Bakan Alım: “(Içtimai Konut Projesi) Şu zaman amacıyla başvuru süresini alaşağı etmek kadar bir çalışmamız bulunmayan”

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Çalım, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı “Toplumsal Basamak Projesi” ile ilişik, “Şu dakika için referans süresini çekmek üzere aynı çalışmamız namevcut. Bakarız, o dolaşma vatandaşımızdan gelen talepler doğrultusunda bu ihtiyacı de gidermeye çalışırız. Ama doğrusu vatandaşımız e-Büyüklük üzerinden bu başvuruları yapabiliyor. Buna ilişkin her sorun, mesele üstelik bugüne büyüklüğünde bize yansımadı.” dedi.

Icra Vekili Hava, DÜRÜST Parti Sivas İl Başkanlığı marifetiyle kentteki aynı lokantada gerçekleştirilen “2023’e Akla Yatkın Kent Buluşmaları Sivas” programında yaptığı konuşmada, Sivaslıların temas ahit Reisicumhur Erdoğan’ın, DOĞRU Fırka’nin ve davalarının arkasında sağlıklı durduğunu belirtti.

Vatandaşların Cumhuriyet Altını tarihinin sunu balaban sosyal konut projesine birlikte büyük tıpkısı teveccüh gösterdiğine dikkati calip Kurum, şöyle konuştu:

“Sivas’ta, Cumhuriyet tarihinin yeryüzü şişman toplumsal bölük projesine zaman bakımından müracaat sayısı 28 bin 750’ye ulaşmıştır. İnşallah bundan önce olduğu kabil çıktı dahi milletimize verdiğimiz sözleri tutmaya bitmeme edeceğiz. Vatandaşlarımızdan mevrut talepler doğrultusunda bölük yapılacak yer çalışmasını yürütüyoruz. İnşallah 10 Ekim’üstelik başvuruları başlayacak. Cumhurbaşkanımız umum Türkiye’ye ayrıntılı tıpkısı şekilde 10 Teşrinievvel haset Kabine Toplantısı sonrasında paylaşmış olacak.”

Gelgel, bölük yapılacak arsa sayısının Cumhurbaşkanı’nın talimatlarıyla 1 milyona çıkarttıklarını anımsatarak altyapısı tamamlanmış 1 milyon basamak yapılabilecek arsayı 81 el ve ihtiyaç gördükleri ilçelerde yapacaklarını dile getirdi. Burada da elektriğini, suyunu ve yollarını fora etmek yoluyla vatandaşların bildirme temel ihtiyacı olan tahaffuz ihtiyacını karşılayacak adımları atacaklarını vurgulayan Kurum, şöyle bitmeme etti:

“Kamu dünyanın durduğu, bu noktada hiçbir yatırımın yapılmadığı, yatırımların rafa kaldırıldığı aynı günde Cumhur Reisi’mız sosyal devletin gerekliliği ve vatandaşımızın tahaffuz hakkına bindi olacak bu çalışmayı eksiksiz Türkiye’ye müjdeledi. İnşallah arsa ile alakalı bile çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Sivas’ta 3 bin 700 konutluk arsamız hazır. İnşallah bu sayıyı artıracağız. Bu kapsamda, ihtiyaçları giderecek, vatandaşlarımızın, gençlerimizin, kadınlarımızın ve zahmetli vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda projemizi yürütüyor olacağız. 25 Ekim’de Ankara’dahi 5 bin konutun temelini atmak aracılığıyla vatandaşlarımıza saraka verdiğimiz şekliyle 2 sene içerisinde konutlarımızı tamamlayıp konfirmasyon edeceğiz.”

Vekil Kurum, Sivas merkezde Kadıburhanettin Mahallesi sınırları içerisinde kayran düzlük 68 bin metrekarelik alanda “İlk İşyerim Projesi”ni gerçekleştirdiklerini da aktardı.

Proje kapsamda 200 dükkan kazandıracaklarını ve daha geçmiş hareket yeri sıfır, ustalık belgesi almış ve hisse senedi yeri açma hayali olan vatandaşları destekleyecek çalışmayı kurayla sahiplerine vereceklerini tamlayan Çekicilik, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başvurular de 10 Ilk Teşrin itibarıyla başlayacak. Ayrımsız taraftan birlikte şehrimizdeki riskli yapıların değişim sürecini yürütüyoruz. Sivas Belediyesi ve ilçe belediyelerimizle alay malay bu projeleri gerçekleştiriyoruz. Sivas’ta bütün 1 milyon metrekare büyüklüğündeki 4 değişik alanda kentsel tahavvül çalışmalarımız devam ediyoruz. Taşhan Çarşısı’nın bulunduğu alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımız umum hızıyla devam ediyor. Esentepe riskli alanının dönüşümünde kullanılmak amacıyla bu alana bitişik Esentepe ihtiraz alanda TOKİ Başkanlığımızca inşa ettiğimiz 475 konutun yapımında sona geldik. Önümüzdeki kamer doğrulama etmeye hazırız. Esentepe Mahallesi’ni Sivas’ımıza ve vatandaşımıza uygun hale getireceğiz.”

Gelgel, Şarkışla’da Kandemir Yeni ve Yukarı mahallelerde 170 bin metrekarelik alanda de kentsel inkılap çalışmalarının devam ettiğini ifade ederek toplamda kestirmece 400 konuta TOKİ Başkanlığı yoluyla başlayacaklarını ve kısa sürede konfirmasyon edeceklerini aktardı.

Sivas’ta 7 ulus bahçesinin nazik benzeri kısmını tamamladıklarına dikkati calip Nazır Kurum, “Bozuk Sivas Stadı’nın yerindeki ulus bahçemizi milletimiz huzur ve güvenle kullanıyor. Yine Şarkışla Ulus Bahçemizin 1. etabını tamamladık. Koyulhisar’üstelik Eğriçimen Kavim Bahçesi’nin yapımına bitmeme ediyoruz. Seyfebeli Millet Bahçesi ile merkezde Yüceyurt Ulus Bahçesi’nin da projelendirme çalışmaları devam ediyor. Yeryüzü gücük zamanda Zara Kızılırmak Millet Bahçesi için üstelik çalışmalarımızı tamamlayacağız. Gene merkezde Orduevi’nin olduğu alanı de milletimizin hizmetine sunulacak emsal tıpkısı projeyi kıraathane ve kitabevi fethetmek amacıyla bu çalışmayı da başlattık. Belediyemizle birlikte en güdük zamanda tamamlayacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Alım, “İller Bankası Genel Müdürlüğü aracılığıyla üstelik üstyapıda yaptığımız kadar altyapıda bile belediyelerimizin eş tıpkısı faaliyet çerçevesinde Sivas’ta bugüne büyüklüğünde mecmu 3,3 milyar teklik 167 makule işini bitirdik. Şu anda 376 milyon lira değerinde de işlerimiz bitmeme ediyor ve inşallah arz güdük süre içerisinde tamamlayacağız.” dedi.

Sivas’ın, Dar’ül İslam olduğuna ve Hazreti Peygamberin sahabeleri vasıtasıyla fethedilerek İslam beldesi kılındığına bel fail Gelgel, şöyle konuştu:

“O yüzden buranın mayası da sağlamdır, Sivas’ın harcı kuvvetlidir ve kökü yer derinlerdedir. Bu sebeplerle Sivas’a hizmet etmek, Sivas’ın hizmetkarı oluşmak bizim boynumuzun borcudur. 20 yıldır bu tatlılıkla Reisicumhur’mızın liderliğinde bu mücadeleyi veriyoruz. Bu ayrımsız davadır. Bu dava 1919’bile Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk eliyle dünyaya Sivas’tan duyurulan özgürlük ilanının davasıdır. Biz üstelik bu hürriyet ilanının bugünkü takipçileriyiz. Biz buradayız. Milli Mücadele’nin karargahından aldığımız yavaş ve ilhamla yoksullukla, sağlıksız bina stokuyla abuhava değişikliğiyle, depremle, afetlerle, şehirlerimizin altyapılarını güçlendirecek yatırımlarla, benzeri taraftan üstelik sosyal kerem anlayışıyla yer, sülale ve gelişim yeri sahibi fethetmek üzere sakır sakır demeden çalışıyoruz.”

Vekil Gelgel, “Leyleğin ömrü laklakla müstehap” sözünü hatırlatarak şunları kaydetti:

“Maatteessüf ülkemizdeki uymazlık birlikte hakeza. Ömürleri laklakla geçti, geçmeye de bitmeme ediyor. Varsın onlar konuşmaya bitmeme etsinler, biz milletimizle alay malay istikbale yürümeye bitmeme edeceğiz. Hem şehirlerimizi diriltme edeceğiz hem dahi gönülleri abad edeceğiz. Ülkemizi küresel tıpkı pahal haline getireceğiz hem da Türkiye yüzyılını, Genel Başkanımız, Başkomutanımız ve Reisicumhur’mızla birlikte başlatacağız. Buradan hikâyelemek istiyorum kim milletimizin 2023’te vereceği rekor ayrımsız oyla Cumhur İttifakı’nı ve Cumhur Reisi’mızı seçtirecek ve her bir hedefimizi bir tane biricik gerçekleştireceğiz. Buna inanıyoruz, Sivas’a ve milletimize güveniyoruz. Beraberinde Sivas olanın, yanında Türkiye olanın sırtı yere gelmez. Cenabıhak birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daima kılsın.”

Müracaat sayısı 5 milyona yaklaştı

Nazır Hava, bir gazetecinin sorusu üstüne, Sosyal Göz Projesi’nde başvuru sayısının 5 milyona yaklaştığını belirtti. Ankara’de 25 Ekim’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 5 bin konutun temelinin atılacağını nâkil Gurur, şöyle konuştu:

“Sonuç projemizde Cumhuriyet Altını tarihinin arz şişman Toplumsal Hane Projesi kapsamında cemi Türkiye’dahi 250 bin toplumsal bölük açıkladık. 81 ilimize nüfusları oranında, lüzumlu merkezde icap ilçelerinden gelen talepler doğrultusunda tevzi yaptık. İki milyona yakın gencimiz başvurdu. Şu zaman için müracaat süresini çalmak kabil ayrımsız çalışmamız namevcut. Bakarız, o dolaşma vatandaşımızdan mevrut talepler doğrultusunda bu ihtiyacı üstelik gidermeye çalışırız. Amma zaten vatandaşımız e-Heybet üzerinden bu başvuruları yapabiliyor. Buna ilgilendiren değme sav, sıkıntı üstelik bugüne büyüklüğünde bize yansımadı.

10 Teşrinievvel’de yer başvurularımız başlayacak, 7 Kasım’a büyüklüğünde sürecek. Bizim amacımız, hedefimiz bu başvurular bittikten bilahare aceleci benzeri şekilde 81 ilimizde şişman tıpkı coşkuyla, adaletli bir seçme ve proses yönetimi ile burada kuralarımızın hepsi noterlik huzurunda çekilecek, noter nezdinde vatandaşlarımız gine başvuru şartlarına uygun kardeşlerimiz beyninde kurayla belirlenecek. 2023’ün ilk çeyreğine büyüklüğünde bütün kuraları arsada ve konutta bitirmeyi hedefliyoruz. Arsadan veya konuttan hangisi çıkmışsa, vatandaşımız hangisine başvurma ediyorsa bu manada evleviyet hakkını kendisine vereceğiz ve inşallah söz verdiğimiz üzere de iki yıl içerisinde konutlarımızı etaplar halinde konfirmasyon edeceğiz.”

Vekil Gelgel, Sivas’ın Kangal ilçesindeki ısıl santralin çevresel faktörleri ile ilişik görüşlerini aktaran gazeteciye ise Bakanlık yerine tesislerin baca gazlarını 7 zaman 24 saat izlediklerini söyledi.

Kangal Termik Santrali hakkında henüz evvel verilen metres kararının arkası sıra firma sorumlularının lazım iyileştirmeleri yaptığını dile getiren Kurum, şöyle devam etti:

“Değerli arkadaşlar, vatandaşımızı akla yatkın yönlendirecek ve bilgilendirecek olursak şayet, bu termik santralimizin baca gazı filtre sistemi var. Burada denetimlerimiz dahi sakır sakır bitmeme ediyor. Üç baca var, biri çepel sistem dediğimiz, ayrıksı ikisi de kuru sistemle faaliyetini yürütüyor. Müteahhit yahut buranın işletmesini eden firma güdük vadede bu yatırımı yaptı. Şu anda Kangal Termik Santrali’nden çıkan baca gazı kayırıcı sağlığına, kasaba mevzuatına akla yatkın aynı şekilde insanımıza bile kötülük vermeyecek şekilde bırakılmaktadır. Bundan ortalık oradaki tarımın etkilenmesi bahis konusu değildir. seçme hayvancılık faaliyetinin etkilenmesi söz konusu değildir. Anca bir genişlik olması halinde biz bu duruma ‘dur’ deriz.”

Share: