Afyonkarahisar’da lavanta turizmi hareketliliği başladı

Afyonkarahisar’ın Dazkırı ilçesindeki lavanta diyarı adına mezkûr İdris köyünde 3 bin dekarın üzerindeki lavanta tarlaları turistleri ağırlıyor.

Türkiye’nin Isparta’dan sonra ikinci balaban lavanta istihsal merkezi olan kentteki lavanta hasadı eylül ayının sonuna kadar sürüyor. Afyonkarahisar- Denizli sınırında 1500 rakımın üzerindeki Apa Yaylası’ndaki orman köyünde bulunan lavanta tarlaları, yükseltisi nedeniyle ağustos ayında mor renge bürünüyor.

Dazkırı Kaymakamlığının serencam yıllardaki turizm ve kalkınma projeleriyle yapılan yatırımlarla İdris köyündeki lavanta tarlalarında turist hareketliliği artıyor. Köydeki lavanta tarlaları, saf stüdyo görünümüyle kasaba illerden ışık tutkunlarının de bağ odağı oldu.

İdris Köyü Muhtarı Sami Atmaca, AA muhabirine, lavanta tarlarının mor renkleriyle insanları cezbettiğini söyledi.

Son yıllarda köylerine aheste domestik ve yabancı gezmen geldiğini dile getiren Delimsirek, şöyle konuştu:

“Lavanta tarlalarımız, görselliği zımnında hele mekân illerden çokça ziyaretçi ağırlıyor. Geçtiğimiz günlerde Japonya’dan misafirlerimiz vardı. Ziyaretçilerimizi köyümüzdeki tarlalarımızda gezdiriyor, yerel ürünlerimizi izaz ediyoruz. Yerli ve yabancı turistlerimizi burada ağırlamaktan saygınlık duyuyoruz.”

-“1,5 ton yağ çıkarmayı hedefliyoruz”

Atmaca, görselliğin şahika yaptığı İdris köyünün mor tarlarının ilkgüz ayının sonuna büyüklüğünde gezip görülebileceğini vurgulayarak, natür ve ışık tutkunlarını bölgeye çağırma etti.

Afyonkarahisar Valiliğin desteğiyle kurdukları distilasyon ünitesiyle hasadını yaptıkları lavantaların yağlarını bile çıkardıklarını anlatan Delicesine, “Güzeşte sene köyümüzdeki lavanta hasadı 230 titrem civarındaydı. Bu sene eli nimetli yağışa merbut olarak 300 tonun üstüne çıkacağımızı düşünüyoruz. Tarlalarımızda verim çokça fazla. Sabık sene bile 822 kilogram lavanta antagonist, çıkardık. Bu sene 1,5 ton yağ çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yağları birlikte kozmetik sanayisine satıyoruz. Yağın litresini üstelik 450 liradan satıyoruz. Bunun dışında çiçekçilere verdiğimiz lavantalar birlikte var. Üste, lavanta buketlerimiz KUL, Almanya, İsviçre ve Bulgaristan’a gidiyor.” diyerek konuştu.

İdris köyünde lavanta üretimi eden Hüseyin Kader de 8 almanak tarlasında çok evire çevire görsel ziyafet olduğu üzere ziyaretçisinin de çok olduğunu dile getirdi.

Köylerinin orman içerisinde olduğu üzere turistlerin ağır sıklet ilgisiyle karşılaştıklarına ilgi çeken Kader, “Ziyaretçiler, tarlada fotoğraf ve videoteyp çekimleri yapıyorlar. İkramlarımız oluyor. Güzelce vakit geçiriyorlar.” dedi.

“Verimli bol ışık ve videoteyp çektik”

Gezgin Betül Özdemir, İdris köyüne lavanta tarlarını görmek amacıyla arkadaşlarıyla geldiklerini söyledi.

Özdemir, “Zaman lavanta tarlasında çok dörtköşe espas geçirdik. Verimli mübarek fotoğraf ve videoteyp çektik. Bu görselleri toplumsal medyadaki adresimde paylaşacağım. İdris köyü dirlik veren ve rahatlatan bir kayran. Stresten insanları uzaklaştırıyor. Gayet dahi temiz bir ortamı var. Burayı herkese tavsiye ediyoruz.”

Seyyar Alaz Kahvecigil ise İdris köyündeki lavanta tarlalarının doğallığı ve manzarasının insana huzur verdiğini ve arkadaşıyla artağan artağan foto ve videoteyp çektiklerini rapor etti.Share: