Avrupa vezneci hisselerinde 8 bilyon euroluk gizemli satış

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Ukrayna’daki savaşın ve küresel duraklık tehdidinin peşi sıra Avrupa bankalarının hisselerinde büyük çaplı satışlar hissedildi. Financial Times’ın haberine bakarak envestisman devi Capital Group’ın ayrımsız fon yöneticisi bu sene biricik başına 8 milyar euroluk benzeri Avrupa banka hissesi satışını gerçekleştirdi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre 2,7 trilyon dolarlık varlığı müdür dünyanın arz balaban kaynak yöneticilerinden birisi olan Capital Avrupa banka hisselerini destekleyen biraz etkili yatırımcıdan biri adına öne çıkıyor. Çünkü mümasil zamana kadar on yıllık bilançolarında depresif raporlar sunan, suistimal skandallarına laf olan ve 2008 Toptan Mal Krizi sonrasında baştan yapılandırılan münasebet payı kayıplarından sonradan ayaktakımı haline gelen Avrupa bankaları birçok yatırımcı için riskli bir mal yatırımı haline geldi.

Serencam biraz yılda Capital’ın etkili portföy yöneticisi Nick Grace, Barclays, Deutsche Bank, Commerzbank, Société Générale, UniCredit, Santander, BNP Paribas ve UBS kadar bankalarda balaban yetenekli bir portföy oluşturmuştu. Ancak, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin nöbet açtığı yükselen enflasyon ve düşen büyüme konusundaki korkular, Grace’i ve değişik portföy yöneticilerini bu hisselerde mir pozisyonuna geçmeye itti. FT haberine bakarak, söz konusu Capital yatırımcıları yılın esasen bu yana bu Vezneci hisselerindeki varlıkların 8,1 bilyon eurosunu sattı.

yavaş yavaş 8,1 bilyon euroluk şişman satış:

Familya-Mart aralığındaki satışlar

Capital, sabık yılın böylece İspanya’nın Santander hisselerinin yüzdelik 2,7’sini elinde tutuyordu, ancak o zamandan beri 400 milyon euroluk nasip sattı ve Mart kocaoğlan itibariyle bankadaki varlıkları yüzdelik 2’ye düştü.

Mart kocaoğlan satışları

Capital, yüzde 3,6’lık bire bir hisseye eşdeğer 900 milyon sterlinlik Barclays hissesi sattı. As izlem eden iki hafta içinde vezneci hisselerindeki yüzdelik 10’luk düşüşe katkıda bulundu.

Nisan ayı satışları

Capital fonları, Alman Deutsche Bank ve Commerzbank’ın sırasıyla 1,27 bilyon euro ve 475 milyon euro değerindeki yüzde 5’lik hisselerini tecezzi etti. aksiyon fiyatları, açıklandığında sırasıyla yüzde 11 ve yüzdelik 10 düştü ve müttehit çevre değerlerinden 3 milyar euroyu sildi. Commerzbank’ın hisseleri o zamandan beri toparlanırken, Deutsche’nin hisseleri açıklamadan bu yana yüzdelik 20 düştü.

ABD’li hususi anamal grubu Cerberus, Deutsche ve Commerzbank’taki talihsiz beş almanak tahminlerle bire bir anda yatırımlarını gevşetmeye başladı.

Mayıs satışları

Raporlara bakarak Capital, Mabeyin kocaoğlan böylelikle 2,4 milyar euro değerinde olan Hollanda bankası ING’deki yüzdelik 5’lik hissesinin tamamını sattı.

Yüzdelik 6,8’lik varlığıyla UniCredit’in yeryüzü balaban hissedarı olan Capital, bu ay varlıklarını %4’nam altına düşürdü. Aynı zamanda SocGen’in birlikte yer nazik hissedarı olan Capital Mayıs ayında %7,8 olan varlıklarını %4,8’e düşürdü.

32 yıldır Capital için etkin ve 160 bilyon dolarlık EuroPacific Büyüme fonunu alay malay yöneten Londra merkezli Yeni Zelandalı envestisman uzmanı Grace Capital Group üzere henüz dip aynı hasar olabilecek pozisyondan yüklenmek amacıyla kayıpları akseptans etti.

11 Şubat’tan bu yana, STOXX Europe ve FTSE banka endeksleri sırasıyla yüzdelik 20 ve yüzdelik 14 düştü. Bu düşüşler kâh yatırımcılar ortada Avrupa bankalarının doğası gereği kurada olduğu inancını yeniden alevlendirdi.

Butik hayat yöneticisi Algebris’in CEO’akarsu Davide Serra konuyla ait açıklamasında “Santander, Standard Chartered, Barclays ve UniCredit, beş itmam bedel-kazanç oranıyla muamelat görüyor. Cenk ve para şişkinliği peyda aynı risk oluştursa dahi hakeza bir durum son 50 yıldır hiç olmamıştı” ifadelerine meydan verdi.

Capital’ın vezneci hisse senetlerine cebin olan güvence dayalı yatırım hamlesi ve arkası sıra hızlı tıpkısı şekilde çıkışı, dünyanın yer faal ve sunma bilinmeyen yatırımcılarından birinin iç yapısındaki işleyişe de mum tutuyor.

Etkili yatırımcılar arasında Capital, görüntü yönetimi üstüne yabansı tıpkısı yapıya sahiptir. beher fonun akıllıca görülen şekilde yönetilmesi amacıyla paranın tıpkısı kısmını düzlük birden aşkın portföy yöneticisi bulunuyor. Bu adlar uzmanlık alanları üzerine hareketli yatırım bahislerine girmeye motivasyon ediliyor.

Grace’in iddiası Avrupalı bankaların değerinin altında olduğu ve varlıkları karşısında defter değerinin nahak tıpkısı şekilde indirimle iş gördüğü yönündeydi. Portföy yöneticisi Avrupa bankalarının anamal seviyelerini iyileştirdiklerini, elan bayağı ve daha bir iki riskli bilançolara topluluk olduklarını ve faiz oranları arttıkça milyarlarca dolar daha aşkın fayda elde etmeye amade olduklarını ve yüreklilik marjlarını iyileştirdiklerini düşünüyordu.

Buna katma namına, Deutsche ve Barclays kadar envestisman bankaları, korona virüs pandemisi sırasında volatil piyasalardaki ticaret hacimlerinin artmasıyla ve M&A ve bölüt arz bankacılığındaki tarihi yükseliş yardımıyla rekor bilançolar elde etmişti.

Grace ve farklı yöneticiler teferruatlı zamandır beklenen benzeri konsolidasyonun hudut dışı ve domestik birleşmeler eliyle ayar yaratacağını umuyorlardı.

Grace’mağara itibarı ve sicili iştirak ortamında birçok Capital yöneticisinin onunla gelişigüzel envestisman yapmasına öğün açmıştı. Gayrı görüntü yöneticileri ise yıllardır yaptıkları kadar vezneci hisselerini desteklememişti.

Grace, toptan ekonominin Kovid-19’un evvel şokundan kurtulmasıyla ve tarz bankalarının on yıldan beridir ilk defa faizleri manidar tıpkısı şekilde yükseltmeye başlamasıyla ongun getiriler elde etmişti. Mayıs 2020’den bu sene 11 Şubat’a kadar, Avrupa’de STOXX Europe Bankacılık Endeksi yüzdelik 95, İngiltere’de FTSE 350 Vezneci Endeksi yüzdelik 57 arttı.

Ancak Ukrayna’nın işgalinin başlamasından sonraları Grace’in satışa geçmesiyle eş pozisyonlara eş portföy yöneticilerinin çoğu dahi tıpkısı yolu strateji etti. FT’nin haberinde Capital’ın petrol ve doğalgaz sektörlerindeki balaban pozisyonlarını koruduğu, sanayi ve kimya şirketlerindeki varlıklarını ise azalttığı belirtiliyor. Capital Group ise konuyla ilgili izah yapmayı reddetti.

Acun Soylu Erki Forumu başladı

 

Moody’s: Avrupa bankacılık sistemlerinde vizyon akışmaz

 

AB’den Ukrayna’ya 600 milyon euroluk mali destek

 

Share: