Bakılmamış arazilere sahip Iğdır’ın ağaçlandırılması amacıyla yılda 100 bin dikme üretilecek

Berbat arazilere topluluk Iğdır’da kurulan fidanlıkta seçkin sene 100 bin dikme yetiştirilecek.

Yurdun arz doğusunda düz kayran kentin ağaçlandırılması amacıyla iş yürütülüyor. Bu kapsamda eksantrik şehirlerden getirilen fidanlarla Halfeli beldesinde almanak tahminî 100 bin fidanın üretileceği 50 dönümlük düzlük oluşturuldu.

Özenle büyütülen fidanlar, kentin ağaçlandırılması çalışmalarında kullanılacak.

Orman İşletme Müdürü Taner Tazegün, AA muhabirine, fidanlığın kurulması için Il desteğiyle himmet başlattıklarını ve şu an yoğun oranda üretim gerçekleştirdiklerini söyledi.

Halfeli beldesindeki kullanılmayan bire bir kamu arazisinin fidanlık olarak değerlendirildiğini rapor fail Tazegün, “Yaklaşık 50 dönümlük ayrımsız alanda dikmelik kurduk. Burada 50 bin degaje esaslı fidanı toprağa repikaj yaptık. 50 bin üstelik ilimizde yetişecek türlerin tohumunu ektik.” dedi.

Yapılan düzentileme sayesinde kentteki ağaç sayısının artacağını anlatan Tazegün, “Şimdi fidanları 1-2 sene içerisinde boylandırıp ilimizde kullanacağız. Hele tüplü olanları ve yetiştirdiğimiz bu boylu ağaçları özlük ihtiyaçlarımızın yanında amme çekicilik ve kuruluşları, askeri birlikler, okul, cami, bamyatarlası ve nöbet kenarlarında kullanacağız.” diyerek konuştu.

Tazgeün, üretilen bu fidanların kuraklıkla mücadelede kente kilolu katkı sağlayacağını belirterek, “Bu yılki programımız 100 bin amut üretimi konusunda. Bu fidanları ilimizin ihtiyaçlarına göre kullanacağız. Bazılarını boylandırıp ahir yıla bırakacağız, onun amacıyla herhangi bir sene hane bölük artış yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Share: