Belden aşağısı tandırda yanan Fatmanur, bisiklete yanılmak ve pabuç yısa etmek amacıyla müzaheret bekliyor

Iğdır’da 2019 yılında evlerinin bahçesindeki tandıra düşen ve belden aşağısı yanan hoşur bala, işler olup bisiklete çıvmak ve tam arkadaşları üzere başmak kaldırmak üzere hayırseverlerden arkalama bekliyor.

Iğdır minval Karakuyu köyünde Asiye-Sadullah Çakmaz çiftinin 2 çocuğundan küçüğü olan Fatmanur Çakmaz (6), 7 Son Teşrin 2019’dahi evlerinin bahçesinde bulunan tandıra düştü. Kıtipiyoz çocuğunun bağrışlarına koşan esas Asiye Çakmaz, çocuğunu tandırdan çıkardı. Fatmanur’un sine, kural, basamak bölgelerinde 2’nci ve 3’üncü adım yanıklar oluştu.

Olayı anlatan Baba Sadullah Çakmaz, “2019 yılında kızım Fatmanur Çakmaz tandıra düştü. Ondan sonra bizi doğrudan Erzurum’a irsal ettiler. Erzurum’birlikte 6-7 ay kaldık. Orada otama süreci başladı ama koyu yanıklar olduğu üzere kamu kendisine tedavi yapamadılar. Ondan sonraları birkaç yıl geçtikten sonra İstanbul’a götürdük. İstanbul’de dahi iki kamer kadar kaldık orada üstelik 18, 19 cerrahi müdahale oldu” dedi. Güzeşte yıl kızının vücudunun kuruduğunu ve sertleşme olduğunu anlatan Çakmaz, “Tedavi üzere Ömer Özkan hocayı bize önerdiler. Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde Ömer Özkan sarıklı çocuğu gördü. Farklı doktorlara ‘işte bu şekilde yapacaksınız’ diyerek buyruk verdi. Biz dahi kendisi faaliyetler edecek zannettik amma ameliyata girmedi. Ameliyata giren etibba üstelik ‘biz beceremedik’ dedi. Bize ‘biraz üstelik parmakları açarsak parmakları kaybedebiliriz’ dediler. Bizde maddesel bölük olmadığı için tığ bu ameliyatı yapamıyoruz. Ömer Özkan öğretmen bu işin erbabıdır, bu işi haddinden fazla gani biliyor. Onun için üstelik maddesel durumumuz kısıtlı, ücretli olduğu amacıyla biz da tedavi yapamıyoruz” dedi.

Baba Çakmaz, kızının ameliyatı için hayırseverlerden yardım beklediğini söyledi.

“Kıç şeş derisi sertleşmiş yürüyemiyor, ağlıyor”

Asıl Asiye Çakmaz üstelik kızının durumunun dokunaklı olduğunu söyleyerek şunları kaydetti:

“Fatmanur’un vücudu çokça yara aynı şekilde yanık. Vücudu kaba, ayrımsız yere gidemiyor, bütün ayaklarına bakıyor, ağlıyor, üzülüyor. Pabuç giyemiyor, kıç parmakları birbirinden kural dışı. Bukanak altı derisi katır kutur yürüyemiyor, ağlıyor. Sonsuz bilcümle ayaklarına bakıyor, diyor ‘esas bu ayaklarım bozukluk hakeza oldu’.

“Bacağım iyileşseydi ben da bahtiyar olurdum”

Fatmanur’u Antalya’ya götürdüklerini anlatan Çakmaz, “Bizim birlikte maddiyatımız çokça keder. Vakit Kaybetmeden Ömer Özkan öğretmen yapabilir, onun üzere arkalama istiyoruz. İnşallah Fatmanur’un durumu iyi evet o da iyileşir ömrüm boyunca herkese dua ederim” diye niteleyerek konuştu.

Tandıra düşerek vücudunun muhtelif yerleri yanan Fatmanur Çakmaz (6) ise, bisiklete atlamak ve ayakkabı asmak istediğini söyleyerek, “Benim bacağım iyileşseydi ben dahi bahtiyar olurdum. Benim babam bana velespit verirdi, ben bisiklet sürerdim. Analog bacağım iyileşseydi…Ben doktor amcaya ‘benim bacağımı iyileştir, iyileştir’ dedim. Benim bacağım ağrıyor” dedi. – IĞDIR

Share: