Bedri Serter’den İzmir-Ankara Hızlı Tren İhalesinin İptal Davasında Çıkan Karara Aksülamel

CHP İzmir Mebus Bedri Serter, İzmir- Ankara Acul Şimendifer Hattı ihalesinin “yöntemsiz” olduğu gerekçesiyle açılan davada; mahkemenin ‘istisna kapsamına’ alınabileceği ve hukuka ihtilaf olmadığı yönündeki kararına reaksiyon gösterdi. Serter, “Mahkemelere vukuf edilse birlikte hakimlerinde yandaşlık ve yerlerinden olacağı korkusu ile tek koca rejiminin kararlarına adaletsizlik yaparak uyuyorlar” dedi.

Ankara-Eskişehir-İzmir YHT Hattı’nın tahminî 3 milyar dolar olan ihalesi “sektör usulüyle” ERG İnşaat’a verildi. KMB Yer Altı Treni İnşaat, “münhal usulle yapılması gerektiği” gerekçesiyle ihalenin iptali istemiyle dava açtı.  KMB Yer Altı Treni İnşaat, davada “İhalenin; hukuka çapraz olduğu, kamuoyu denetimi ve adisyon verilebilirlik ilkelerine uymaz adına 23 milyar TL bedelci işin sesli duyuru yahut zar yapılmadan, katılmak üzere nida muntazır firmalar davet edilmeden gerçekleştirildiği, ihalenin hukuki dayanağının belgisiz olduğunu” görüşünü bildirdi.

Ankara 15. İdare Mahkemesi, ihalenin pazarlık usulüyle yapılması üzere “istisna kapsamına” alınabilecek koşullara eş olduğunu ve hukuka aykırılık olmadığını Cumhurbaşkanlığı kararını gerekçe göstererek fesih talebini reddetti.

CHP İzmir Saylav Bedri Serter, ilk defa 2007 yılında devletin yatırım programlarına aldığı İzmir-Ankara Çabuk Şimendifer Hattı projesine ilişik yargının verdiği kararı eleştirdi. Konuyla ilgilendiren mukayyet açıklama yapan Serter, 2007 yılından bu yana 1 kilometre de ray döşenmediğine özen çekerek, şunları belirtti:

“2007-2020 beyninde bütçeye konulan rakamların üstelik üstünde 8 bilyon TL’nin üzerinde rakamın hiç edildiğini gördük. 2022 yatırım programında bu projenin maliyetinin 33,2 bilyon TL olacağı bunun bile 27,7 milyar TL’lik kısmının dış finansmanla karşılanacağı söylenmişti. Mart 2022’dahi üstelik bu aut kredinin İngiltere’den geleceğini öğrendik. Antrparantez elhak iktidarın ballı lehtar ihalelerinden biri olduğunu bildiğimiz bu ihalenin üstelik bölüm usulü ile verildiği biliniyordu. Oysa belirgin eksiltme usulü ile yapılması gerektiği açıktır. Bugün geldiğimiz noktada ise ihalenin iptaline müteveccih adına açılan davaya yargının ‘derogasyon’ kararı verdiğini gördük. Şaşırdık mı yarayışlı! İktidar öz yandaşlarına kim bu ihalede ERG İnşaat bu firma, verdiği ihalelere dahi gömlek buluyor.

Her yaptıkları ihalenin ordubozanlık ve malı ertelemek üzere adrese teyit olduğu bedihi parçalanmamış vatandaşların gözü önünde yapılıp mahkemelere anlamaklık edilse bile hakimlerinde taraftarlık ve yerlerinden olacağı korkusu ile tek âdem rejiminin kararlarına adaletsizlik yaparak uyuyorlar.”

Share: