Bağlar Belediye Reisi Beyoğlu, ilçedeki kentsel dönüşüme ilgilendiren açıklama yaptı

Bağlar Şehremini Hüseyin Beyoğlu, ilçedeki kentsel tahavvül çalışmalarıyla ilgili Diyarbakır Mimarlar Odası’nın başvurusu üstüne mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı aldığını bildirdi.

Beyoğlu, yaptığı yazılmış açıklamada, ilçenin site olarak “çağcıl” ve “sakat” oluşmak amacıyla iki bölümü olduğunu belirtti.

Bağlar’ın “eski” dediğimiz bölgesinde kestirmece 250 bin vatandaşın yaşadığını kaydeden Beyoğlu, açıklamasında şu ifadelere kayran verdi:

“O sakat bölgede tüvana vatandaşlarımızın maddesel durumları berenarı düşüktür. Evlerin çoğu yığma dediğimiz gecekondu tarzı evlerden oluşuyor. Sokakların yüzdelik 90’ına itfaiye aracı veya ambulans giremiyor. Oyun ve park alanları namevcut. Ehliyetli sayıda okulları da namevcut. O bölgenin yegâne çözümünün kentsel tahavvül olduğunu tabir ettik. Göreve geldiğimiz andan itibaren benzeri kez haritası belirleyerek anlatım hazırladık. Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na sunduğumuz rapor kabul edildi. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla kentsel dönüşüme başlandı. İlk etapta 54 bin metrekarelik benzeri alanda kamulaştırmaya başlandı.”

Beyoğlu, bahis konusu bölgede kestirmece bin 700 hak sahibinin bulunduğunu, bunlardan 100’e yakınıyla anlaşmanın sağlandığını ve ödemelerinin yapıldığını aktararak, şöyle bitmeme etti:

“Elan bilahare maalesef Diyarbakır Mimarlar Odası mahkemeye başvurarak yürütmeyi tevkif kararı aldırdı. Şu anda mahkeme sürecinin sonuçlanmasını bekliyoruz. Mahkeme sonuçlandığı andan itibaren acul ayrımsız şekilde doğruluk sahiplerinin hakları teyit edilecek ve çabuk tıpkısı şekilde kentsel dönüşüme başlayıp mahalle kültürünü bozmadan içre parkları ve toplumsal donatıları dahi olan modern tıpkısı şehir nesir edilecek inşallah. Diyarbakır Mimarlar Odası’nın mahkemeye müracaat gerekçesini bilmiyoruz ama esbabımucibe Diyarbakır’ın faydasına olan bire bir esbabımucibe değildir. Cenabıhak korusun, küçümencik bire bir sarsıntı olsa sonucu düşünülemez davranışlar meydana gelebilir. Biz bozuk Bağlar’ı kaderine hasrolunmak istemiyoruz.”

Share: