Ankara domestik haberleri | Tarihi Kentler Birliği’nden Ankara Büyükşehir’e Dürü

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Kentler Birliği’nin bu yıl 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Teşvik Yarışması’nda ödüle müstahak görüldü. İstanbul’dahi düzenlenen törende, Mukavim Sözen Siper Şişman Ödülü’elbisesiz Ekin ve Beğeni Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş aldı.

Tarihi Kentler Birliği’nin (TKB) bu yıl 21’incisini düzenlediği Tarihi ve Kültürel Mirası Siper Proje ve Uygulamalarını Teşvik Yarışması’nda, Tarihi Kentler Birliği’nin kurulmasını sağlayan Prof. Dr. Sağlam Sözen’in adına sunulan Koruma Büyük Ödülü, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin oldu.

METİN SÖZEN DULDA BALABAN ÖDÜLÜ

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Firez ve Gusto Varlıkları Dairesinin yürütmekte olduğu “Ankara Roma Tiyatrosu Restorasyonu ve Arkeopark Mekân Aranjman Uygulamaları” ile ince tıpkı aradan sonradan baştan dahil olduğu Tarihi Kentler Birliği’nin “Dayanabilen Sözen Koruma Büyük Ödülü”ne ayar görüldü.

Fatih Ekin Musahabe Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde; “Metin Sözen Siper Iri Ödülü”ari ABB Hars ve Zevk Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş aldı. Ödemiş’e ödülünü, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı ve Tarihi Kentler Birliği Çağ Başkanı Hayrettin Güngör verdi.

ROMA TİYATROSU RESTORASYONUNDA MERAM 2022 YILI SONU

M.S. 2. ve 3. yüzyıllar arasında yapıldığı düşünülen ve kullanılmayan halde bulunan Roma Tiyatrosu’nda çalışmalar 2020 yılının Ilkgüz ayında başladı. Hars ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı, Aplikasyon ve Denetleme Ofis Müdürlüğü vasıtasıyla sürdürülen çalışmaların, 2022 yılı böylelikle bitirilmesi planlanıyor.

Ankara Büyükşehir Şehremaneti Başkanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Firez Varlıkları ve Müzeler Umumi Müdürlüğü ortada imzalanan bakım protokolü kapsamında, kazıları Rum Medeniyetleri Müzesi denetiminde yapılan restorasyon projesi tamamlandığında tahminî 1500 yabanlık seyirci kapasitesine erbap benzeri engelsiz albeni sahnesi adına bile kullanılabilecek.

AÇIK GELGEL MÜZESİ GİBİ TASARLANDI

Çalışmaları 2021 yılı Teşrinisani ayında başlayan projede, Arkeopark Yer Aranjman Uygulamaları dahi Roma Tiyatrosu restorasyonu ile eş anlı adına 2022 yılı sonu tamamlanması hedefiyle sürdürülüyor.

Arkeopark bittiğinde, hafriyat alanlarının ve buluntuların sergileneceği degaje çekicilik müzesi üzere tasarlanan alanda; çocuklara ve gençlere arkeoloji bilimini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan atölyeler, tematik aynı bala kitaplığı, Ankara’nın tarihi katmanlarının anlatıldığı tematik sergiler olacak.

Share: