Beykoz’da ağlar ve tekneler onarım ediliyor, balıkçılar 1 Eylül’e hazırlanıyor

Balıkçılar, 1 Ilkgüz’de başlayacak balık av sezonu öncesi kadük ağlarını dokunmak ulaşmak onarım yazar hazırlıklarını sürdürüyor. Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Umumi Müdürlüğü eliyle kaçak avcılığın önüne boşamak amacıyla ‘işaret’ uygulaması hayata geçirildi. Ekipler, çaktırmadan avcılığın önüne dökmek için üstünde ‘QR’ kod mevcut, ve gemileri ile şahsi bilgilerinin sisteme kaydının yapıldığı markaları balıkçıların ağlarına taktı.

15 Nisan’da başlayan balık avlama yasağının bitmesine basit günler kaldığında balıkçılar akıbet hazırlıklarını tamamlamak üzere çalışmalarını sürdürüyor. Kullanılmamış sezonun hazırlıklarının yapıldığı limanlardan biri olan Poyrazköy Limanı’nda üstelik balıkçılar, benzeri geçmiş sezon yıpranan ağlarını onarım ediyor, tuşe etmek erişmek örerek yeniliyor. Ağustos sıcağının etkisi altında çalışmalarını sürdüren balıkçılar, yıpranmamış sezonu umutla bekliyor. Balıkçıların ‘Vira bismillah’ diye önce ağlarını suya salacakları 1 Ilkgüz’dahi bir zamanda Ekincilik ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Umumi Müdürlüğü yoluyla hayata geçirilen apışlık malzemelerinin markalaşması de zorunlu oldu. Çaktırmadan avcılığın önüne dökmek üzere hayata geçirilen ‘ayraç’ uygulaması ile ekipler, ticari namına balıkçılık yapanların, apışlık malzemelerinin tümünü, üzerinde ‘QR’ harf mevcut ve gemileri ile kişisel bilgilerinin sisteme kaydının yapıldığı markaları ağlara takarak balıkçıların sezona başlamaları mecburi oldu. Apışlık malzemelerine marka taktırmayan balıkçılara ise cezai muamelat uygulanacak. Markalama uygulaması ile bir zamanda habersizce avcılık, ağların unutulup fantom ağa dönüşerek ekosistemi bozmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

“Bu yıl bereketli ve fazlalaşan aynı yıl bekliyoruz”

Bahis üzerine konuşan İstanbul Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Yavuz Esmer, “Bin 380 mahdut su ürünleri kanununa bakarak ticari avcılık dediğimiz belli ayrımsız metrenin üstünde olan teknede avlanma yasaktı. Onlar 1 Eylül itibariyle azade kuzuluk gelecek. 1 Ilkgüz’le bu arada saat 00.00 itibariyle ‘vira bismillah’ diyeceğiz. Şu anda bile içinde bulunduğumuz Poyrazköy Limanı dahi âdeta bu noktada Türkiye’nin genişlik balaban limanlarından tıpkı tanesi. Burada dahi gördüğünüz gibi hazırlıklar sürüyor. Balıkçılar, ağlarını tamir ediyorlar. İşte tıpkısı taraftan ayrı ayrı yerlerden tayfaları geldi. Bu aradaki dönemi iyi değerlendirdiler. İnşallah 1 Eylül itibariyle bile başlayacağız. Biz bu yıl mübarek ve artağan aynı yıl bekliyoruz. Palamut ucunu gösterdi. Pelit bol gözüküyor. Hamsi balığından da umutluyuz. Bu sene güzeşte yıllara göre az buçuk daha ferah durumda olacağız. Amma biz seçkin devir balıkçılarımıza şunu söylüyoruz av yasaklarına mutlak uyma etmelerini istiyoruz” dedi.

“Bilcümle av araçlarına Markalama dediğimiz kodu takıyoruz”

Bakir hayata geçirilen ‘Marka’ uygulaması üzerine de mütekellim İstanbul Ekincilik ve Orman Müdürü Ahmet Güç Yağız, ” Balıkçılarımıza Herhangi Bir antlaşma şurası söylüyoruz. Kesinkes boy, devir ve yer yasaklarına riayet etsinler. Bu sene ayrımlı namına bire bir da şöyle bire bir uygulamamız var. Bilcümle av araçlarını oltadan tutun gırgıra büyüklüğünde bu ağlara büyüklüğünde tamamına markalama dediğimiz o ağın kimin olduğunu belirleyen aynı marka takıyoruz. Bu sayede hem balıkçılık av gücümüzü görmüş olacağız. Onu envanterini çıkartmış olacağız hem dahi bu sayede temsil bu ağlar kopuyor biliyorsunuz. Ayrılma edilmiş ağlar adına karşımıza çıkıyor denizde. Bu kopan ağlar kimin olduğunu dahi bu sayede görmüş olacağız. Aplikasyon yardımıyla gizliden gizliye ve ruhsatsız avlanmış kabil muamelat görecek ve ağız ağıza halk konulacak ve mülkiyet kamuya geçirilerek yönetsel nakdî ceza uygulanacak” diyerek konuştu. – İSTANBUL

Share: