AFAD’dan Amasra’daki patlamanın sebebi üzerine açıklama: Transformatör kaynaklı

Bartın ili Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ilgili tıpkı eroin ocağında patlama meydana geldi. Alınan evvel bilgilere göre, madende çevrilmiş mütezayit işçiler olduğu belirtildi.

ÇOK SAYIDA İŞÇİ KURTARILDI

Bölgeye acil olarak sevk edilen ekipler, kurtarma çalışmalarına başladı. 8 iştirakçi öz imkanlarıyla yukarı çıkarken, 6 işçiye bile ekipler aracılığıyla ulaşıldı. Gaileli 12 iştirakçi ise çarçabuk tedaviye alındı.

AFAD’DAN PATLAMANIN NEDENİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Afet ve Acil Ebat Yönetimi Başkanlığı üstelik patlamanın nedenine ait açıklamada bulundu. AFAD’dan yapılan açıklamada patlamanın trafo kaynaklı meydana geldiği belirtilerek, “Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Poz Müdürlüğü beyaz zehir ocağında dönüştürücü kaynaklı ayrımsız patlama meydana gelmiştir” denildi.

“KIZILAY EKİPLERİ BIRLIKTE ATIF EDİLDİ”

Izah şöyle sürdürüldü: “AFAD, EmniyetGM, acilafetgovtr, bitirmiş ve itfaiye ekipleri irsal edilmiştir. Ankara ve Sakarya’dan birer atak eş güdüm tırı yönlendirilmiştir. Kütahya, Zonguldak, Karabük ve Eskişehir İl AFAD müdürleri ile Sakarya, Kütahya ve Eskişehir’den AFAD ekipleri bölgeye irsal edilmiştir. Kütahya ve Zonguldak’tan tahlisiye ekipleri yönlendirilmiştir. Kızılay’dan 2 izaz ara bulucu ve 3 personel ara bulucu bölgeye gönderme edilmiştir.”

Share: