ADANA’DA 250 TITREM KAVRULMUŞ MEZESİ ÇÖPE GİDİYOR

ADANA’nın simgesi kebabın, yıllardır restoranlarda 10’a andıran salata ve mezeyle servis edilmesi, ‘gıda israfı’ tartışmalarına el açıyor. Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Sevecen Arslan, 3 bine mümasil esnafımız, aylık sayı farkı 500 ton salata, meze servis ediyor; 250 tonu tutumsuzluk oluyor. Serviste sezon soğan ve kahır salatası yeterli. Mantarın, kaşarlı humusun, patlıcanın kebabın yanında ne işi var Bunlar izansız dönüşü sıfır ürünler. Üzülüyoruz zira çokça tutumsuzluk var? dedi.

Adana’bile restoranlarda kebabın beraberinde servis edilen 10’a mail söz ve salatanın çoğunun israf olması, ‘9-16 Ekim Tagaddi ve Gıda İsrafını Önleme Haftası? nedeniyle yeniden gündeme geldi. Kentin sunu adlı yemeği olan, coğrafi işaretli ‘Adana kebabı?, teferruatlı yılardır az daha eksiksiz restoranlarda zaman, soğan, ezme, kaşık ve tablakâr salatasının beraberinde kaşarlı mantar, cacık, humus, pişmiş soğan, biber, domates, fındık lahmacun, fındık pide, jale köfte kabilinden nişane ve mezelerle servis ediliyor. Kebapçıların umumi anlamda bu durumdan memnun olmadığını belirten Adana Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanı Şefkatli Arslan, kemirmek kültürüne düzlük etmiş bu alışkanlığın bırakılması gerektiğini söyledi.

‘YARISI ÇÖPE GİDİYOR’

Özellikle serencam yıllarda Adana kebabı yanı sıra servis edilen salata ve mezelerin çok abratılmaya başlandığını anlatan Ayn Başkanı Arslan, ‘Kebabın yanı sıra mevrut şeylerin bazıları özlük başına tıpkısı kere. Haliyle masaya gelenlerin kâffesi tüketilmiyor. Umum değen salata, alay aynı henüz değerlendirilemediği için yarısı çöpe gidiyor. Benzeri yegâne Adana’birlikte bu servis şekli var. Başka memlekette hassaten dünyada namevcut. Bu sektörde 3 bine mümasil esnafımız var. Mahiye averaj 500 ton salata, söz servis ediliyor. Bunun 250 tonu israf oluyor. Serviste sezon, soğan ve ezme salatası tam. Mantarın, kaşarlı humusun, patlıcanın kebabın yanında hangi işi var Bunlar anlayışsız dönüşü olmayan ürünler. Üzülüyoruz zira çokça müsriflik var’ dedi.

‘MEZEYLE SALATAYLA AYN BOYAMAYA ICAP YOK’

Kebapçı Yaşar Vazıh ise bir vakitler bu büyüklüğünde çokça salata ve söz servis etme alışkanlığının olmadığını, elden soğan ve tablakâr salatasıyla kebap servis ettiklerini söyledi. Demin ise bunun değiştiğini vurgulayan Ziyalı, ‘İnsanlar masaya gelen salata ve mezeleri bitiremiyor. ‘İsraf olmasın’ diye niteleyerek miktarı azalttığımızda müşteri ‘Salata ne az’ diyerek reaksiyon gösteriyor. Masada çeşitliliği dercetmek istiyor. Bu buut maliyeti dahi arttırıyor. Bu israf olmasa kebabın fiyatı bile düşer. Kebabın birlikte makarna, mantar hastalığı, humus, fındık lahmacun kabilinden mahsulat veriyorlar. Bu akıllıcasına değil. Mezeyle salatayla göz boyamaya ister yok. Balaban olan etin tadıdır. Kebapçı arkadaşlarla angajman olup israfı önlememiz lazım. Biz kalan ürünleri çıkmaz hayvanlarına göndersek da aynı kısmı israf oluyor? diye konuştu.

Malatya’dan Adana’ya gelen ve soluğu kebapçıda aldığını kaydeden Birsel Zeren ise masadaki salata ve mezeleri görünce şaşırdığını dile getirip, ‘Bence porsiyonlar azaltılmalı. Ayn doyurmak hesabına işkembe doyurulması ehliyetli, diye düşünüyorum’ dedi.

Share: