Akben, bankalardan daha çok yardım istedi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Mürtefi Akben, bankacılık sektörünün toplanmış kredilerinin kestirmece yüzdelik 59’unun kurumsal ve ticari kredilerden oluştuğunu belirterek, bütün kredilerde KOBİ’lerin payının yüzde 23 olduğunu söyledi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) 65. Olağan Umumi Kurulunda mütekellim Akben, “Yani toplamda bankacılık sektörü kredilerinin yüzde 82’si üretim özne sahici kesime kullandırılmaktadır. söz konusu oranlar, bankacılık sektörümüzün temel ekonomiyi terviç fonksiyonunu başarı ile sürdürdüğünü göstermektedir. Ancak süresince bulunduğumuz bu kavi proses bankalarımızın henüz dahi aşkın katkı sunmasını gerektirmektedir” ifadelerine meydan verdi.

Dünya’dan Çiy Turhan’ın haberine bakarak bankaların hele cesaret tahsislerinde tematik ayrımsız yaklaşımla yorum yapmaları, talih ekonomisine detaylı vadeli ulama sağlayacak alanlara öncelik vermeleri gerektiğini vurgulayan Akben, şunları söyledi:

Mühim önemi haiz, cari açığı azaltacak, teknolojik inovasyon ve katma ayar sağlayacak veya faziletkâr düzeyde istihdam imkânı sunacak yatırımların finansmanında kolaylaştırıcı ve destekleyici olunmalıdır. Bildiğiniz üzere, bu konuyla ilişkin geçtiğimiz dönemlerde yaptığımız çalışmalarda; bankalarımızın emniyet tahsis ve izlem süreçlerine ve sorunlu alacakların çözümlemesine ilgilendiren rehberler hazırlayarak, yüreklilik ödeme ve yeniden yapılandırma faaliyetlerinde uygulamaları müstelzim süreçlere ilgili adımları belirledik. İnanıyorum kim bankalarımız, bundan sonraki süreçte dahi iktisat yönetiminin belirlediği döviz kurlarında balans ve enflasyonun düşürülmesi politikalarına akıllıca, doğru alanlara müteveccih itimat faaliyetlerini arttırarak ekonomik büyümeye ve istihdama sunu çalışkan şekilde katkı sunmaya bitmeme edeceklerdir.

 

BDDK’dan döviz kredisi hamlesi

 

TCMB ve BDDK’dan bankalara dövizle ilişkin eskimemiş rica

 

Share: