Ahi Evran’ın türbesini ziyaret edenler Ahilik prensiplerini öğreniyor

Ev genelinde 12-18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek 35. Cömertlik Haftası kutlamalarına kısa süre kala Kardeş Evran Ege’nin türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşanıyor.

Ancak dışından ve Ankara ilkin kalkışmak amacıyla değişik illerden Kırşehir’e gelenler, Cömert Evran Külliyesi’ndeki türbeyi ülfet ederek dua ediyor.

Vatandaşlar, türbeyi gezerek Ahilik prensiplerini öğrenme fırsatı buluyor.

Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü görevlileriyle Ahi Evran Camii mortocu ve müezzinleri, türbeyi ziyarete gelenlere Ahiliğin açık deniz ve evrensel prensipleriyle ilişik vukuf veriyor.

Ahilik ve Esnaf Kültürünü Araştırı Merkezi ve Turizm Derneği Başkanı Fatih Mahmutoğlu, AA muhabirine, Ahi Evran Veli Türbesi’nin geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarla UNESCO Eğreti Kültürel Bırakıt Listesi’ne alındığını anımsatarak, esas listeye alınması için çalışmaların devam ettiğini söyledi.

Kardeş Evran Iye’nin türbesine okkalı bağlam

Özellikle yaz aylarında Ahi Külliyesi ve Cömert Evran Iye Türbesi’ne gösterişli rabıta olduğunu tamlayan Mahmutoğlu, “Ahilik Haftası kutlamaları öncesinde gurbetçilerimiz ve ayrımlı illerden gelenler Kardeş Evran Iye’nin türbesine kırıcı rabıta göstermekte. Haftamızın galeyan ile kutlanacağına inanıyorum.” dedi.

Son yıllarda Ahiliğin tanıtımının artması yardımıyla mikro dışından kafileler halinde ziyaretçilerin geldiğini anlatan Mahmutoğlu, “Ancak içinden da birçok ziyaretçi buraya gelerek dualarını yazar Ahilik prensiplerini öğrenme konusunda tetkikat yapıyor.” diyerek konuştu.

Mahmutoğlu, Ahilik prensiplerinin bugüne bile çerağ tuttuğuna meni ederek, “Ahiliğin sunma muhteşem ilkelerinden birisi ‘Hak ile çalışıp bize gelen bizdendir, düşünce ve aktöre ile çalışıp bizi geçen bizdendir’ öğretisidir. Türkiye’mizin ve dünyamızın henüz adamakıllı olması üzere Ahiliğin bu güzel öğretilerini gelecek nesillere aktarmamız lazım.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ahilik denince aklıma aktöre, bili, düzentileme ve beyin geliyor”

Osmaniye’den Ankara’ya yolculuk ederken arkadaşıyla Cömert Evran Ege Türbesi’ni mülakat fail öğretmen Rabia Aker birlikte burada okuduğu yazılardan çokça etkilendiğini dile getirerek, “Okuduğumuz yazılarda onun birçok görevi olduğunu gördük. Bunun yanında 93 yaşında hala kılıç sallaması birlikte beni haddinden fazla etkiledi. İyi kim gelmişiz, görmüşüz, haddinden fazla ongun oldu.” ifadesini kullandı.

Ankara’dahi mektepli olan Kahraman Salim ise Kardeş Evran Ege’nin türbesinde dua okuduğunu anlatarak, “Ahiliği öğrenmeye çalışıyoruz. Ahilik denince aklıma aktöre, vukuf, say ve us geliyor. Bu dört esas konuda ben da hayatıma yön vermeye çalışıyorum.” şeklinde konuştu.Share: