Ardahan selen! Vali Öner: Depremde Ardahan’da 69 bina, 44 dam, 13 tecimevi ve depoda çetin hasar var

ARDAHAN Valisi Hüseyin Öner, Göle’üstelik meydana gelen 5 büyüklüğündeki depremde 69 bina, 44 ahır, 13 ticarethane ve deponun bunaltıcı hasar gördüğünü söyledi.

Afet ve Müstacel Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) verilerine göre, 27 Eylül haset saat 17.08’bile, format üssü Göle ilçesi olan 5 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Yerin 7 kilometre derinliğindeki depremde Göle’ye mecbur Küçükaltunbulak, Çullu, Koyunlu, Gülistan, Yağmuroğlu, Balçeşme, Esenyayla, Göz, Kuytuca, Toptaş köyleri etkilendi. Duygusal kaybı sıfır depremde 2 can belli belirsiz yaralanırken, ahşap ve kargir evlerin benzeri kısmında duvar ve sıva çatlakları ile bazen binalarda bölümsel yıkılmalar oldu. Köylerdeki ahırların tıpkı kısmı yıkılırken, bir kısmında birlikte hasar oluştu. Çullu köyü camisinin minaresi bile yıkıldı. Tekrar tıpkısı köyde 4 buzağı öldü.

5 KÖYE 50 ÇADIR KURULDUDepremden en çokça etkilenen Göle ilçesine sınırlı Çullu, Esenyayla, Küçüktaltunbulak, Koyunlu ve Kuytuca köylerinde evleri hasar gören vatandaşlar amacıyla İl Kıyamet ve Ivedi Buut Müdürlüğü’nce toplam 50 çerge kuruldu.VALİ ÖNER, KÖYLERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

Ardahan Valisi Hüseyin Öner, zaman depremden etkilenen 10 köyde incelemelerde bulundu. Vatandaşlarla görüşerek sıkıntılarını dinleyen Ilbay Öner, Kuytuca köyünde basın mensuplarına açıklama yaptı. Depremde 69 bina ile 44 dam, 13 tecimevi ve depoda çetin hasar olduğunu tamlayan Vali Öner, hasar tespit çalışmalarının erte sona ereceğini bildirdi. Kızılay’ın depremzedelere rızık ve yunak çorba ikramında bulunduğunu belirten Öner, çap yerine vatandaşın hayatını kolaylaştırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü ifade etti. Ilbay Öner, köylerde çocuklara oyuncak dağıtarak onlarla de sohbet etti.

Share: