Antalya’ya harıldamak üzere gitti hayatının şokunu yaşadı

– Antalya’ya çalışmak amacıyla gitti hayatının şokunu yaşadı

Afrika sineğinin ısırmasıyla tanınamayacak hale geldi

ZONGULDAK – Zonguldak’tan Antalya’ya hizmet etmek için giden 48 yaşındaki Murat Dikici’nin hayatı sinek ısırığıyla karardı. Yüzünde ve kolunda yaralar meydana mevrut Terzi’nin Afrika cibin ısırığıyla layşmanyaz hastalığına yakalandığı belirleme edildi. Tedavi sürecinin ardından hastalıktan geriye ise yüzündeki izler kaldı.

Zonguldak’ta dallı güllü 48 yaşındaki Uğur Dikici, 10 ay geçmiş sürücü adına Antalya’ya çalışmaya gitti. Burada Afrika sineğinin ısırması sonucu halsizlik ve yürüme güçlüğü şikayetleri mebde göstermesi konusunda hastaneye başvuran Dikici’nin yüzünde da yaralar oluştu. Yapılan testlere rağmen hastalığı kişileştirme edilemeyen Terzi, İstanbul’a giderek burada iki ay otama gördü. Layşmanyaz teşhisi konulan Dikişçi tedavi sürecinin arkası sıra iyileşti. Ancak hastalıktan geriye yüzündeki izler kaldı.

Yaşadıklarını gazetecilere anlatan Dikici şöyle dedi:

“Antalya’ya gittim. Beni Afrika sineği diyerek bire bir cibin ısırmış. Ben bunun farkına varmamıştım. Nisan ayında gitmiştim Mayıs ayında gaflet uykusu, fütur, halsizlik başlangıcı oldu. Makine kullanamıyordum. Orada otama yaptırmak istediler fakat akseptans etmedim. Zonguldak’a geldim. Burada tıpkısı kişileştirme koyamadılar. İstanbul’a otama amacıyla gittim. Çapa Tababet Fakültesi’nde tedavim başladı. Yüzümde yaralar çıktı önceki yalan hastalığından şüphelendik. Enfeksiyon bölümünde iki ay haset gününe yattım. Orada bu hastalığın layşmanya hastalığı olduğu tespit edildi. Yürüyemez kuzuluk geldim. Unutkanlık, gaflet uykusu, halsizlik başladı. Hastaneden taburcu olduktan bilahare birlikte yürüyemedim. Bire Bir kilogram dara de taşıyamıyordum. Şimdi de iyiyim görünüşte ama gücüm bulunmayan. Halen farklı yıl süresince tedavim sürecek. Başımdan böyle tıpkı fenomen geçti. Ellerinden gelenin en iyisini Çapa Tababet Fakültesi’nde yaptılar. Devletten Cenabıhak razı olsun. Aynı kuruş karışma mülk vermedim. Basit haddinden fazla pahalı ilaçlar var amma bire bir kuruş ödemedim. Allah devletimizden razı olsun.”

“Yüzümdeki yaralar sebebiyle peçe takıp dışarıya çıktım”

Yaralar cihetiyle tanınamayacak kuzuluk geldiğini anlatan Murat Terzi, “Akrabamın yada içten dostlarımın düğünü oluyordu. Sokağa çıkamıyordum. Halen üstelik eski fotoğraflarımı gösteriyorum arkadaşlarım inanmıyor. Sokağa çıkamıyordum. Çokça zor ayrımsız süreçti. Mecburen gidiyordum. Maske takıyordum. Beni gören dolmuşa atlamak istemiyordu. Yanıma benimsenmek istemiyordu. Bulaşıcı olan benzeri çor olmamasına rağmen insanlar yanıma yaklaşmıyordu. Vücudumda kanımı hele enfeksiyon sarmıştı. Halen daha tedavim devam edecek. Ama şu anda iyiyim yaralarım döküldü.” diye konuştu.

Öte yandan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Rafet Kayırıcı, bahis konusu layşmanyaz parazitinin sineklerle taşındığını ve sineğin paraziti bulaştırdığı gelişigüzel yerde yaralar meydana gelebileceğini ifade etti.

Share: