Ankara ruzname haberi | Ankara’da Yapılacak 3 Yeni Metro Hattının Projeleri İçin İmzalar Atıldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, 3 yeni yer altı treni hattının proje yapım hizmetleri ihalelerinin sözleşmelerini imzaladı. İmza töreninde konuşan ABB Başkanı Mansur Ağır, kentleşme açısından toplu taşımanın olmazsa olmaz olduğunu belirterek projelerin Ankara üzere adamakıllı olmasını diledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte raylı herkes ağını genişletecek projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Başkente eskimemiş metro hatları kazandırılması için harekete güzeşte ABB, “M2 Hattının Koru- Yaşamkent ve Koru Bağlıca Raylı Herkes Temdit Hatları”, “M4 Hattının Şehitler-Toplu Tartışma Raylı Sistem Sürdürme Hattı” ve “M5 Hattı Kızılay-Dikmen Raylı Sistem Hattı ve Kuğulu Otopark-Atakule- Turan Çağ Arası Finüküler Hattı” yapım hizmetleri için ağustos ayında gerçekleştirilen ihaleleri kazanan Türk Mühendislik Müşavirlik ve Müteahhitlik (TÜMAŞ) ve ARUP ile geçim imzaladı.

Riyaset makamında gerçekleşen itilaf imza törenine, ABB Başkanı Mansur Ağır, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, TÜMAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Bahir Heperler ile ARUP Genel Müdürü Serdar Karahasanoğlu katıldı.

Ağır Sıklet, imza töreninde yaptığı konuşmada kentleşme açısından şişman taşımanın kocaman olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Ankara’daki iş şu; tığ geldiğimizde hazır hiçbir proje yoktu. Projesini tamamladığımız Dikimevi-Natoyolu hattı üzere nezaret onayından çıktıktan sonraları başlayacağız. Bu eskimemiş hatların projeleri amacıyla 12 kamer müddet koyduk. Miftah sayısı artıyor. Kentleşme açısından üstelik şişko muvasala olmazsa olanaksız. Rastgele husus mülk amacıyla, kar için yapılmaz. Bizden sonrakiler inşallah bizlere haddinden fazla dua ederler bu projeler nedeniyle… Kandırıcı olsun diyorum. Başarılar diliyorum hepinize, hepimize tıpkısı zamanda de…”

“ANKARA’YA HAYIRLI OLSUN”

Yapımlarına başlanacak hatlar ile ait teferruatlı vukuf veren BEN Genel Müdürü Nihat Alkaş, “Belediyemizce projesi hesaplı benzeri tanesi de sonuçlanan 7,4 kilometrelik ANKARAY hattı Bakanlık’ta onayda… İvedilikle imal ihalesine çıkılacak. Toplamda 26 kilometrelik 3 çıngı hatla ilgilendiren kendisine proje çalışmalarında imza aşamasına geldik” dedi.

M2 Çayyolu ve M4 Keçiören Uzatma Hatları Proje ihalelerini kazanan ARUP ve M5 Hattı Kızılay-Dikmen Raylı Bütün Hattı ve Kuğulu Otopark-Atakule-Turan Devir Arası Finüküler Hattı proje ihalesini kazanan TPF GETİNSA-TÜMAŞ Ortaklığı yetkilileri konuyla ilgili düşüncelerini şu sözlerle paylaştılar:

-ARUP Umumi Müdürü Başkomutan Karahasanoğlu: “Ankara üzere oflaz olsun. Tığ haddinden fazla istekliydik ve haddinden fazla şükür kim kazandık. Ankara’ya yer dolgunca şekilde tıpkısı bakım yöneltmek istiyoruz. Seyahat sayılarına varıncaya büyüklüğünde yeniden tıpkısı gözden geçiririz. Bizim üstlendiğimiz hatlar bulunan hatların devamı olduğu amacıyla çokça fazla ayrım yapamayacağız. Söylediğimiz kabilinden 12 ay içerisinde hep projeleri tamamlayıp hazır ayla getireceğiz. her takı olmayacağını düşünüyoruz.”

-TÜMAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Bahir Heperler: “Biz de Ankaralı namına Ankara’ya hizmet etmekten hem haysiyet duyacağız hem birlikte haddinden fazla gür tıpkısı başarım göstererek belirlenen sürede bitireceğimizi düşünüyoruz. Zamanın ne büyüklüğünde eleştiri olduğunu ve bu zaman diliminde başarılı bire bir projeyi teyit etmenin ne kadar mefret olduğunun farkında ve bilincindeyiz. Bizimki eskimemiş tıpkı tarz olduğu için güzergah ile ilişik belki biraz daha zamana ihtiyacımız olacak. Ancak 12 ayda bitirebileceğimize inancımız parçalanmamış. Yine çok teşekkür ederiz.”

YAŞAMKENT VE BAĞLICA’YA KONFORLU BİR ULAŞIM SAĞLANACAK

Ankara Kentsel Ulaşım Anne Planında (2015 yılı hedefli) yer kayran ve 2014 yılında işletmeye açılan M2 Kızılay-Çayyolu hattının kentin batı aksında kayran düz Yaşamkent ve Bağlıca’ya uzatılması yardımıyla hem otobüs aktarmaları ve komütatör trafiği azalacak hem dahi yolculara henüz konforlu erişim sağlanırken, zamandan tasarruf edilecek.

Projenin hayata geçirilmesiyle kâin Koru İstasyonu’ndan bilahare Koru-Yaşamkent ve Koru-Bağlıca kılçık hatlarına bakım edecek ortak istasyondan bilahare eşkâl ikiye ayrılacak. Koru-Bağlıca hattı ayrıca güzergah üzerinde düzlük kayran darülfünun ve Bağlıca bölgesine bakım edecek. Hattın 7,72 kilometre ve 5 istasyondan oluşması planlanıyor.

KEÇİÖREN METROSU FORUM’A UZAYACAK

Keçiören Metrosu’nun uzatılması projesi kapsamında ‘Muvasala Anne Planı’ öngörülerinde düz düz (Atraksiyon-Toplu Tartışma) Şüheda-Toplu Tartışma hattı, kentin şimal yönünde işletilen Keçiören hattının akıbet istasyonu olan Şüheda’den başlayarak depo sahasının saha alacağı Toplu Tartışma bölgesine uzatılacak. Bu aksta düzlük kayran Sanatoryum Hastanesine, Ufuktepe ve Ovacık bölgelerine hizmet verecek olan suret, bulunan M4 hattının Dikmen’e uzatılması projesiyle bile benzeri hep olarak Yıldız-Güney aksında akıcı muvasala sağlanmasını kolaylaştıracak. Proje, 4 istasyon ve 5,5 kilometreden oluşacak.

M5 Hattı olarak planlanan Kızılay-Dikmen Raylı Hep Hattı bulunan Keçiören Hattı’nın güneyde Dikmen’e uzayan kısmını kapsayacak şekilde, 13 kilometre ve 10 istasyondan oluşması planlanıyor.

Ayrıca metronun Kuğulu Park İstasyonu’na aktarma yapacak olan Kuğulu Park-Atakule-Turan Güneş Füniküler hattı ise 3 km ve 3 istasyondan oluşacak.

Share: