Artvin ruzname: Akarsu altında kalacak Yusufeli’nde kamu kurumları taşınıyor

ARTVİN’dahi, Çoruh Nehri üstünde yapılan Yusufeli Barajı’nın suları altında kalacak ilçenin bakir yerleşme yerinde, 3 bölgede 10 etapta sürdürülen enfrastrüktür ve üstyapı ile bina ve yer düzenleme çalışmalarında sona gelindi. Yusufeli’nde bakir yerleşme yerinde inşaatı tamamlanan amme kurumlarının huruç süreci bile başladı.

Türkiye sınırlarında 410 kilometrelik uzunluğa cemaat, Kuzeydoğu Anadolu’nun genişlik şişman nehirlerinden Çoruh’un üzerine Yusufeli Barajı ve hidroelektrik santrali (HES) projelendirildi. Temeli 26 Küçük Ay 2013’te atık, 275 metre gövde yüksekliğiyle Türkiye’nin sunu yüksek, dünyanın ise ‘çift eğrilikli teferruatlı kemer baraj tipi’ kategorisinde 3’üncü arz erdemli barajı olan Yusufeli Barajı’nın üzeri inşaatı tamamlandı. Baraj inşaatıyla ilçe merkezi ile köylerde tahminî 5 bin hane, 270 iş yeri ve 9 bin 430 dönüm tarım arazisi, sular altında kalacak.

KAMU BİNALARI TAMAMLANDIİlçenin kullanılmamış adına taşınması kapsamında, Yansıtıcılar mevkisinde, 24 milyon metreküp hafriyat ve 11 milyon metreküp dolguyla 153 hektar kayran elde edildi. 3 bölgede 10 kadem halinde sürdürülen eskimemiş yerleşim yerindeki altyapı çalışmalarıyla hükümet konağı, itimat, cingöz, adliye, beş ve ortaokul, ortaöğretim, müftülük, öğretmenevi gibi kamu binaları tamamlandı. Sular altında kalacak Yeniköy, Tekkale, Irmakyanı, Çeltikdüzü, Çevreli, İşhan ve Kurtluca köylerinde yaşayanlar için de dağların eteklerinde eskimemiş yerleşim birimleri kuruldu. 7 köyde, yerel mimaride, 2’şer eğik çağdaş evler yapıldı. Mecmu 520 köy evi, nesir edildi. 152 yıllık tarihinde 6 nöbet iskân yeri değiştirilen ve 7’nci kere taşınacak olan Yusufeli’nde altyapı ve üstyapı ile bina ve yer aranjman çalışmaları tamamlanan 2 girişim, taşınmaya amade arkaç getirildi.Yeni yerleşim durumunda; aralarında hükümet konağı, güven, cingöz, adliye ve okulların dahi saha aldığı amme binalarının tamamlanmasıyla hicret süreci başlatıldı. Amme kurumları, bu sabahleyin kamyonlara yüklenen eşyalarla yeni yerleşme yerine taşınmaya başladı. Binalardan çıkarılan masa, sandalye, okus pokus ve gayrı eşyalar, işçiler yoluyla kamyonlara yüklenip, yıpranmamış hizmet binalarına yerleştiriliyor.

Share: