AFAD Benzetim Tırı Gümüşhane’de

Gümüşhane Afet ve Müstacel Durum Idare Başkanlığı (AFAD) İl Müdürlüğü yoluyla benzetim tırında vatandaşlara uygulamalı yerine sarsıntı eğitimi verildi.

15 Orak Ayı Galebe Meydanı’nda konuşlanan AFAD Benzetim Tırı’nda vatandaşlara AFAD Gümüşhane İl Müdürlüğü personelleri vasıtasıyla kılgılı namına deprem hatıra ve sarsıntı sonrası alınması gereken önlemlerle ilgili bilgiler verildi.

AFAD görevlileri eliyle katılımcılara gelişim yerlerinde, okulda veya evlerinde olası bir zelzele simultane elleri başının üzerinde tehlikesiz bire bir pozisyonda saklanması gerektiği anlatılarak deprem sonrası ise tehlike yer eden canlılık şartelleri, akarsu ve doğalgaz vanalarının emin bire bir şekilde kapatılması uyarısında bulunuldu. AFAD görevlileri vasıtasıyla deprem anını deli dolu namına yaşayıp yer sarsıntısı andaç ve sonrasında alınması müstelzim önlemler konusunda kılgılı yerine eğitim bilimi verildi.

Türkiye’de yaşanmış nazik depremlerin şiddetinde sarsıntıların canlandırıldığı benzetim deneyiminin arkası sıra katılımcılara sarsıntı anı ve sonrasında alınması müstelzim önlemlerin bulunduğu broşürler ve çocuklara birlikte boyama kitabı dağıtıldı. – GÜMÜŞHANE

Share: