Balıkesir malumat! Reisicumhur Erdoğan, Balıkesir’de şişko açım töreninde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Tığ göreve geldiğimizde 30 bilyon dolarlık benzeri ihracatımız varken, bugün çıktı 250 milyar dolara yaslandık. Türkiye ya. Burası çevre devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı masa bundan anlamaz. Onlar elan adaylarını tayin edemediler.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Kuva-yı Milliye Meydanı’nda planlı Balıkesir OSB, Çamlık Ulus Bahçesi, Ardıçtepe Barajı ile Yapımı Tamamlanan Ayrıksı Projelerin Toplu Küşat Töreni”nde yaptığı konuşmada, keyif alanında İvrindi, Marmara ve Gömeç kaymakamlık hastaneleri, ilçelerdeki ev sağlığı merkezleri, Bandırma Uç Diş Sağlığı Merkezi ile mütenevvi hastanelere yapılan ekleme binaların resmi açılışlarını de yaptıklarını söyledi.

Karesi Buğulu Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin, mütenevvi kurumların bakım binalarının, erke yatırımlarının, İller Bankasınca akçalanmış edilen enfrastrüktür ve Hitit Beyaz Zehir yatırımlarının açılışlarını gerçekleştirdiklerini kaydeden Erdoğan, “Durmak namevcut, yola devam. Çalışacağız, üreteceğiz, istihdam sağlayacağız ve evelallah ihracatımızı de bununla patlatacağız. Biz göreve geldiğimizde 30 bilyon dolarlık tıpkı ihracatımız varken, zaman çıktı 250 milyar dolara yaslandık. Türkiye evet. Burası mekân devleti değil. Türkiye, Türkiye. Altılı masa bundan anlamaz. Onlar elan adaylarını tayin edemediler.” diye niteleyerek konuştu.

Erdoğan, ulaştırmada, Nem Manyas yolunun, Eşkal Havalimanı terminal binasının, sulamada Ardıçtepe Barajı ve sulamaları ile değişik öz ıslahlarının açılışlarını yaptıklarını dile getirdi.

Belediyelerin tamamladığı çok oylumlu yatırımlar olduğunu tamlayan Erdoğan, Büyükşehir Belediyesinin defa yapımı ve düzenlemesi, kamp alanı yapımı, restorasyonlar, spor tesisleri, periferi düzenlemeleri, peyzaj çalışmaları, altyapı projeleri gibi çok sayıda eser ve hizmeti gerçekleştirdiğini anlattı.

Erdoğan, Altıeylül, Karesi, Bigadiç, Havran, Kepsut, Dursunbey, Burhaniye, Edremit ilçe belediyelerinin de çok sayıda eser ve hizmeti şehre kazandırdığını belirterek, “Balıkesir ve ilçelerindeki tevhit sanayi bölgelerimizde envestisman bedeli 7,6 altı milyarı geçen, edimsel değerlemeyle birlikte 28 milyara doğru 42 tesis hür teşebbüs kuruluşlarımız eliyle yapılarak üretime geçirildi.” şeklinde konuştu.

Tüm bu kamu ve özel sektör yatırımlarının şehre hoş ve artağan olmasını dileyen Erdoğan, bu yatırımları şehre kazandıran, bakanlıkları, kurumları, belediyeleri özel sektör firmalarını tebrik etti.

“Balıkesir’bile hep 3 bin 900 hane inşa edeceğiz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir’in nereden nereye geldiğini ifade edebilmek amacıyla akıbet 20 yılda şehre kazandırdıkları eserleri anımsatmak istediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Serencam 20 yılda Balıkesir’e mecmu 50 bilyon lira tutarında yatırım yaptık. Eğitimde 4 bin 448 sayı yıpranmamış derslik kazandırdık. Şehrimize ikinci çap üniversitesi namına Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’ni kurduk. Gençlik ve sporda 8 bin 279 hayat kapasiteli yükseköğrenim ensiz binaları açtık. 37 nüsha spor tesisi mensur ettik. Sağlıkta Balıkesir’e toplamda 2 bin 334 yataklı vagon 32 hastaneyle gelişigüzel 78 esenlik tesisi yaptık. Içtimai yardımlarda, Balıkesirli gerekseme sahibi vatandaşlarımıza bütün 4 milyar liralık soy tahsis ettik. Altın kardeşlerim, biz vatandaşımızı sokakta bırakmadık. Seçme devir yanında olduk. artık da yanı sıra olacağız. Çevre ve şehircilikte TOKİ eliyle Balıkesir’da toplanmış 11 bin 814 ev projesini hayata geçirdik. Cumhuriyet Altını tarihinin sunma balaban ev hamlesinin önce etabı olan 250 bin toplumsal bölük projesi çerçevesinde Balıkesir’bile mecmu 3 bin 900 bölük nesir edeceğiz. ‘İlk evim, geçmiş hareket yerim’ adını verdiğimiz projemize şu asıl büyüklüğünde Balıkesirli vatandaşlarımız aracılığıyla hangi kadar başvurma var biliyor musunuz? 42 bin müracaat yapıldı.”

Kentsel tahavvül çalışmaları kapsamında Balıkesir’de 2 milyon metrekare alanda çalışmaların sürdüğünü anlatan Erdoğan, şehre kazandıracakları budun bahçelerinden Kızpınarı ve İvrindi’yi tamamladıklarını, Savaştepe, Sındırgı, Kepsut ve Havran’daki projelerin yapımına da devam ettiklerini söyledi.

Erdoğan, ulaştırmada 2002 yılına kadar Balıkesir’e yapılanın 76 kilometre mukassem sefer olduğunu belirterek, “Olur biz ne yaptık? Bu 76 kilometreyi tığ 690 kilometreye çıkardık. Farkımız bu. İstanbul- İzmir otoyolunun 106 kilometrelik kesimi bile nereden geçiyor? Balıkesir’den geçiyor. Eskişehir, Kütahya, Balıkesir ve Bandırma, Balıkesir- Manisa arasındaki çıpa yollarını modernize ederek elektrikli ve sinyalli kuzuluk getirdik. Gökköy Geri Hizmet Merkezini kazandırdık. Balıkesir’i hızlı katar ağlarına bağlayacak olan Osmaneli, Bursa, Bandırma, Balıkesir hattının şu anda inşaatı sürüyor.” şeklinde konuştu.

Balıkesir’bile 2 pare havaalanı bulunduğunu belirten Erdoğan, Âdem Seyit Havalimanı’na yıllık 3 milyon kapasiteli, Balıkesir Havalimanı’na ise yıllık bire bir milyon palyatif kapasiteli terminal binası yaptıklarını aktardı.

“Balıkesirli çiftçilere toplamda 4,6 milyar lira zirai destek verdik”

Tarım ve ormanda Balıkesir’e 8 baraj ile 7 akmaz yaptıklarını, 9 baraj ve iki göleti üstelik düz yazı ettiklerini kaydeden Erdoğan, sonuç 20 yılda inşa ettikleri projelerle 702 bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açtıklarını, 178 bin dekar zirai araziyi daha sulamaya açacaklarını tabir etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balıkesir ve ilçelerinde mensur ettikleri 58 öz ıslahı ile 43 iskân yeri ve 429 bin dekar araziyi ölçüsüz zararlarından koruduklarını vurgulayarak, “Balıkesirli çiftçilerimize toplamda hangi büyüklüğünde destek verdik biliyor musunuz? 4,6 milyar teklik tarımsal destek verdik. Bay Eksiksizlik diyor kim; ‘Çiftçiler açgözlü. Çiftçilere bir özdek verilmedi’. İşte buyur. Ben resmi ölçü veriyorum. Masada, aldatmaca değil bu. Sanayi ve teknolojide 4 yıpranmamış birleştirme endüstri bölgesi, ayrımsız teknopark ve 10 araştırma ihya merkezi kurduk.” ifadelerini kullandı.

Enerjide ise 244 bin doğal gaz abonesi mevcut Balıkesir ve 44 ilçesine doğal gaz arzı sağladıklarını kaydeden Erdoğan, ileriki süreçte Ayvalık, Denk, Gömeç, Manyas ve Sındırgı’evet doğalgaz arzı sağlamayı hedeflediklerini aktardı.

(Sürecek)

Share: