Aylin Bıçkın: Isparta Halkı, Kendilerini Kışın Ortasında Karanlığa Mahkum Edenleri Unutmayacak

İYİ Parti Isparta Saylav Aylin Külhanbeyi, AKP iktidarından önce Isparta’de baraj yapılmadığını söyleyen eski Orman ve Akarsu İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na tepki gösterdi. Isparta’bile AKP’den geçmiş yapılan barajları bir tane yegâne sayan Cesur, “Isparta halkı, elektriksiz bırakan, kendilerini kışın ortasında karanlığa mahkum eden, yazboz tahtası direklerine mahkum eden; bunları unutmayacak. Hangi verilip yapılmayan sözleri unutacak hangi bile ‘yapıldı’ diyerek söylediğiniz amma haddizatında yapılmamış olanları, verilen sözlerin yapılmayanlarını unutmayacak. İktidara geldiğimiz antlaşma, kaldığımız yerden, Demirel’in memleketine yakışır şekilde Isparta’yı ve Türkiye’yi esere boğacağız” dedi.

Aylin Yürekli, Isparta ziyareti sırasında yaptığı açıklamada “AKP’den önceki Isparta’bile baraj yoktu” diyen AKP Afyonkarahisar Mebus Veysel Eroğlu’na reaksiyon gösterdi. Cesur, laf ile ilişkin geçkin yayınladığı videoda şunları söyledi:

“Aynı birçok devir evvel, AKP Afyon Mebus, eski Devlet Su İşleri Umumi Müdürü ve çarkıt Icra Vekili’ı Sayın Veysel Eroğlu Isparta’ya geldi. ve Isparta’de, zannediyorum partisinde şöyle tıpkısı açıklama yapmış; ‘Bizden önce, DOĞRU Fırka’den evvel Isparta’ya baraj yapıldı mı, kaç baraj yapıldı’ diye niteleyerek. Birileri üstelik ‘Yoktu’ falanca deyince, ‘Yani’ diye birlikte doğrulamış. Sayın Genel Müdür’e sayalım; Yalavaç Ağır Barajı, -bura Demirel’in memleketi Sayın Icra Vekili- Şarkikaraağaç Çarıksaraylar Barajı-1993. Demirel ‘barajlar kralı’ Sayın Vekil. Isparta Eşkal Darıderesi Barajı, Şarkikaraağaç Köprüköy Barajı, Elçi Kozluçay Barajı, Uluborlu Barajı 1977’da, Sayın Vekil.

“BUNLARI SATINCA BUNLAR NAMEVCUT OLMUYORLAR”

Süleyman Demirel, hemen Isparta’ya değil Türkiye’nin gelişigüzel adına su götüren herif. Isparta Katarakt Sorgun Barajı-1993 ve çok koca bire bir proje Sayın Bakan, Atabey Sulama Projesi-1974, Kovada 2 Barajı-1971, Kovada 1-1960 (Celal Akarsu İşleri Genel Müdürü yerine), Gelendost Balca Göleti-1995, Peygamber Dedeçam Göleti-1992. Esasen bölgemizde yapılan barajlar bunlarla dahi sınırlanmış değil. Bunlar, belli başlı aklıma gelenler. Sayın Vekil, söz temsili ilimizin güneydoğusunda, Antalya sınırında artan Oymapınar Barajı var, şu anda Cengiz İnşaat’a satmış olduğunuz hani. Şu canlılık kesintilerinde Isparta’yı senelerce kıygın fail şirketlere burayı de satmışsınız. Şimdi bunları satınca, Sayın Icra Vekili, bunlar namevcut olmuyorlar.

“İÇME SUYU ARTIK EN NAZIK PROBLEM ERGIN ISPARTA’DA”

‘634 milyon melfuf dirimsel var sulamadan’ demiş Sayın Nazır, ayrımsız birlikte ‘çiftçinin’. Bakın, ben Isparta’bile köyleri ülfet ediyorum. Arz büyük sav hangi biliyor musunuz? İçme suyu ve sulama çıktı. Yani motorin fiyatları, girdileri kalık amma genişlik kıytırık bu. Sulama kanalları kurumuş, merbut çevrim olan kanallar çürümüş, küçümseme verilen yerlere yenileri yapılmamış ve içme suyu çıktı sunma büyük sorun reşit Isparta’birlikte. Değme yerde hem bile. Barajlar kralı Demirel’in memleketinde… ve dekar başına sulama parası dahi çiftçinin belini bükmüş. Çiftçinin evet filhakika eğik. Henüz bakir, aynı hemşerimize Atabey Sulama Birliği’nden mevrut aynı yazıda diyor kim ‘6172 basit Kanun’un ilişik bütçe esasına göre gelir harcama maliyetlerini karşılayamadığından bütçe revizyonuna müracaat etmek zorunda kaldık ve eksiksiz fiyatlarımız katre sulamada dekar başına bin lira, salma dekara üstelik bin 400 teklik adına belirlendi’ diyor. Maraba, 900 lirayken üstelik ‘Hangi yapacağız Sayın Vekilim, buna ayrımsız el atın’ diyordu. Kuruttunuz, çürüttünüz, yapyalnız bıraktınız Isparta’mızı, Isparta halkını.

“20 YILDA KAÇ SAYI BARAJ VE ESAS ATMA TÖRENİ YAPTINIZ, BUNLARDAN KAÇ TANESİNİ AÇTINIZ”

Deminden ben size soruyorum; akıbet 20 yılda, küşat törenlerinizde açtığınızı duyurdukları tesislerin isimleri nelerdir? ve sizin bu tesisleriniz nerelerde ruh göstermektedir? 20 yılda birçok adet baraj ve ana atma töreni yaptınız, bunlardan birçok tanesini açtınız? Birçok tanesini sattınız, Cumhuriyet hükümetleri süresince işlenmiş olan? Yıllık üretiminiz birçok kilovatsaat acep? Bugüne kadar yapılanlarla kıyaslayın, olur mu? ve saf değerlerini ve su kaynaklarını, memleketimizin geleceğini güvence altına algı, devri iktidarınızda rastgele projeye imza attınız mı? ve Eğirdir Gölü, Beyşehir Gölü çok ağırbaşlı kirleniyor. Eğirdir Gölü üzere ne yaptınız söz gelimi, hangi yapıyorsunuz? Önergelerimizi reddetmekten apayrı ne yaptınız?

“ISPARTA’YI VE TÜRKİYE’Yİ ESERE BOĞACAĞIZ”

Isparta halkı, elektriksiz bırakan, kendilerini kışın ortasında karanlığa mahkum fail, tahta direklerine mahkum fail; bunları unutmayacak. Ne verilip yapılmayan sözleri unutacak hangi de ‘yapıldı’ diye niteleyerek söylediğiniz amma aslında yapılmamış olanları, verilen sözlerin yapılmayanlarını unutmayacak. İşte o ahit, iktidara geldiğimiz zaman, kaldığımız yerden, Demirel’in memleketine uygun şekilde Isparta’yı ve Türkiye’yi esere boğacağız. Sayın Nazır, o zaman yegâne bir tane isimlerini sayacağız yine.”Share: