Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası Haliç’te start aldı

Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası, Koy Kano Kürek Spor Tesisleri’nde başladı. 15 ülkeden 70’den aşkın takımın katıldığı organizasyonda 500 sportmen üç dönem süresince şampiyona için yarışacak.

Fatih Belediyesi, Avrupa Üniversiteler Kürek Şampiyonası’na familya sahipliği yapıyor. Körfez Kano Kürek Spor Tesisleri’nde startı verilen ve 9 Eylül’e büyüklüğünde devam edecek olan şampiyonaya 15 ülkeden 70’den fazla bando ve 500 sporcu katılıyor. Ekipler tarihi yarımadanın gözbebeği olan Koy’in kıyısında bökelik üzere üç gün boyunca yarışacak.

“Sporcuların yetişmesi amacıyla elimizden gelen bütün imkanları seferber ediyoruz”

Avrupa Şampiyonası’nın Türkiye için oylumlu bir spor faaliyeti olduğunu belirten Fatih Belediye Reisi M.Ergün Turan, “Bugün burada Koy Akarsu Sporları Merkezimizde Üniversiteler Spor Federasyonumuzla beraber Avrupa Kürek Şampiyonası’nı Haliç’imizde gerçekleştireceğiz. Balaban aynı yapılanma. Türkiye’de ilk defa hakeza aynı kombinezon yapılıyor. Kestirmece 15 ülkeden 70’in üzerinde bando burada 3 dönme boyunca yarışacak. İstanbul’umuzun gözbebeği Fatih ilçemizde, tarihi yarımadanın içerisinde hakeza tıpkısı yarışın olması hem yarışmacılar için hem da İstanbul ve Türkiye için yüce bire bir spor faaliyeti. Hep katılımcılara, sporculara Fatih’imize esaslı geldiniz diyorum. Umarım kazasız, belasız, pir benzeri spor faaliyeti gerçekleştiririz” dedi.

“Bu yarışa katıldığımız amacıyla memnunuz”

Şampiyonaya katılan sporculardan olan milli sporcu Enver Erman, “Milli sporcuyum. 6 yıldır kürek sporu yapıyorum.1 yıldır bile üniversitemin bünyesinde spor müsabakalarına katılıyorum. Bu yarışa katıldığımız için memnunuz. Güzel bire bir organize oluyor. Bu yarışa ekip arkadaşlarımızla kesintisiz fiilen lüzum kol tekneleri olsun ayrımlı şekillerde hazırlandık. Yarışlar bin metre olacak. Iyicene sonuçlar elde etmeyi bekliyoruz. Ben kendimden eminim ekibimi üstelik inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“Madalya ve yürek gelirse çokça keyifli olacak”

Ekibinin yarışlara katılmasından duyduğu mutluluğu dile getiren Spor Uzmanı Aysel Yaradılış, “Avrupa Şampiyonası’nda olmaktan dolayı çok mutluyuz. Domuzuna aynı kombinezon. Takım kendisine hazırız, darülfünun adına bile yıllardır kürek sporuna çok bunaltıcı katkılar sağlıyoruz. Lüzumlu milli takımda olsun icap kulüplerde olsun çok aheste sporcularımız var. Bizler birlikte sportmen burslarıyla kendilerini destekliyoruz. Bu yarışlarda birlikte elimizden geleni yapacağız. Haftanın beş altı haset sabahleyin saat 06.00’da bu torunlar suya inip antrenman yapıyorlar. Elan bilahare bile derslerine devam ediyorlar. Hem akademik adına kendilerini destekliyorlar hem da üniversitede etkin yerine spor yapıyorlar. Bizim burada olmamız çokça altın, çocukların burada yarışması çok değerli. Madalya bile gelirse kupa de gelirse çok dörtköşe olacak” diyerek konuştu. – İSTANBULShare: