Baştuğ: Yüzdelik 70’lerde şişkinlik sürdürülebilir değil

Garanti BBVA, WWF-Türkiye’nin (Saf Hayatı Siper Vakfı), Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı’nın destekçisi oldu.

Programa ait matbuat toplantısında mütekellim Recep Baştuğ, “Pahalılık oranının yüzde 70’e geldiği benzeri dönemde bankaların gelirleri mutlak değer yerine artıyor ama enflasyonun altında. Nedeniyle hakeza devam ederse bankacılık resülmal yerine ileriki dönemlerde zorlanacak” dedi. Baştuğ, “Çünkü vezneci karları, anamal getirileri yüzdelik 40’larda, şişkinlik yüzde 70, sürdürülebilir değil. Hepimizin temennisi enflasyonun akla yatkın seviyelere inmesi. Bankacılık sektörü genel namına iyi bire bir imtihan veriyor.” ifadelerini kullandı.

Pahalılık muhasebesi

Baştuğ, Türkiye’üstelik para şişkinliği muhasebesi ile müntesip otoritelerde elan mevdu bir kararın olmadığını belirterek, “Tığ lokal yerine şişkinlik muhasebesini şu dakika uygulayamıyoruz. Ancak IFRS kuralları gereği BBVA para şişkinliği muhasebesi ile bizi konsollide ediyor. Yani tığ Türkiye’birlikte özlük bilançosmuzu çıkarıyoruz, onlar buna enflasyonu uygulayarak konsolide ediyor” diye niteleyerek konuştu.

BBVA CEO’su Onur Taze, Türkiye’da hiperenflasyon muhasebeleştirmesi konusunda Türk yetkililerle görüşme yürüttüklerini belirterek, Türkiye birimi Garanti Bankası’nda ikinci çeyrekten itibaren enflasyon muhasebeleştirmesinin “iri ihtimalle uygulanacağını” söylemişti.

“Borsadan yokuş planı bulunmayan”

Baştuğ ayrıca, Güvence BBVA’nın borsadan geçmek üzere bire bir düşüncesinin olmadığını belireterek, “Prorogram alışılagelen süresinde bitti, %85.97 üzere bir orana gelindi. Progma orada bitti” dedi.Pahalılık muhasebesi

Güvence BBVA’da asıl ortak BBVA’nın payı, tamamlanan fahri pay alımı böylelikle %36.1 artarak %86’ya büyüklüğünde çıkmıştı.

“Artık antlaşma sürdürülebilirlik hesabına hareket ahiz zamanı”

Mavera yandan WWF-Türkiye’nin Türkiye’nin Canı Siftinlik Destek Programı beşinci döneminde Güvence BBVA’nın desteğiyle yürütülecek. Beşinci dönemde sebepleri ve sonuçlarıyla orman yangınlarına odaklanmak hedefleniyor.

Baştuğ, abuhava krizinin giderek üstesinden gelinemeyecek bir noktaya akla yatkın evrildiğini belirterek, “Nedeniyle imdi devir sürdürülebilirlik hesabına temas etmek, tartışmak değil, hareket kabul etme zamanı. Tığ, Garanti BBVA yerine 16 yıldan teferruatlı süredir işin ‘eylem’ tarafındayız. Bu konuda ister Türkiye’da gerekse dünyada birçok unsur imza atarak hisse senedi dünyamızın dönüşümüne önderlik ediyoruz. Sabık yıl meydana gelen orman yangınları için 1 milyon skor dikme bağışı yaparak mutluluk çapındaki seferberliğe katıldık.” diye konuştu.

Baştuğ, konuya ilgilendiren, şunları söyledi:

“Fakat ana büyük olan yanan ormanların ardı sıra yapılacak kampanyalar değil, ormanlarımız yanmadan yapılacaklar. Bu nedenle doğal servetimiz ormanlarımızı korumak amacıyla 30 yıllık kez arkadaşımız WWF Türkiye’yle birlikte gelerek Türkiye’nin Canı Yanmasın Destek Programı’nı başlatıyoruz. Amacımız önce ormanlarımızı yangından arkalamak ve muhtemel orman yangınlarına karşı elan mücehhez ve şuurlu namına gelişigüzel ırgamak. Orman yangını riskiyle iç içe cıvıl cıvıl bölgelerde topluluk, kredi, kooperatif, karye muhtarlığı kabil yerli inisiyatifler bu süreçte eleştiri role sahip. Bu program kapsamında sağlanacak desteklerle, yangın öncesi, esnası ve sonrası olacak şekilde; bu eşkal sivil girişimlerin özlük bölgelerinde çok elan enerjik olacaklarına inanıyoruz. WWF-Türkiye’yle bu manidar projede gelişigüzel nöbet almaktan çok mutluyuz. Denizlerimizin, ormanlarımızın, geleceğimizin korunması için gereken gelişigüzel yerde olmaya, sürdürülebilir bire bir acun için takı üstlenmeye devam edeceğiz.”

Share: