Artvin gündem haberleri… Su altında kalacak Yusufeli’nin kullanılmamış iskân yerinde 2 aşama taşınmaya hazır

ARTVİN’üstelik, Çoruh Nehri üzerinde yapımı tamamlanan Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak Yusufeli ilçesinin eskimemiş iskân yerinde 3 ayrı bölgede, 10 adım halinde sürdürülen zir ve eğin bina ile çatı ve belde aranjman çalışmaları tamamlanan 2 kadem taşınmaya hazır kuzuluk getirildi. Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çatı İşleri Genel Müdürü Banu Arslan, “Yusufeli’nde tafsilatlı zamandır sürdürülen takatli süreçlerin imdi sonuna gelindi. Yusufeli’nde 1 ve 3’üncü bölgelerde şu anda taşınmaya bariyer ayrımsız durum bulunmayan” dedi.

Türkiye sınırları süresince 410 kilometrelik uzunluğa topluluk, Kuzeydoğu Anadolu’nun sunu büyük nehirlerinden Çoruh’un üzerine Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) projelendirildi. Temeli 26 Gücük Ay 2013’te atılan 275 metre vücut yüksekliğiyle Türkiye’nin bildirme efdal, dünyanın ise ‘çift eğrilikli etraflı tümsekli baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü genişlik faziletkâr barajı olan Yusufeli Barajı’nın vücut inşaatı tamamlandı. Baraj inşaatı ile birlikte kaymakamlık merkezi ile köylerde tahminî 5 bin ev, 270 gelişim yeriyle 9 bin 430 dönüm tarım arazisi akarsu altında kalacak.

2 AŞAMA HAZIRİlçenin yıpranmamış yerleşim namına taşınması kapsamında, Yansıtıcılar mevkisinde 24 milyon metreküp kazı ve 11 milyon metreküp dolguyla 153 hektar düzlük elde edildi. 3 ayrı bölgede, 10 adım halinde sürdürülen eskimemiş yerleşim yerindeki enfrastrüktür çalışmalarıyla hükümet konağı, emniyet, bitirmiş, adliye, önceki ve ortaokul, ortaöğretim, müftülük, öğretmenevi kabil amme binaları tamamlandı. Akarsu altında kalacak Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Yer Palamudu köylerinde yaşayanlar üzere de dağların eteklerinde bakir yerleşme birimleri kuruldu. 7 değişik köyde yöresel mimaride, 2’şer kıvrım modern evler yapıldı. Bütün 520 karye evi düz yazı edildi. 152 almanak tarihinde 6 misil yerleşim yeri değiştirilen ve 7’nci posta taşınacak olan Yusufeli’nde alt ve üst yapı ile çatı ve kasaba aranjman çalışmaları tamamlanan 2 aşama taşınmaya amade ayla getirildi.’EL BİRLİĞİYLE ÇALIŞIYORUZ’Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bina İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, bölgede devam fail çalışmaları inceleyerek, yetkililerden vukuf aldı. Yapılan incelemenin ardından açıklamalarda mevcut Aslan, ilçede taşınmaya engel bir durumun olmadığını söyledi. Bilcümle kurumların muadele içerisinde çalıştığını tamlayan Aslan, “Yusufeli’nde detaylı zamandır sürdürülen metanetli süreçlerin imdi sonuna gelindi. Yusufeli’nde 1 ve 3’üncü bölgelerde şu anda taşınmaya engel tıpkısı format yok. Doğrusu vatandaşlarımız üstelik taşınmaya başladı. Fakat tığ lazım yer düzeni adına lüzum kullanılmamış taşınan vatandaşlarımızın birtakım gelişmemiş ihtiyaçları, talepleri oluyor onları birlikte çözerek yetişmek üzere rastgele hafta Yusufeli’nde oluyoruz. Bakanımız Sayın Hedef Kurum’un talimatlarıyla bütün çalışmaları aynı takvime bağladık. Hep kurumlar muadele, kilolu birliği yaparak çalışmalara devam ediyoruz. Yusufeli kabil çokça makro tıpkısı proje hem barajıyla hem da yıpranmamış yerleşme yeriyle hayata önceki oldu” diye konuştu.’TAŞINMAYA BARIYER YOK’

Vatandaşların yaşamını zorlaştıracak durumların ortadan kaldırılması amacıyla mezun firmalara müddet verildiğini ifade eden Arslan, “Burada karşılaştığımız ufak tefek sorunlar oluyor. Bunlar taşınmaya bariyer değil. Ancak dikkat edilmesi gereken, vatandaşın yaşamını bariyer olmasa de zorlaştıracak durumlar oluyor. Tıpkı veya iki sene önce yapılan imalatlarda ufak tefek gine gözden geçirilmesi müstelzim durumlar oluyor. Kullanılmamış taşınan yapılarda bu hat durumlar oluyor. Şurası dahi ifade etmek istiyorum; bırakın yeniden bir kaymakamlık taşınmasını, ilimizde veya ilçemizde bir binadan değişik binaya barhana sürecinde de birtakım zorluklarla karşılaşırız. Kornişin vidası düşer, camı kapanmaz, yararsız kutusu nerededir üzere ufak sorunlarla karşılaşılması çok doğaldır. Yusufeli’nde birlikte bu format sorunlar var. Toplumsal anlamda tıpkısı takım ilgilenilmesi gereken vatandaşların talepleri var. Bunların hepsini inceliyoruz, arz çabuk sürede tamamlanması üzere süre veriyoruz. el birliği ile üstelik tamamlamaya çalışıyoruz. Bakanlarımız da dakika zaman strateji edip, hikmet alıyor” dedi.

Share: