Bazen illerde TMO’nun buğday ve rüşvet çekicilik primi desteğinden yararlanma süresi uzatıldı

Ekinci Araç Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı bazen illerdeki buğday ve rüşvet üreticilerinin, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) sağladığı kurum primi desteğinden faydalanma süresi uzatıldı.

Yerey Mahsulleri Ofisi Hava Primi Desteğine İlişkin Kararda Uymazlık Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, kararda yer alan Ağrı, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Kayseri, Muş, Sivas, Yozgat ve Van’ın tamlanan ilçeleri için 6 Haziran-21 Ilkgüz döneminde, sair ilçeler üzere 6 Haziran ile 1 Ilkgüz ortada TMO’ya buğday ve rüşvet satışlarını gösteren çiftçilerin alım satım belgesi dikkate alınarak prim desteği verilecek. Eski karar kapsamında süre zaman bakımından doluyordu.

Ayrıca, lisanslı depolar üzerinden elektronik ürün senedi (ELÜS) ile yapılan alımlarda, trok işlemlerinden kaynaklanan nedenlerle alışveriş belgesinin düzenlenmesinin gecikmesi yerinde, kararda tamlanan yerlerdeki lisanslı depolardan 21 Eylül’e büyüklüğünde, ayrıksı devlet ve ilçelerdeki lisanslı depolardan ise 1 Ilkgüz’e kadar TMO’ya eş onayı veren üreticilerden yapılacak alımlarda, 30 Eylül’e büyüklüğünde düzenlenen ve TMO tarafından makul görülen ELÜS alışveriş belgeleri değerlendirilecek.

Bakanlık devlet/ilçe müdürlüğü aracılığıyla tanzim edilerek askıya çıkarılan ifa icmalleri, zaruri kontrollerin yapılması amacıyla ÇKS kaydının bulunduğu yerleşme biriminin güçlük alanı içindeki TMO başmüdürlüğüne gönderilecek, kontroller sonrası ödeme gerçekleştirilecek.

Desteklemeden feyizlenmek talip çiftçilerin rüşvet ve buğday alışveriş belgeleriyle birlikte 30 Eylül’e büyüklüğünde ÇKS’de kayıtlı olduğu ülke/kaymakamlık müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.

Karar, 6 Haziran 2022’den flört etmek için yürürlüğe girdi.

TMO Kurum Primi Desteğine İlişkin Değişmeyen kapsamında, bu yıl ÇKS’ye kayıtlı olarak arpa, buğday üretimi eden, ürettikleri ürünü TMO’ya satan ve bu satışlarını alışveriş belgesiyle belgelendiren çiftçilere, buğday üzere kilo başına 1 teklik, rüşvet amacıyla 0,50 teklik “TMO hava primi desteği” ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Share: