Bankacılık sektöründe 3 yeni bakış açısı

Türkiye’dahi yapılan 3 düzenlemeden sayısal bankacılık, hiç büro olmadan ağız ağıza dijital alanda yapılan bakir bir bankacılık türü. Büro açması de fevkalade internet bankacılığı ve aplikasyon üzerinden revan bu bankacılık türünde ayrımsız genel müdürlük ve umum müdürlük birimleri ise bulunuyor.

Dijital bankanın şimdilik Türkiye’de örneği bulunmayan. Açıkça bankacılık Şekil Bankası eliyle düzenleniyor. Dijital bankacılık ve servis modeli bankacılık ise Bankacılık Aranjman ve Fal Kurumu (BDDK) aracılığıyla regüle ediliyor. Ara Sıra alanlarda tıpkısı üzere gözüken bu bakir açılımlar özelde ise farklılıklar içeriyor. Habertürk’ten Merhamet Ak’ın aktardığına bakarak Denizbank’ın servis modeli bankacılığı hayata kılmak üzere kurduğu NeoHub şirketinin Genel Müdürü Gürhan Çam, bu bankacılık türünün özelliklerini anlatıyor.

Sayısal bankacılık modelleri

Sayısal bankacılıkta 2 ayrı benzeri bulunan. Birinde sermayeniz 1 milyar TL diğerinde 2.5 bilyon TL civarında. 1 milyar lira sermayesi olanlar ticari bankacılık yapamıyor. 2.5 milyar teklik sermaye tabanı olanlar cümle bankacılık hizmetlerini yapabiliyor. Bire Bir yönetmelikte servis modeli bankacılığı da düzenlenmiş durumda.

arka plan bankacılığı

Servis modeli bankacılığı, ‘arka plan’ bankacılığı kendisine adlandırabiliriz. Sayısal banka ile servis modeli arasındaki farklılıklara değinen Gürhan Çam, bire bir vezneci amacıyla servis modeli bankacılığı yapıyor demenin eskimemiş tıpkı hat, ofis boşaltmak anlamına geldiğini söyleyerek, “Burada oyuna ayrımsız üçüncü kişi giriyor. Bu üçüncü kişi başka sektörlerde etkin bire bir resülmal sahibi. Örneğin tıpkısı parafin kayıt üreticisi gibi. İşi parafin kayıt hazfetmek talip birisi öz hareket modeline bankacılık yeteneği üstelik semirtmek istiyor. Azrail aynı dükkana gittiği devir şu anda satın aldığı yayın amacıyla dükkandan çıkıp bankaya giderek cesaret kullanıyor. Servis modeli bankacılığı ile Vezneci o beyaz zehir yük üreticisi ile anlaşıp müşteriyi yormadan dükkandan çıkmadan bu işi bitiriyor” ifadelerini kullandı.

Parayı kullandıran yine banka, risk dahi bankada

Şu anda satıcılar ile yapılan anlaşmalarla aynı sistemin kısmen varolduğunu nâkil Çam, “Fakat şu andaki modelde benim satıcılarla türlü anlaşmalar yapmam, ürünü kayran kişinin krediyi münhal ve kesin ayrımsız şekilde kullanması gerekiyor. Servis modeli bankacılıkta ise bunu imdi aksiyon modelinin içine gömüyoruz. Buna tığ az buçuk birlikte batak bankacılık diyoruz” açıklamasını yaptı.

Çam’ın verdiği bilgilere göre bu sistemde parayı kullandıran yine vezneci, risk bile yeniden vezneci üzerinde bulunuyor. Ancak müşterinin bundan haberi dahi olmuyor. Bu modelde bir tane biricik dükkanlarla değil balaban üreticilerle anlaşmalar yapılıyor. Anlaşmalar yegâne tek BDDK götürülüp lisanslı ayla geliyor.

Beklenmedik bankacılık üzere evlendirme örneği

Çam, bankaların eğin plana çekildiği ve müşterilere kullanılmamış modellerle bankacılık hizmeti verilen yeni bir üzere şu örneği verdi: 

Örneğin evlendirme iş modelini benzer kendisine ele alalım. Sözden nişandan, çikolata ve yüzük oyunu alınmasından, gelinliklerin ve beyaz eşyaların alınmasına, düğün yeri ve eş alımına büyüklüğünde hesap kendisine aynı aksiyon modeli geliştiren bir girişimciyi düşünelim. Burada bankacılık yeteneklerine ihtiyaç var. Rastgele adımda müşteriler bankaya gidip cesaret buyurmak zorunda. Meğerse bunların hiçbirini yapmadan işlerin halledildiğini, gelin ve damadın bankaya gitmeden bu işlerin çözüldüğünü manzara edelim. İşte buna servis modeli bankacılık deniliyor. Tığ kayırıcı plana geçiyoruz. O gelinle damat tekrar bizim müşterimiz, riskleri bizim üzerimizde, verilerinin gizliliğini yeniden biz üstleniyoruz. Riskleri tığ ölçüyoruz.

Tasavvur: Müşteriyi yormadan işlemlerini tutmak

Yerine arayüz sağlayıcılığı dahi denilen servis modeli bankacılık bu hizmeti sağlayabilen herkese kilitsiz küreksiz. Çam, “Bizim yeryüzü şanlı özelliğimiz müşteriyi yormadan işlemlerini cezbetmek. İş ortaklarını üstelik vezneci denetleyip inceliyor” dedi.

Düzenleme yapıldıktan sonraları yurtdışından çokça fazla taliplilerinin geldiğini ifade eden Çam, “Bu girişimciler arkasına servis modeli gücünü alarak yurtdışı ile angajmanlı hisse senedi yapağı istiyor. Riziko bankada kalıyor aksiyon ortağı alacaklarını güvence altına alıyor” diye konuştu.

Bankaların maliyeti düşecek

Bankaların bu işbirliğinden sunma balaban ateşçi elbette kim almaç ağını genişletmek hele dahi şimdiye büyüklüğünde bankacılığın ulaşamadığı ve nüfusun yüzde 31’ini oluşturan vatandaşlarla rabıt kurulması. Bu gelişmenin getireceği gayrı mefret yarar ise vatandaşın bankacılık hizmetine çarpık çurpuk, hızlı ve elan haşat ulaşabilmesi. Bankaların maliyeti düşeceği amacıyla bir takım krediler veya bankacılık hizmetleri bu sistemi kullanacak olanlara daha sakim ulaştırılabilecek.

QNB Finansbank’fecir Servis Bankacılığı

Etkin sayısal bankacılık almaç sayısı 80 milyon 927 kişiye ulaştı

Fibabanka, Servis Bankacılığı’nda birden ilerliyor

ING Türkiye, 73.4 bilyon TL kök ve dijital yatırımlarıyla ekonomiye desteğini sürdürdü

Share: