Artvin haberleri… Artvin ormanlarında 56 yıldır dokuncalı böceklerle mücadele sürüyor

Artvin ormanlarında 56 yıldır dokuncalı böceklerle savaşım sürüyor

Artvin’de ladin ormanlarını Dev Kabuk Böceği istilasından destek olmak için laboratuvarlarda bunlarla sönümsüz böcekler üretiliyor

ARTVİN Artvin’da ladin ormanlarına uymazlık veren “Dendroctonus micans” isimli dev kavkı böceğine karşı savaşım sakır sakır devam ediyor. Global ısınmayla gâh bölgelerde yeniden çoğalma gösteren kabuklu böcekten ormanları arkalamak üzere laboratuvarda mahir böcü üretiliyor.

Ülkemize 1966 yılında giren ve ladin ormanlarına engel veren Dendroctonus micans isimli böcekle savaş uzun yıllardır sürüyor. Ayrımsız çevrim biyolojik yerine devam fail uğraş 2004-2005 yıllarında saf dengenin sağlanması ile kontrollü kendisine yapılmaya başladı. Sonuç yıllarda yaşanan iklim değişikliği ve kuraklıklar nedeniyle natürel denge içinde yaşamını sürdüren Dev Kışır Böceği popülasyonunda 2016 yılından itibaren bölümsel adına çoğalma gözlenmesi üstüne Artvin, Ardanuç, Borçka ve Şavşat İşletme Müdürlükleri sınırlarındaki ladin ormanlarında biyolojik mücadeleye hız verildi.

Orman zararlısı Dev Kışır Böceği ile dirim bilimsel savaş kapsamında Artvin Orman Bölge Müdürlüğü dirim bilimsel savaş laboratuvarlarında bu böcekle sönümsüz 47 bin 678 adet Rhizophagus grandisi (mahir böcek) üretilerek 5 bin adedi Erzurum Orman Bölge Müdürlüğü, Ardahan İşletme Müdürlüğü’nün ve Gürcistan sınırına mail olan Posof Orman İşletme Şefliği ladin ormanlarına, kalanı ise Artvin Orman Kesim Müdürlüğü ekiplerince ladin ormanlarına bırakıldı.

Konuyla ilişkin izah özne Artvin Orman Havza Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, “Ülkemizin günindi bölgelerindeki Orman Yangınlarıyla yapılan mücadelenin bir benzerini birlikte bölgemizde dumansız hararet diye adlandırdığımız Orman zararlarına karşı mücadelemizi sürdürerek vermekteyiz. Artvin Orman Nahiye Müdürlüğümüz çizi bölgesi olması nedeniyle birçok orman zararına maruz kalmaktadır. Bu zararlılardan tıpkısı tanesi olan D.micans ülkemize 1966 yılında Gürcistan sınırlarından girerek Ladin Ormanlarımıza engel vermeye başlamıştır. Ülkemizde ilk kez 1985 yılında bölgemizde kurulan biyolojik mücadele laboratuvarlarında, vakit kaybetmeden D. Micans ile sönümsüz usta böcek R. Grandis üretilerek beis gören sahalara erişmek vasıtasıyla dirim bilimsel uğraş mamul ve 2005 yılında natürel angarya sağlanmıştır. D. micans (dev kışır böceği)’ın yegâne uğraş yöntemi olan biyolojik uğraş çalışmalarımız sakır sakır bitmeme etmektedir. İklim ve tabiat şartları dolayısıyla, ayrı ayrı bölgelerde bazı bazı popülasyon sayısında çoğalma gösteren dev korteks böceğine karşı laboratuvarlarımızda ürettiğimiz R.grandisi vererek saf angarya sınırlarında tutmaya bitmeme ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: