Aynı yılda iki bacağını üstelik kaybetti

Afyonkarahisar’dahi doğuştan cüce olun ve mızrap erimesi hastalığı ile savaş fail Ercan Kubaş’ın bundan 1 sene evvel sol bacağı, demincek bile salim bacağı kesilerek tamamen tekerli sandalyeye mahküm oldu. Zat kurduğu tiyatroda kendisini kadar engellilerin hayal almasını sağlayan Kubaş, demin yine sahnelere dönebilmek amacıyla muktezi protez bacağın parasını biriktirmeye çalışıyor.

Doğuştan cüce adına dünyaya mevrut ve çocukluğundan buyana mızrap erimesi hastalığı ile da savaş fail Ercan Kubaş, eşi ve 2 çocuğu ile alay malay kurdukları müzakere tiyatrosunda mutlu mesut yaşarken, mızrap erimesi dolayısıyla 1 yıl evvel sol bacağı diz kapağının altından yaklaşmak zorunda kaldı. Müzaheret severlerin desteği ile aldığı protez göl ayağı ile esasen sahnelere dönen ve hayatını bitmeme ettiren Kubaş’ın geçtiğimiz ayda esen bacağı dizinden görünmek zorunda kaldı. Şimdi ağız ağıza tekerli sandalyeye mahkum kendisine yaşamaya başlayan Kubaş, 110 bin teklik protez bacağın 65 bin lirasını bulup bacağına kavuşması amacıyla müzaheret severlerden esasen destek bekliyor.

Doğuştan cücelik ve kemik erimesi ile savaşım ediyor

Doğuştan cücelik ve mızrap erimesi hastalığının olduğunu belirten Kubaş, “Sol bacağımı kurtara sanmak için 5 sene hastaneleri gezdim, ama olmadı. Geçen yıl haziran ayında ampute ameliyatı yerine sol bacağımı, 1 sene sonrada 45 dönme önceki yine ampute ameliyatı namına sağ ayağım kesildi. Henüz ilk yürüyebiliyordum, yine engelliydim amma şu anki olduğum tekerli sandalyede amiyane yük çekiyorum. Zira kaldırımlar, rampalar bizlere göre değil” diye konuştu.

“Çocuklarımın elinden tutabilmem için protez bacağa ihtiyacım var”

2007’den buyana tiyatroyla uğraştığını ve özlük laf tiyatrosunu kurduğunu tamlayan Kubaş, “Engeliler okulundan ayrıldıktan sonra aynı ağabeyimin tarafından tiyatroya girdim. 2009 yılına kadar tiyatroda oynadım. Engelliler adıyla tiyatrolar yapıyorlardı. Ben üstelik bunlardan oluşmak, olmak üzere 6 kamer kabil tıpkı terbiye aldım. 6 aylık eğitimin böylece kişi tiyatromu kurdum. 2011 yılından bu yana da Ercan Kubaş Danışma Tiyatrosuyla bu arada eşim, ben, kızım da oynuyor ve adlı aktörlerle bu arada tiyatrolarda yaşamımı bitmeme ettirmeye çalışıyorum. Geçen seneki sol ayağımın protezini zer büyüklerimin sebebiyle almıştım. Şuanda üstelik sağ ayağımı alabilmem için 65 bin teklik aynı mülk açığım kaldı, kızıl büyüklerimden bindi bekliyorum. Bütün protez bacağım maliyeti 110 bin liralık. Ayağa kalkabilmem, çocuklarımın elinden tutabilmem amacıyla, temsil hayatına sahnelere gine dönebilmem amacıyla 110 bin teklik proteze ihtiyacım var” diyerek konuştu. – AFYONKARAHİSAR

Share: