“Akupuntur kilogram kontrolü üzere dahi tercih ediliyor”

Kökeni haddinden fazla eskilere raci Akupuntur uygulamasının faydalarına müteveccih açıklamalarda kâin Medicana Konya Hastanesi Hikmet Tedavi ve Iyileştirme Bölümü’nden Uzm. Dr. Utku Özer, “Hele Türkiye’da ve dünyada sonuç yıllarda bildirme kesif kullanıldığı alan kilogram kontrolüdür. Akupunktur sonrasında tokluk hissi, sıcaklık hissinin artması, metabolizmayı hızlandırıcı etkileri, iştahı azaltması ve yağ yakımını hızlandırması nedeni ile obezite hastaları marifetiyle haddinden fazla sevilmektedir” dedi.

Dr. Yengi, Özer, “Akupunkturun sözlükte yazan karşılığı “Çin’bile çok eskilerden beri geçerli, oradan dünyaya yayılan, vücudun muhtemelen noktalarına altın iğneler batırma biçiminde yapılan ayrımsız sağaltım, iğne ile tedavi” kendisine geçmektedir. Tıpta tanımı ise ‘vücuttaki makul yani özel noktaların uyarılmasını gerektiren, genellikle cilde kudret fail tıpkısı iğne ile ağrıyı hafifleten ya dahi çeşitli afiyet durumlarını tedavi etmeye yardımcı olan mütemmim tıpkı tıbbi uygulamadır’. Geçmişten günümüze kadar teknolojinin gelişmesiyle bu arada akupuntur uygulamaları bile gelişti.  Akupunktur uygulamalarında iğneleme metodu dışında moksa, elektrokardiyografi, lazer, manyetik, ovuşturma ve sono akupunktur yöntemleri birlikte kullanılabilmektedir” diye niteleyerek konuştu.

“BİRÇOK HASTALIĞIN TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR”

Akupuntur uygulamasının vücutta mukannen noktalara kızıl,  sim ya üstelik polat iğneler batırılarak uygulandığını belirten Uzm. Dr. Özer, “İğneler batırıldığı antlaşma sinir uçları uyarılır ve uyartı asap yolları ile omuriliğe, oradan birlikte beyindeki merkezlere ulaşır. Bunun sonucu adına vücudumuzda türlü kimyevi maddeler salgılanır ve dolaşım marifetiyle bu maddeler algın bölgeye ulaşarak yük eder.

Dünya Sağlık Örgüt’üne bakarak akupuntur bir nice hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Sunu ilkin romatizmal emraz ( boyun kireçlenmesi, gonartroz, diz kireçlenmesi, bel ve boyun fıtığı, siyatik, tenisçi dirseği ilkin atılmak üzere umum tendinitlerde) gelmek üzere çıban ağrısı ve yarım baş ağrısı, periferal nöropati, trigeminal nevralji, fasial paraliz (yüzfelci) kabil nörolojik hastalıklar üstelik  yeryüzü yoğun kullanıldığı alanlardır. Antrparantez tinnitus, menierre kadar kulak rahatsızlıkları, teneffüs hastalıklarında, hipertansiyon hipotansiyon tedavisinde, gastrointestinal hastalıkların tedavisinde  birlikte hekimler vasıtasıyla az çok kesif kullanılmaktadır” ifadelerini kullandı.

“HAMİLE KADINLARA, ÖNSEZI PİLİ OLANLARA, KANSER TEDAVİSİ ALAN HASTALARA KULLANILMAZ”

Akupunkturun bu konuda terbiye almış hekim aracılığıyla uygulandığı sürece engelsiz yavaş tıpkı taraf etkiye posta açmayacağını vurgulayan Uzm. Dr. Yengi Özer, “Özel verimsiz yani tek kullanımlık polat iğneler hekim aracılığıyla hastaya, hastalığına göre belirlenmiş noktalara batırılarak uygulanır. Kestirmece 20-40 dakika ortada iğneler vücutta bekletilir. Doktor uygun görürse analog uygulamayı kulaktan birlikte yapabilir. Gene doktor akla yatkın gördüğü hastalarda kulaktaki belli başlı noktalara kalımlı enjeksiyon tedavisi bile uygulayabilir. Akupunktur er tevellüt üzere bazen komplikasyonlara kat açabileceğinden gebe kadınlara, his nakız olanlara, amansiz hastalik tedavisi alan hastalara kullanılmaz. Çağ sulandırıcı kullanan hastalara ise kontrollü bire bir şekilde uygulanabilmektedir” diye niteleyerek konuştu.

Share: