BBP Umumi Başkanı Destici, 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde konuştu Açıklaması

Balaban Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici,”Temas hangi büyüklüğünde birileri Türk tarihinin alelhusus Cumhuriyet öncesini akseptans etmeseler de evet bile dillendirmeseler de hatta İzmir Büyükşehir Belediye Reisi örneğinde olduğu üzere hadsizleşerek, çirkinleşerek, mutlu ecdadımıza Izzet-i Osman-ı Ali’yi kurarak cihana mütehakkim Osmanlı’ya hakaret etme edepsizliğini yapsa da tığ ecdadımıza topluluk çıkmaya devam edeceğiz.” dedi.

Destici, Bilecik’in Söğüt ilçesinde planlı 741. Söğüt Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri’nde yaptığı konuşmada, Türkmen ve Yörüklerle birlikte olmanın alım, mutluluk ve onurunu yaşadığını söyledi.

Söğüt ruhunun oluşmasında Ertuğrul Gazi ve Osman Gazi kadar Şeyh Edebali’nin birlikte balaban rolünün bulunduğunu belirten Destici, şöyle konuştu:

“Fert çekişen mazlumların sesi, gözü ve çığlığı olmalıyız. O topraklarda baştan mazlumların devası tutmak için Türk ve Müslüman kardeşlerimizin yardımcı kalkanı tevessül etmek üzere baştan dünyada adaletin ve hakkın bilgili olması için mal olmak ama dinç aynı şekilde oluşmak mecburiyetindeyiz. Bunu burada, toprağa sakıt tohumu, üç kıtayı, yedi iklimi gölgesine sığdıracak arkaç getiren ruhu baştan bularak fakat başarabiliriz. Bunu temelinde adaletin, ahlakın, imanın olduğu tıpkısı yönetim anlayışıyla ancak başarabiliriz. Yüzyıllarca, nesillerce burada gururla aşkla imanla eskimemiş zaferlerimizle birlikte toyumuzu kutlamaya bitmeme edeceğiz.”

Çanakkale, Malazgirt, 30 Ağustos ve Halas Savaşı zaferlerinin hepsini benimsediklerini vurgulayan Destici, “Seçme ne kadar birileri Türk tarihinin hele Cumhuriyet öncesini kabul etmeseler üstelik ya birlikte dillendirmeseler dahi hassaten İzmir Büyükşehir Belediye Reisi örneğinde olduğu kadar hadsizleşerek, çirkinleşerek, kutlu ecdadımıza Oran-i Osman-ı Ali’yi kurarak cihana mütehakkim Osmanlı’ya hakaret etme edepsizliğini yapsa de biz ecdadımıza eş çıkmaya devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Mustafa Destici, Cumhuriyet’in değerlerine da cemaat çıktıklarını, herkesin bu değerlere içtinap etmek göstermesi gerektiğini dile getirdi.

Önemli sorumlulukları olduğunu anlatan Destici, şunları kaydetti:

“Kardeşlerimize, dindaşlarımıza, soydaşlarımıza Balkanlar’daki, Mutedil Doğu’daki, Kafkaslar’daki kardeşlerimize, kardeşlerimizin canlarına, mallarına, onurlarına, hukukuna topluluk çıkmak, erbap çıkabilmek amacıyla bugünden katbekat işlek koyulmak, bugünkünden katbekat elan hayat dolu almak için katbekat elan fazla harıldamak mecburiyetindeyiz. Osmanlı maatteessüf daha çok Afrika’birlikte yok amma elhamdülillah bugün Türkiye Cumhuriyeti Afrika’de var. Birileri istemese dahi Fransa’sı, ABD’si, İngiltere’si senelerce Afrika’dahi bizim olmamızı istemese dahi Osmanlı’nın torunları zaman orada var ve var olmaya bitmeme edecek inşallah. Zenci Yarımadası’nda dahi belli bire bir süre var olmadık. Ama orada dahi var olmaya devam edeceğiz. Irak’ta alelhusus Türkmeneli bölgesi başta olmak üzere orada bile yeniden var olacağız ve olmaya devam edeceğiz. Suriye’de birlikte Lübnan’da bile Kudüs’te birlikte Balkanlar’birlikte birlikte Kafkasya’bile dahi cemaziyelevvel Osmanlı vardı, mahsus tıpkısı süre bizi oralardan ırak tuttular amma bugün Türk milleti, Türk devleti ve Türk ordusu o bölgelerde gözükmeye başladı ve inşallah elan zihayat ayrımsız şekilde oralarda var olacağız.”Share: