Batman’da firez yakanlara peş sınırdan ukubet uygulanacak

Batman Valisi Ekrem Canalp, firez yangınlarıyla mücadelede cezai müeyyidelerin en son sınırdan uygulanacağını ifade etti.

Vali Canalp başkanlığında Vilayet Güruh Salonu’nda planlı toplantıda anız yangınları savaşım çalışmaları masaya yatırıldı.

Toplantıda firez yakılmasını çelmek, tabii dengeyi destek olmak ve arazilerde bulunan erke ve haberleşme iletim hatlarının beis görmesini çelmek üzere Batman ile Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde anız yangınlarıyla uğraş çalışmaları değerlendirildi.

Ilbay Canalp, toplantıda, firez yakanlara en üst sınırda cezai müeyyide uygulanacağını söyledi.

Kent format ve ilçelerinin birlikte Diyarbakır’ın Bismil ve Silvan ilçelerinde çiftçilere firez yangınlarının zararları konusunda bilgilendirici faaliyetlerin yürütülmesini isteyen Vali Canalp, firez yangınlarının doğaya, yaban hayatına, belde ve âdem sağlığına verdiği zararların enerjik tıpkı şekilde vatandaşlara anlatılmasını istedi.

Bu kapsamda bilgilendirici broşürlerin hazırlanması, reklam panosu, sosyal medya ve genel ağ mecralarında zaruri bilgilendirmelerin yapılması üstüne ilgilendiren kurumların koordineli ayrımsız şekilde çalışması talimatı veren Canalp, “Vatandaşlarımız firez yangınına karşı hassas ve tetik olmalı. Firez yangınları ile mücadelede cezai müeyyidelerin en üst sınırda uygulanacağını beyan etmek istiyorum.” dedi.

Toplantıda alınan karar gereği, 2022 yılı üzere firez yakanlara dekar başına 109,49 teklik idari para cezası uygulanacak.

Firez yakma fiilinin orman ve sulak alanlara yandaki yerlerle meskun mahallelerde işlenmesi durumunda ceza 5 ikmal artırılacak.

Toplantıya Ilbay Yardımcısı Ayar Kılıç, Sason, Kozluk, Beşiri, Gercüş, Hasankeyf, Bismil ve Silvan kaymakamları, İl Inanma Müdürü, İl Jandarma Komutan vekili, ilişkin kurum müdürleri, kaymakamlık cingöz komutanları ve ilçe tarım müdürleri de katıldı.

Share: