Afyon haberleri: Reisicumhur Erdoğan, Şişman Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Toplu Açılış Töreni’nde konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını sergen ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar.” dedi.

Erdoğan, Galibiyet Meydanı’nda planlı Balaban Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Toplu Küşat Töreni’ndeki konuşmasında, demokrasiden özgürlüklere, ulaşımdan eğitime, sağlıktan tarıma, toplumsal yardımlardan ekonomiye, savunma sanayisinden diplomasiye büyüklüğünde beher başlıkta Türkiye’ye asır atlattıklarını söyledi.

Afyonkarahisar’a akıbet 20 yılda yapılan yatırımların tutarının 34 bilyon lirayı geçtiğini tamlayan Erdoğan, “Mösyö Eksiksizlik, böyle lafla olmuyor, çalışmalar icraat… Eğitimde 3 bin sayı eskimemiş dershane mensur ettik. Şehrimize ikinci mehabet hastanesini elhamdülillah, benzeri şekilde ikinci celal üniversitesi kendisine Afyonkarahisar Keyif Bilimleri Üniversitesini kurduk. Deneyimsizlik ve sporda 11 bin 588 sevimli kapasiteli yüksek tahsil daraç binaları kazandırdık. Bütün 57 nüsha spor tesisi nesir ettik. Afyonkarahisar, himayemizde 4 yıldır Acun Motokros Şampiyonası’nda yüz binlerce yerel ve ecnebi konuğu burada konuk ediyor.” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, bu yüce organizasyonun spor aracılığıyla Afyonkarahisar’ın ve Türkiye’nin tanıtımına, turizme ve ekonomiye ulama sağladığını rapor ederek, içtimai yardımlar kapsamında Afyonkarahisarlı gerekseme sahiplerine kestirmece 3 bilyon lira tutarında gerçek aktardıklarını kaydetti.

Sağlıkta toplanmış 1341 yataklı vagon 23 hastaneyle alay malay 53 afiyet tesisi yaptıklarını belirten Erdoğan, “Çobanlar, Başmakçı, Bolvadin, Emirdağ ve Dinar Haydarlı Azamet Hastanelerinin birlikte içre olduğu mecmu 21 sağlık tesisimizin eksiltme, proje ve yer aşaması devam ediyor. Yer ve şehircilikte Afyon’birlikte TOKİ marifetiyle 9 bin konutu tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 1359 sosyal konutun yapımına bitmeme ediyoruz. Afyon’dahi aralarında Garnizon Kavim Bahçesi’nin üstelik olduğu toplam 9 ulus bahçesi projemiz var. Bunlardan 4’ünün yapımına bitmeme ediyoruz, 5’inin yapımına ise sunu gelişmemiş sürede başlayacağız.” dedi.

“Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate düşecek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ikinci Kapadokya” namına anılan Frigya vadilerinin, Anadolu’nun bulutsuz çekicilik müzesine dönüştürülmesi amacıyla balaban aynı yer düzenlemesi yürüttüklerini tabir ederek, şöyle bitmeme etti:

“Bölgemizde firez ve termal turizme dair namına turizmin geliştirilmesi için şümullü çalışmalar yürütüyoruz. Tescilli 600 konağın 400’ünün restorasyonunu tamamladık. Ulaştırmada 2002 yılına kadar Afyonkarahisar’a 54 kilometre mukassem posta yapılmıştı. Biz bunu 531 kilometre ilaveyle 585 kilometreye çıkardık. Afyonkarahisar sınırları içerisindeki demir yollarını yeniledik. Gar binasını restore ettik. Ankara-Afyonkarahisar- İzmir efdal çabuk tren hattının yapımı sürüyor. Bu hattın 2025 yılında tamamlanmasıyla Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate, İstanbul 3,5 saate, İzmir 2 saate düşecek. Tarım ve ormanda Afyonkarahisar’a 43 sayı baraj, 26 skor akmaz düz yazı ettik. 7 baraj ve ayrımsız akmaz daha düz yazı ediyoruz. Sulama projeleriyle Afyonkarahisar’bile 742 bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açtık. Böylelikle almanak 1,1 milyar liralık zirai dirimsel artışı sağladık. Yapımı süren 13 sulama tesisimiz ile bütün 34 bin dekar araziyi daha sulayacağız.”

“Üreticilerimizi yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz”

Afyonkarahisarlı çiftçilere toplanmış 3 milyar liralık tutarında tarımsal bindi verdiklerini tamlayan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Toptan krizlerden kaynaklı hayat pahalılığı karşısında üreticilerimizi bekâr bırakmadık, bırakmıyoruz. Bu yıl tarım ürünlerinde çok yüksek çalım fiyatları açıklayarak çiftçimizin yüzünü bire bir kere henüz güldürdük. Yağışların de mübarek olmasıyla hamdolsun mübarek bire bir hasat dönemi geçiriyoruz. Eksiksiz dünyanın zarfında sürüklendiği bu fırtınadan ülkemizi henüz diri ayrımsız şekilde kıyı-i selamete çıkaracağız. Endüstri ve teknolojide Afyon’a 3 yeni birleştirme sanayi bölgesi, ayrımsız teknopark, ayrımsız araştırma geliştirme merkezi kurduk. Enerjide Afyonkarahisar, Bolvadin, Çay, Çobanlar, Dinar, Emirdağ, Erkmen, Evciler, İscehisar, Sandıklı, Susuz ve Şuhut’u saf gazın konforuyla tanıştırdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek birkaç sene içinde farklı ilçe ve beldelere üstelik doğal gaz arzı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Tehalüf cemi mesaisini, birbirlerinin kuyusunu kazmaya, dalavere ve iftira siyasetiyle ülkenin altını oymaya harcarken tığ, sizlerle birlikte 85 milyonun tamamına bakım götürüyoruz. Toplanıp dağılmaktan başka hiçbir maharetleri var mı? Zat sığ gündemleriyle birlikte bırakıp tığ işimize bakıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Afyonkarahisar ve ilçelerinde toplam 4 bilyon 67 milyon teklik yatırımı bugün ayrımsız zamanda resmi kendisine hizmete aldıklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şişko konuttan enfrastrüktür yatırımlarına, eğitimden sağlığa, emniyetten spor tesislerine, çevreden sulama projelerine varıncaya büyüklüğünde hep 222 eseri şehrimize kazandırıyoruz. Değme biri ülkemize bakım sevdamızın birer nişanesi olan bu yatırımların şehrimize yalabık olmasını diliyorum. Bu eserleri Afyonkarahisar’a kazandıran bakanlarımızı, valiliğimizi, iklim özel idaremizi, Afyon Belediyemizi, kaza belediyelerimizi, üniversitelerimizi canıyürekten tebrik ediyorum. İnşallah sizlerin desteği ve duası yanımızda olduğu müddetçe Afyon’la alay malay eksiksiz Türkiye’ye eserlerimizle mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Biz bu yola sizlere hizmetkar oluşmak amacıyla çıktık. Sizlere kibar olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bu yatırımları sizlerle bu arada yaptık. Ülkemizi başarıdan başarıya sizlerle beraber koşturduk. Türkiye’nin ayağına vurulan yüzyıllık prangaları yeniden umum ele vererek, kilolu birliği yaparak bütün beraber kırdık. Siz bize güvendiniz, inandınız, bizi mücadelemizde serbest bırakmadınız. Tığ dahi size olan gönül borcu borcumuzu bilcümle bundan sonra fiilen, bundan sonra nişane ve hizmet üreterek ödedik.”

Reisicumhur Erdoğan, Türkiye’nin 2023’te ati asrına yan verecek tarihi bir intihap yaşayacağına meni ederek, “YANLIŞSIZ Fırka ve Halk İttifakı olarak 2023 imtihanından de alnımızın akıyla geçerek, büyük ve dinç Türkiye yolculuğumuzu bitmeme ettirmek istiyoruz. Sizlerden 2023’e giden ciddi süreçte birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize elan fazla ehil çıkmanızı bekliyorum.” dedi.

“Umutlarını günü geçmiş senaryolara bağlamış durumdalar”

“Sonuç günlerde milletimizin arz iri gücü olan kardeşliğine müteveccih provokasyonların ibadethanelerimizi ve imam dil cambazı okullarımızı birlikte amaç algı şekilde çokça okkalı boyutlara ulaştığını görüyoruz.” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

“2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını sergen ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar. Senelerce tahkir ettikleri milletimizi bu kez kımıldatma ederek, sinsi emellerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Yıllarca ‘bidon kafalı’, ‘makarnacı’, ‘kömürcü’ diye niteleyerek aşağıladıkları insanlarımızı bu yol tehditlerle dövmek ve ürkütmek istiyorlar. Kurnaz olacak ve hiçbirimiz buna okazyon vermeyeceğiz. Budun olarak tıpkısı delikten yine asla ısırılmayacağız. Kardeşliğimize henüz hasis sarılarak muhabbetimizi elan güçlendirerek bu oyunları boşa çakozlamak hepimizin boynunun borcudur. Bugüne büyüklüğünde Afyon milli iradeden yana duruşuyla mecmu Türkiye’ye yaşıt olmuştur. Afyonlu kardeşlerimin 2023’te da emaneti ehline vereceğine inanıyorum. Deminden buradan öyle tıpkısı gürültülü verelim ki Türkiye’ye yakasız gömlek biçenlerin yüreği titresin.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydandaki vatandaşlara seslenerek, “Afyon, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bozmaya var mısın? Afyon, 2023’te yeniden çağ yazmaya var mısın? Afyon, gece gündüz demeden husus konu dolaşmaya var mısın? Afyon, büyük ve zihayat Türkiye sevdasına cemaat çıkıyor musun? Rabbim hepinizden razı olsun. Coşkunuz, sevdanız ve aşkınız üzere seçme birinize teşekkür ediyorum. Bu kardeşinizi bağrınıza bastığınız üzere bizi muhabbetle kucakladığınız, bize güvendiğiniz ve inandığınız amacıyla sizlere şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Notlar

Alana, “Açtın tahıl koridorunu, gösterdin insanlığın umudu olduğunu. Umum acun biliyor kimsesizlerin sesi olduğunu”, “Afyonluyuz ulaşmak yeriz. Sofrada sucuk, dağda mermeriz. 10 sunum 6’lı masa olsa tığ esasen Başkan deriz”, “Kale akva Başkan”, “Afyon’dan çıktık bu yola, sevdalıyız bu vatana. 7 düvel tıpkı olsa da DÜRÜST Kadınlar birlikte.” mukayyet pankartlar asıldı.

Törene, Reisicumhur Yardımcısı Fuat Oktay, Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Hedef Kurum, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve AK Parti genel komutan yardımcıları ile bazı SELIM Fırka ve MHP milletvekilleri katıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan, Ankara-Afyonkarahisar-Yardımcı-İzmir Yüksek Acul Tren Üstyapı İşleri Temel Atma Töreni üzere Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Afyonkarahisar Çay Barajı Açım Töreni için Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile faal angajman yaptı.

Açılışları yapılan tesislerin bulunduğu yerlerde kurdelelerin kesilmesinin arkası sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan sahneye çağırma ettiği ayrıntılar ve beraberindekilerle, kurdele keserek bilcümle eserlerin şişman açılışını gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: