Ankara vukuf… Keçiören Belediye Başkanı Altınok: “30 Ağustos Türk milletinin yeniden veladet günüdür”

Ankara Keçiören Belediyesi 30 Ağustos Utku Bayramı’nın 100’üncü yılına özel etkinlik düzenledi. Kalaba Site Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte konuşan Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, “30 Ağustos Türk milletinin baştan doğuş günüdür” dedi.

Keçiören Belediyesi 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü yılına özel etkinlik düzenledi. Kalaba Kent Meydanı’nda planlı etkinliğe katılan Keçiören Belediye Reisi Turgut Altınok ilçe meydanında bulunan Atatürk büstüne çelen bıraktı. Etkinliğe siyasi parti ve sivil sosyete kuruluşlarının beraberinde çok sayıda yurttaş katıldı. Katılımcılara 30 Ağustos Zafer Bayramı amacıyla özel adına basılan tarihi gazete dürü edildi.

Törende mütekellim Altınok Galebe Bayramı’nın önemine vurgu yaparak, “Bugün 30 Ağustos Yengi Bayramı’nın 100’üncü yılını kutluyoruz. Gerçekte zaman Türk milletinin yeniden doğuş günüdür. 26 Ağustos’ta başlayıp 5 devir 5 şeb süren ve aşılmaz denilen mevzilerin aşıldığı gündür zaman. İngiliz, İtalyan ve Fransızların sağlamlaştırma ettiği Yunanları denize döktüğümüz gündür” ifadelerini kullandı.

Atatürk’ün Yunanlara cebin başlattığı mücadelede gösterdiği kararlılığa bile değinen Altınok şöyle konuştu:

“Atatürk’ün bazen kurmayları ‘Paşam bu operasyonu yapmasak mı, az buçuk elan beklesek mi’ diyorlar. Atatürk bile diyor ki, ‘Korkaklar esarete, cesurlar hürriyete’ Bunun ortası namevcut. Tabiatıyla tıpkı us var, aynı tasrif var, tıpkı deha var. 26 Ağustos’ta Dumlupınar’bile başlayan ve 9 Eylül’bile Yunan’ın İzmir’birlikte denize dökülmesi ile daha çok cumhuriyetimizin önündeki engeller kaldırılmıştır. Küllerinden yıpranmamış bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti doğmuştur. Atatürk ezilen, sömürülen bilcümle milletlere de denk olmuştur. Atatürk’ün kahramanlığını elan sonradan hürriyetine munsap devletler ve azamet adamları birçok nöbet dile getirmiş; ilhamımız, cesaretimiz Atatürk’tür demişlerdir.”

Ağustos ayının Türkler amacıyla kahramanlık kocaoğlan olduğunu üstelik hatırlatan Altınok, “Girişimiz Ağustos 1071’dir. Alparslan ile Anadolu’nun kapısı Türklere açılmış yeni benzeri acun kurulmuştur. 1453’te İstanbul fethedilmiş gine kullanılmamış benzeri dünya kurulmuştur. 1923’te cumhuriyetimiz kurulmuştur. Bu tarihler dünya tarihi amacıyla kullanılmamış tıpkısı düzenin, değişimin da başlangıcı olmuştur. Başta iri komutan büyük izzet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başlamak için birlik Milli Mücadele kahramanlarımızı, martir ve gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz” diyerek konuştu.

Altınok konuşmasının böylece bu akşam ezanı 30 Ağustos Galebe Bayramı kutlamaları çerçevesinde ilçedeki Fatih Stadı’nda düzenlenecek Bülent Serttaş konserine yekpare vatandaşları davet etti. – ANKARA

Share: