Barclays’cilt 2 milyarlık kazanç operasyonu

FİNANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

İngiliz bankası Barclays, kazanç cennetlerini kullanarak henüz az vergi ödemeyi başarıyor. Barclays, kestirmece 2 bilyon sterlin vergiden istinkâf etmek için Lüksemburg anlaşmasından yararlanıyor. Bu konuyla ilgilendiren hazırlanan bir raporlara göre, İngiliz namus borcu veren Barclays, Lüksemburg idrak cenneti tarafından on yıldan çok aynı süredir fayda rezervasyonu yaparak az daha 2 milyar sterlin vergiden kaçındı.

Guardian’ın bildirdiğine bakarak, şirket, Barclays Toptan Investors’ın merkezinin bulunduğu İngiltere adına Lüksemburg’daki 15.2 bilyon dolarlık satışından elde edilen kârı sarmak amacıyla 2009’daki tıpkı hamleyi kaldırarak Lüksemburg’daki kârlarının yüzdelik birinden azını ödedi. Finansgundem.com’un yaptığı derlemelere göre, fon yöneticisinin bey koşulları, Barclays’mağara gelecekteki karlarını, satın alınan firmanın hisselerindeki düşüşe cebin dengelemesine ve firmanın 2009’dan bu yana neredeyse vergiden muaf milyarlarca paunt kazanmasına cevaz verdi.

Barclays’mağara Lüksemburg operasyonları, banka aracılığıyla yayınlanan almanak vergi belgelerine bakarak 2013’deri bu yana 6,6 milyar sterlin kar elde etti, ancak bu kazançlar üzerinden sadece 46 milyon paunt ödedi.

Ülkede yemeden içmeden 54 kişiyi istihdam etmesine rağmen, Barclays geçen sene Lüksemburg’da 1,1 milyar sterlin yarar elde ederek, onu bankanın ABD ve İngiltere’nin ardından üçüncü arz kârlı hâkimiyet bölgesi haline getirdi. Bankanın İngiltere’dahi 46.000 ve KÖLE’bile tahminî 10.000 çalışanı bulunuyor.

Barclays, Avrupa, Kuzey Amerika, Orta Şark, Latin Halkları Amerika, Avustralya, Asya ve Afrika’da çalıştığı 60’a mail ülkede 300 yıldır banka ve finans sektöründe ruh gösteren dünyanın önde gelen büyük mal grubu şirketi.

Barclays, Euro Bölgesi şişkinlik beklentisini yükseltti

Barclays’bile 600 milyon dolarlık skandal

Barclays’mağara balaban Asya hamlesi

Barclays: Hisse rallisini ne Fed ne da Omikron durdurabilir

Barclays’ten riskli tahaccüm hamlesi

Share: