AFAD, Ardahan’daki depremin arkası sıra düzeltme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi Açıklaması

Kıyamet ve Ivedi Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Ardahan’ın Göle ilçesinde 27 Eylül’dahi meydana mevrut depremin ardından sürdürülen düzeltme çalışmaları kapsamında, bölgede bütün 234 personel ve 52 aracın görev yaptığını bildirdi.

AFAD’dan yapılan bağlanmış açıklamada, Ardahan’ın Göle ilçesinde 27 Eylül’de saat 17.08’bile meydana mevrut 5 büyüklüğündeki depremin peşi sıra mecmu 190 artçı hareket olduğu belirtildi.

Depremde 3 kişinin yaralandığı hatırlatılan açıklamada, bölgede AFAD, Açıkgöz, İtfaiye, Türk Kızılay, İl Hususi İdaresi, İl Sağlık Müdürlüğü ile Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı İl Müdürlüğünden bütün 234 personel ve 52 aracın fariza yaptığı kaydedildi.

Açıklamada, bölgede düzenlenen çalışmalara destek yüklemek için AFAD’dan ayrımsız ofis başkanı ile 2 personelin görevlendirildiği belirtilerek, “Evleri hasar fariza vatandaşlarımız üzere bölgeye bütün 415 oba gönderme edilmiş¸ olup 355 çadırın kurulumu tamamlanmıştır. Bölgeye ayrıca 1 Ekim’bile Malatya İl Kıyamet ve Ivedili Ebat Müdürlüğünden 100 konteyner sevk edilmiştir. Türk Kızılay vasıtasıyla, ihtiyaç sahiplerine 2 bin 850 ikramlık, 3 bin 150 akarsu, 5 bin 50 meşrubat, 2 bin 200 azık ve 2 bin 290 nefis çorba dağıtımı yapılmıştır.” bilgisi paylaşıldı.

Psikososyal bindi ekiplerinin üstelik çalışmalara başladığı tabir edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Toplanmış 39 basamak ülfet edilerek 346 vatandaşa psikososyal destek hizmeti verilmiştir. Hasar tespiti amacıyla Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız koordinasyonunda 15 anahtar ve 42 ustalık personel ile kıyamet etkisi tespit çalışmaları başlatılmıştır. Bölgeye 500 bin lira acil arkalama ödeneği aktarılmıştır. Göle Kaymakamlığı İlçe Toplumsal Teavün ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı yoluyla depremden engel gören 99 haneye besin kolisi yardımı işlenmiş, 93 haneye bile kademe başı 3 bin teklik nakdi müzaheret yapılması amacıyla değişmeyen alınmış, ifa işlemlerine başlanmıştır.”

Share: