Behişt cezire Cumhur İttifakı oylarıyla yapılaşmaya açıldı

Akdeniz’in eşsiz güzellikteki koylarından biri olan Silifke ilçesine 32 km uzaklıktaki Yeşilovacık mahallesinde kâin ve cennetten tıpkısı bucak kendisine aşina Tisan Adası’nda, yapılaşmanın önü Mersin Ağacı Büyükşehir Uray Meclisi’nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhur İttifakı’na mensup divan üyelerinin oyuyla açıldı.

Sazak Büyükşehir Şehremaneti Meclisi’nde Tisan Adası ile ilgilendiren bina yoğunluğunu artıracak adımlar önceki Silifke Belediye Meclisi’nden geçti. Betonlaşma endişelerini doğuran mamure planı değişikliği Silifke Belediye Meclisinin tıpkısı müddet önceki yaptığı toplantıdan geçerek onayı üzere Sazak Büyükşehir Uray Meclisi’hangi geldi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi bayındırlık, çevre ve sağlık komisyonları, Tisan koyunu bile içine kayran 1/1000 ölçekli mamure planına yapılan 81 itirazın tümünü reddetti. Komisyondaki CHP’li üyeler uymazlık şerhi koydu.

KOMİSYON RAPORU OYLANDI VE GEÇTİ

Meclisteki görüşmeler sırasında bile CHP’li divan üyeleri, Tisan’birlikte 0.90 bina yoğunluğuna ve 5 katlı aynı otele cevaz verilmesinin misilsiz tabiat cenneti Tisan’ın özgün yapısını bozacağını ifade etti.

CHP’li Başkan Vahap Seçer’dahi yoğunluğun fazlalığına dikkat çekti ve konunun komisyonlara baştan gönderilmesini önerdi. Ancak AKP ve MHP grupları raporun oylanmasını istedi ve ifade oyçokluğuyla geçti. Bakir imar planı Tisan adasında ev ve ticaret alanlarının hem katının hem yoğunluğunun artmasına imkân verecek.

TİSAN HAKKINDA

Tisan Adası Silifke’ye kestirmece 32 km mesafede, Yeşilovacık Mahallesi’nde düzlük alıyor. Dağların ardında mevcut ve çam ağaçlarıyla ciltli ormanların içinden geçilerek ulaşılan Tisan Adası, daha evvel görüşte herkesi büyülemeyi başarıyor.

Bodrum’u andıran parafin renkli evlerin bulunduğu adada bahir çokça örtüsüz ve parlak kumlar yeşil ormanlarla birleşince ortaya emniyetsiz tıpkısı manzara çıkıyor. Tisan Yarımadası iki koydan oluşuyor. Denizi sığ ve merhametsiz olsa bile, Sazak’mağara sunma temiz ve açıkça denizlerinden biri yerine anılıyor. Buraya Taşucu’ndan kalkan mıntıka turları bile uğradığı için yaz mevsiminde ada oldukça kalabalık oluyor.

Share: