için adanmışlığı akseptans fail aynı gelenekten geliyoruz. O nedenle onlar hangi yaparlarsa yapsınlar, karneleri seçme sırasında önünüze gelecek, notları siz vereceksiniz, iktidarı siz değiştireceksiniz. Adana, bu konuda büyükşehir şehremaneti başkanlığında kararlılığını gösterdi, inşallah önümüzdeki seçimlerde birlikte ayrımsız kararlılığı gösterecek.

“SİZİN SORUNLARINIZI ÇÖZMEYEN AMMA BEŞLİ ÇETELERE HİZMET EDENLERİ İKTİDARDAN ALIN VE DEĞİŞTİRİN”

Sevgili Adanalılar, bu vesileyle üstelik bütün yurttaşlarıma üstelik çığırmak isterim. Türkiye’nin çözülemeyecek tek sorunu yoktur. Dünyanın ne kadar sorunu var ve dünyanın kaslı ülkeleri bu sorunları bittabi akliyeci politikalarla çözdülerse biz de tıpkısı akılcı politikalarla çözeceğiz. Burada izlenmesi gereken nöbet, sizden toplanan seçme kuruş verginin hesabını size yüklemek ve size hizmet etmektir. Sizin sorunlarınızı çözmeyen ama kuintet çetelere hizmet edenleri iktidardan cebin ve değiştirin. Şimdi değiştirmenin zamanı. Şimdi bakir aynı Türkiye’nin zamanı, faal bire bir Türkiye’nin zamanı, Türkiye ikinci yüzyılına çok ruhlu olarak girecektir, sizlerin oylarıyla, sizlerin takdiriyle.

“TABALARINDA DE CİDDİ BİR ÇÖZÜLME VAR”

Şeş siyasi parti aynı araya geldik. Bizi tıpkısı araya getiren demokrasidir, koca haklarıdır, köle hakkı yiyenleri iktidardan almaktır. Bizi benzeri araya getiren; size adisyon vermektir, kucaklaşmaktır kamplaşmak değil, bizi bir araya getiren kimsenin kimliği, dirim tarzı, inancını sorgulamamaktır. Dünyanın bu büyüklüğünde sorunu varken, Türkiye’nin bu büyüklüğünde sorunu varken, insanları kamplaştırmak, birbirine antagonist eylemek katiyen ve asla siyasetin gündeminde olmamalıdır. Tabanlarını anca tutuyorlar amma o tabalarında bile vahim bire bir hal var. Onlar dahi Türkiye’nin gerçeğini görüyorlar. Onlar da Türkiye’bile olan ve biteni görüyorlar. Size bayram veriyoruz, kategorik ve açık Adana’dan Türkiye’ye saraka veriyoruz; sizin bilcümle sorunlarınıza kilitleneceğiz ve tamamını çözeceğiz, bundan tehlikesiz olmanızı isterim.

“BEŞLİ ÇETELERİN ADAMI DEĞİLİM, BEN ŞAYET BİRİLERİNİN ADAMIYSAM SİZLERİN ADAMIYIM”

Yokluk, fukaralığın ne olduğunu biliyorum. Dip yoksulluğun hangi olduğunu biliyorum. Evladını yatağa haris yatıran annenin dramını biliyorum. Üniversiteyi mütemmim kızı, oğlu etkisiz gezen annelerin, babaların dramını biliyorum. Ben, tek kimsenin adamı değilim. Beşli çetelerin adamı değilim, ben eğer birilerinin adamıysam sizlerin adamıyım, sizler üzere savaşım edeceğim, sizler üzere çekişme edeceğim. Birileri kentet çeteye hizmet ölçü, ‘malı götürür,’ birileri adaleti dağıtmaz, mahkemelere emir verir, Adana’dan kortej veriyorum; bu ülkeye adaleti getireceğim, türe ya gelecek ya gelecek. Bundan sakıncasız olmanızı istiyorum.

“GAZETECİLER, AKTÖRE KURALLARI ÇERÇEVESİNDE, ETİK KURALLAR ÇERÇEVESİNDE RAHATLIKLA İKTİDARI ELEŞTİREBİLECEKLER”

Tek kimseyi düşüncesinden çevre yargılamayacağız. Herkes düşüncesini özgürcesine söyleyecek. Gazeteciler, aktöre kuralları çerçevesinde, etik kurallar çerçevesinde ferah ferah iktidarı eleştirebilecekler. Kimse, tadımlık çoluk çocuk ‘tweet attığımda acep başım belaya girer mi’ katiyen düşünmeyecekler. Ayrımsız politikacının sunu çok akla yatkın, zinde, akliyeci eleştirilere ihtiyacı var. O nedenle gençlere bile sözüm var. Sevgili gençler şurası söylüyorum; sizin hayaliniz bu kardeşinizin hedefi olacaktır, onların tamamını gerçekleştireceğim. 7,5 milyon tüvana ilk kez sandığa gidip görüş kullanacak, 7,5 milyon zinde Türkiye’nin kaderini değiştirecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, hedefi göstermişti; çağcıl uygarlığı derk etmek ve onu sona ermek. Modern uygarlığı yakalayacağız ve onu aşacağız.

“KADINLAR, ISTEM ETTİKLERİ ŞEKİLDE KENDİLERİNE GÖRE GİYİNECEKLER”

Çok güzel şeyler yapacağız. Çiftçinin yüzü gülecek, esnafın yüzü gülecek. Hiçbir çocuk yatağa açgözlü girmeyecek. Kadının foto kıyafetine siyasetçiler engelleme etmeyecek. Kadınlar, ikbal ettikleri şekilde kendilerine göre giyinecekler. Onların sırtında olan yahut başında olan siyasi vesayeti üstelik tamamen kaldıracağız. Çoluk Çocuk, hareket bulacaksınız. Eğer bu ülkede çoluk çocuk dosdoğru benzeri çabayla eğitilir ve onlara istihdam olanağı sağlanırsa Türkiye bu bölgenin yer aktif ülkelerinden biri haline gelebilir.

“YETKİYİ VERİN TÜRKİYE’Yİ DEĞİŞTİRELİM, YETKİYİ VERİN TÜRKİYE’Yİ BÜYÜTELİM, YETKİYİ VERİN TÜRKİYE’Yİ KALKINDIRALIM”

Temel hedefimiz katma değeri yüksek ürünler üretmektir. Seçkin biriniz cep telefonu kullanıyorsunuz, kullandığınız çökertme telefonları dışarında ithal edilip geliyor, oysaki aynısını tığ yaptığımızda tığ üreteceğiz, tığ kazanacağız, tığ istihdam yaratacağız ve dünyada bile küçümseme sahibi olacağız. Asıl hedefimiz budur. Bu hedefi gerçekleştirmek için yetkiyi verecek olan sizsiniz. Yetkiyi verin Türkiye’yi değiştirelim, yetkiyi verin Türkiye’yi büyütelim, yetkiyi verin Türkiye’yi kalkındıralım. Yetkiyi verin çiftçinin, esnafın, sanayicinin yüzü gülsün. Yetkiyi verin gençlerin yüzü gülsün ve çoluk çocuk umutlarını yurtdışında değil özlük topraklarında yeşertsinler. Hepinize içtenlikle teşekkür ederim, sıhhatli olun var olun, endişeniz olmasın Türkiye’nin önü engelsiz, anahtar olan sizsiniz.”

Müzakere sonrasında Kılıçdaroğlu ve Zeydan Karalar beyaz zehir güvercin uçurdu. Kılıçdaroğlu açılışa mevrut tıpkı kadının kucağındaki bebeği alarak benzeri müddet sevdi.

Share: