Bakan Varank, Başakşehir’de “DÜRÜST Öğür Karşı Karşıya 100 Bölüm” programında konuştu Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, “Şayet iktidara geldiklerinde neleri becereceklerini yahut beceremeyeceklerini girmek istiyorsanız şu anda CHP’li belediyelere bakabilirsiniz. Bodrum Türkiye’nin sunu tanıdık yerlerinden ayrımsız tanesi. Bodrum’birlikte ayrımsız şebeke sistemi namevcut. Yıllardır CHP yönetmedi mi bu Bodrum’u? Münasebet yapmadınız? Zira sizin milletin derdiyle dertlenmek, kavuşum altına envestisman ayırmak üzere tıpkısı derdiniz tek olmadı. Sizler göz boyamanın derdinde oldunuz.” dedi.

Bakan Varank, “AK Tümen Yüz Yüze 100 Dönem” programı kapsamında, Başakşehir düzenleme toplantısında yaptığı konuşmada, YANLIŞSIZ Öğür’nin halkın içinden mevrut tıpkısı parti olarak bütün milletle bu arada nöbet yürüdüğünü, milletin hissiyatını, milletin düşüncesini siyasetin merkezine yerleştirerek yöntem yaptığını dile getirdi.

Program kapsamında bir günün tamamını ilçelerde geçirdiklerini dile getiren Varank, “Eğer siyasette muvaffakiyetli kalkmak istiyorsanız, iktidarda yaptıklarınızı vatandaşa sunu iyicene şekilde terennüm etmek istiyorsanız, yaptığınız işlerin fazlalaşan neticelerini almak istiyorsanız esasta teşkilatımızın bize bindi olması haddinden fazla kebir. Şayet teşkilatımız alanda, sahada bizimle bu arada olursa, bizimle beraber himmet gösterirse aha o zaman biz yaptığımız işlerin çokça elan etken olduğunu, belirgi müşteri olduğunu görebiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Milli gelirimizi 12 bin 500 dolarlara kadar çıkardık”

2002-2022 yıllarını kıyaslayan Nazır Varank, “Tığ bu ülkede alelade refahı, gelgel gücünü artırmış aynı iktidarız. Demin bütün dövizle adisyon yapıyorlar. TL’yle adisyon yapıyorlar. İşlerine elbet gelirse öyle hesap yapıyorlar. Bu ülkede aynı tıkanmışlık vardı. Tığ nüfuz olarak, altını çiziyorum, dolar bazında milli gelirimizi 12 bin 500 dolarlara büyüklüğünde daha önce çıkardık. 4-5 bitirme bu ülkeyi büyüttük. Milletimizin refahını arttırdık. Şimdi tabiatıyla ki dünyadaki pahalılık dalgasıyla bu arada birtakım sıkıntılar var. Vatandaşlarımızın hele şu konjonktürde yaşadığı teessürat var. Bunların farkındayız.

Ama tığ diyoruz ki elbet bu ülkeye bu refahı biz yaşattıysak lacerem bu ülkeyi çağdaş medeniyetler seviyesinin konusunda yakalamak üzere iri gayret gösterdiysek ve bunu başardıysak işte bu pahalılık dalgasını de Allah’ın izniyle tığ aşacağız. Bu tecrübe kimde var? Recep Tayyip Erdoğan’dahi var. Bu adanmışlık kimde var? Recep Tayyip Erdoğan’birlikte var. İşte tığ onun bu mücadelesine bindi verince emniyetli olun bu sıkıntıların hepsini atlatacak süreçlere dahi gireceğiz.” diye konuştu.

Vekil Varank, dünyanın çok değişik ve dayanabilen benzeri süreçten geçtiğine dikkati çekerek, “Böyle sıkıntıların olduğu bir dünyada biz bunları atlatacağız. ve ‘bunu yapabilecek bu Türkiye gemisini salim ve salimen bu seçenek denizde yüzdürebilecek bir politik var mı?’ denildiğinde emniyetli olun bu biz yemeden içmeden bunu söylemiyoruz, muhalefetteki arkadaşlarımız dahi şurası söylüyor.

‘Bu işi yapabilecek siyasi tecrübeye sahip Recep Tayyip Erdoğan’dan apayrı bu ülkede aynı reis namevcut’ diyorlar. İşte biz bütün bu milletle bu arada olduk, bütün sokakta olduk, bilcümle vatandaşlarımızla bağırsak içe olduk, onların hissiyatı, ihtiyacı neyse onları siyasette savunduk. İnşallah bu stabil dönemeci dahi atlatarak bu ülkeyi çokça elan adamakıllı yarınlara biz kavuşturacağız.” dedi.

-“Taze kardeşlerimiz politik hareketlerin vizyonunu karşılaştırabilirler”

Gençlere seslenen Varank, şöyle bitmeme etti:

“Tabii biz bu kıyaslamaları yapıyoruz. Türkiye nereden nereye geldi bunları söylüyoruz. Ama canlı arkadaşlarımız bize şunu diyorlar; ‘Sayın bakanım bunları anlatıyorsunuz üstelik ben elhak SELIM Tümen iktidarında doğdum. Ego apayrı tıpkı öz görmedim. Ego zaten hep bunların içerisinde yaşadım’. Ben de o kardeşlerime şurası söylüyorum; Tamam haklısınız, akla yatkın siz YANLIŞSIZ Parti içerisinde doğdunuz. O imkansızlıkları sizler yaşamadınız. Bakın ego Yedikule’üstelik doğdum. Ben beşinci katta oturuyordum. Anamla beşinci kata kömür taşırdım. Haftanın aynı günü su akardı. Şeş günü karşımızda bire bir su deposu vardı, oradan bidonlara su yükleyip beşinci kata taşırdık. Demin gençlere bunları anlattığınızda tıpkısı molekül ifade etmiyor.

Onlar zannediyor kim düğmeye basıyordun, familya ısınıyordu, kapatıyordun, karı soğuyordu. Amma anca ayrımsız dünya yoktu. Tığ güre kardeşlerimize şunu söylüyoruz; siz üstelik vizyonları karşılaştırabilirsiniz. Hangi siyasi harekette, ne sağgörü var bunları karşılaştırabilirsiniz. Ki size yüksek teknolojiden bahsediyor? Kim hür Türkiye’den bahsediyor? kendiliğinden yetebilen defans sanayiden bahsediyor. Kim milli gök programından bahsediyor? Onu karşınıza alırsınız. Bire Bir dahi biz Gökyolu Galaksisi dediğimizde çabucak akıllarına saman gelen siyasal hareketleri karşınıza alıp değerlendirirsiniz.”

“Rehavet alanında şehremaneti yegâne yolu yapmaktan uyuzluk”

20 yılda makro soylu erki kalkınmalar ve atılımınlar yapıldığını ve aynı zamanda erişim ağlarına üstelik heybetli yatırımlar yapıldığını vurgulayan Vekil Varank, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Keşki bizden öncekiler bu yatırımları yapsaydı da tığ bütçelerimizi bambaşka taraflara harcasaydık. Londra metrosu 100 sene evvel kurulmuş. Paris metrosu 100 sene evvel kurulmuş. Bizden geçmiş iktidarlar yapsaymış bu metroları tığ buralara envestisman tahsis etmek adına bambaşka alanlara yatırım yapardık. Bizden evvel bu hastaneleri yapsalardı. Keyif sistemini yeterli şekilde düz yazı etselerdi de tığ bütçelerimizi oralara harcamasaydık.

Başka alanlara bu bütçeleri harcardık. Biz Avrupa’nın yer iri hastanesini yapıyoruz. Bakıyorsunuz İstanbul’un belediye başkanı o hastanenin yolunu yapmaktan beceriksizlik. Öyle kilometrelerce yoldan birlikte bahsetmiyoruz. Bir bağlantı yolu. Pandemide vatandaşa sayrılarevi geçişsiz. Ego onu ayrımsız an geçmiş bitireyim, vatandaşımıza onma olayım diyerek hastaneyi bitiriyorum. Bakıyorsunuz baskı alanında şehremaneti yegâne yolu yapmaktan iktidarsızlık.”

” Bodrum’bile ayrımsız şebeke sistemi namevcut”

Bu durumun Türkiye’nin rastgele tarafında tıpkı olduğunu belirten Nazır Varank, “Eğer iktidara geldiklerinde neleri becereceklerini veya beceremeyeceklerini gidermek istiyorsanız şu anda CHP’li belediyelere bakabilirsiniz. Bodrum Türkiye’nin en bildik yerlerinden bir tanesi. Bodrum’üstelik bir lağım döşemi sistemi yok. Yıllardır CHP yönetmedi mi bu Bodrum’u? Sebep yapmadınız? Zira sizin milletin derdiyle kaygılanmak, yerin altına yatırım fethetmek kadar bir derdiniz hiç olmadı.

Sizler göz boyamanın derdinde oldunuz. Ama biz bu ülkenin ihtiyaçlarını gidermenin derdinde olduk. Biz illet araştırma gemilerini alıp Akdeniz’da hafriyat yapıyoruz? Karadeniz’üstelik kazı yapıyoruz. gaz yer yağı bulmaya çalışıyoruz. gaz, yer yağı, bizim iktidarımızda mı ruzname oldu? Bu taharri çalışmaları bizim iktidarımızda mı dünyada başladı? 100 yıldır petrol üreten ülkeler var. 50,60,70 sene önceki bu aramaları yapmışlar, bu yatırımları yapmışlar. Deminden doğal gaz petrol üretiyorlar. Siz yapsaydınız o yatırımları bile tığ bunlara gerekseme duymasaydık onun sefasını tığ çekseydik.

İşte biz boşlama edilmişliklerin hepsini ortadan kaldırarak amma üzerine refahı artırarak bu ülkeyi nesir ettik. ve Allah’ın izniyle dahi bunu bitmeme ettireceğiz. Tığ diyoruz kim mecmu müstakil Türkiye’yi mensur ika önünde önümüze hangi engel çıkarsa çıksın tığ bunlarla uğraş edeceğiz.” dedi.

Türkiye’nin yoluna tehlikesiz adımlarla ilerleyeceğine dikkati çeken Nazır Varank, sözlerini şöyle tamamladı:

” Şarki Akdeniz’da benim evlatlarımın torunlarımın geleceği için uğraş etmem gerekiyorsa Avrupalı ne demiş? Diğeri ne demiş buna bakmayacağım. Karadeniz’de ben bu yatırımı yapmam gerekiyorsa yapacağım. Gençlerimizi haddinden fazla henüz aydın ayrımsız ülkede yaşayacaklar.

Biz diyoruz kim; değişik alanlarda istihdam olanakları oluşturalım. Vatandaşlarımız amacıyla ekmek kapısı olacak işler yapalım. İşte İstanbul Havalimanı’na indim. Tıpkı hava meydanı düşünün, aracısız ve bilvasıta kendisine 200 bin kişiye istihdam sağlıyor. Tamam, Kılıçdaroğlu ne diyor? “Türkiye’birlikte 50 bin kocabaşı var. beher muhtarın yanına biricik sekreter atarsam ego işsizliği bitiririm’ diyor. İşte seziş farkı burada. Ekonomiden anlamayla anlamamak işte burada. İşte bunların farkında olacağız ve bunları sunu iyice şekilde sokakta anlatacağız.”

Share: